Park Naukowo-Technologiczny Polska-Wschód w Suwałkach przeprowadził badanie dotyczące jakości życia w Suwałkach, porównując miasto z innymi ośrodkami w województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim. Badanie obejmowało sześć kluczowych wskaźników: bezpieczeństwo, wynagrodzenie, dostęp do mieszkań, jakość powietrza, dostępność opieki zdrowotnej oraz dostępność miejsc w żłobkach. Wśród porównywanych miast znalazły się m.in. Olsztyn, Białystok, Augustów, Elbląg i Olecko.
POBIERZ RAPORT: 20240614 Raport final – Suwałki na tle średnich miast
– Coroczny raport o stanie miasta przygotowywany przez Prezydenta i przyjmowany przez miejskich radnych pokazuje, jak zmieniają się Suwałki. Parkowy raport jest jego cennym uzupełnieniem. Wskazuje, na jakich obszarach jesteśmy konkurencyjni w zabieganiu o nowych mieszkańców, których potrzeby są tak różne, jak różni są mieszkańcy. Uwzględniliśmy 12 wskaźników, w większości opartych o statystykę krajową, które mówią o jakości życia w Białymstoku, Olsztynie, Elblągu, Łomży, Suwałkach, Ełku, Giżycku, Augustowie, Olecku i Bielsku Podlaskim. Dzięki oparciu się na wskaźnikach zbliżonych do popularnego rankingu Business Insidera, w których Olsztyn i Białystok wypadają wysoko, możemy dyskutować o atrakcyjności Suwałk na tle polskich miast, o promocji głównych przewag i o trosce nad tym, co obniża nasz ranking wśród innych miast dobrych do życia – przekonują autorzy raportu, prezes PNTPW Dariusz Bogdan, Eliza Kupich i Wojciech Pająk.
Bezpieczeństwo
Pod względem bezpieczeństwa, Suwałki zajmują przedostatnie miejsce, ustępując jedynie Łomży. Najbezpieczniejszym miastem w regionie okazał się Bielsk Podlaski.
Wynagrodzenie
Średnie wynagrodzenie w Suwałkach wynosi 5,5 tys. zł, co plasuje miasto na siódmym miejscu w regionie. Najwyższe wynagrodzenie odnotowano w Bielsku Podlaskim (6,8 tys. zł), a w Olsztynie wynosi ono 6,5 tys. zł.
Dostęp do mieszkań
Ceny mieszkań w Suwałkach są na szóstym miejscu pod względem dostępności. Najtańsze mieszkania są w Olecku, a najdroższe w Olsztynie.
Jakość powietrza
Suwałki zajmują trzecie miejsce w rankingu Polskiego Alarmu Smogowego, co oznacza, że sytuacja jest lepsza niż w wielu innych miastach regionu. Najgorsze powietrze stwierdzono w Olsztynie.
Dostępność miejsc w żłobkach
Suwałki wyróżniają się pozytywnie, oferując najwięcej miejsc w żłobkach spośród badanych miast, podczas gdy najmniej miejsc jest dostępnych w Giżycku.
Dostęp do opieki zdrowotnej
Czas oczekiwania na wizytę u ortopedy w Suwałkach wynosi średnio 62 dni. Dla porównania, w Giżycku czas ten wynosi 18 dni, a w Bielsku Podlaskim aż 144 dni.
Inne wskaźniki
W kwestii dostępności infrastruktury rowerowej, Suwałki i Białystok wyróżniają się pozytywnie. Jeśli chodzi o liczbę samochodów, najmniej zarejestrowano ich w Ełku, najwięcej zaś w Bielsku Podlaskim, a Suwałki i Augustów znajdują się w środku stawki.
W raporcie pojawił się temat drzew. Mimo że liczba nasadzeń kompensacyjnych w porównaniu z wycinką sytuuje Suwałki na pierwszym miejscu, to bilans i tak pozostaje ujemny. Więcej się u nas wycina niż sadzi.
Badanie Parku Naukowo-Technologicznego Polska-Wschód w Suwałkach dostarcza cennych informacji na temat jakości życia w Suwałkach. Wyniki wskazują na mocne strony miasta, takie jak dostępność miejsc w żłobkach oraz jakość powietrza, ale także na obszary wymagające poprawy, w tym bezpieczeństwo i dostęp do opieki zdrowotnej.