Reklama

Pod naszym patronatem: Opowieści i spotkania z nurtem Czarnej Hańczy. Warto zajrzeć do Budy Ruskiej

Data:

- Reklama -

Trwa Festiwal Literacki „Patrząc na Wschód”. Jak co roku na Suwalszczyznę przyjechali autorzy książek – pisarze, dziennikarze, reportażyści, podróżnicy, aby podczas spotkań przybliżyć uczestnikom cząstkę swojego świata. Jeśli nie masz jeszcze planów na piątkowy wieczór i weekend, sprawdź, dlaczego warto odwiedzić Budę Ruską.

W niewielkiej wsi na Suwalszczyźnie – Budzie Ruskiej z numerem 16 – w domu Agnieszki i Piotra Malczewskich od czwartku spory gwar. To znak, że rozpoczęła się kolejna edycja Festiwalu Literackiego „Patrząc na Wschód”. W programie już od rana czytanie nad rzeką, spacery i spotkania z przyrodą, a po południu – crème de la crème, czyli istota tego wydarzenia – spotkania i rozmowy, trwające czasem do późnej nocy.

Dziś (czyli w piątek, 12 sierpnia) jeszcze okazja, aby posłuchać reportażu radiowego (20.15) „Świętego Gabriela śmierć dla życia” i spotkać się (21.15) z gospodarzem wydarzenia – Piotrem Malczewskim, który opowie o albumie Bajkał. Carstwo lodu i książce Bajkał. Opowieści o Świętym Morzu (tak na marginesie – gospodarzy festiwalu jest trzech – za organizację odpowiadają również Piotr Brysacz i Radek Nowacki).

Uwaga! Są zmiany w programie. Z różnych powodów na festiwal nie dojadą: Piotr Parasiewicz, Artur Domosławski i Krystyna Kurczab-Redlich.

W weekend czekają nas jeszcze spotkania m. in. z: Jackiem Karczewskim wokół książki Zobacz ptaka. Opowieści po drodze; Adamem Robińskim wokół książki Pałace na wodzie. Tropem polskich bobrów; Grzegorzem i Tomaszem Kłosowskimi wokół książki Bracia mniejsi i więksi. Opowieści o mieszkańcach z krainy Biebrzy i nie tylko; a w cyklu Solidarni z Ukrainą: z Piotrem Brysaczem i Jędrzejem Morawieckim wokół książki Ani żadnej wyspy. Rozmowy o Rosji i Ukrainie. W sobotę godz. 21.00 odbędzie się też wieczór wspomnień Andrzeja Strumiłły: Jacek Friedrich opowie o twórczości ilustratorskiej artysty, a Waldemar Czechowski zaprezentuje dokument artystyczny pt. Strumiłło. Ostatnie ślady. W niedzielę, 14 sierpnia o godz. 13.00 odbędzie się oprowadzenie po wystawie ilustracji Andrzeja Strumiłły przez J. Friedricha w Galerii Strumiłło – w sąsiedniej miejscowości – Maćkowej Rudzie 17.

Niedziela wbrew pozorom nie będzie ostatnim dniem Festiwalu Literackiego (w programie: spacer etnograficzny z Krzysztofem Snarskim; spotkanie z Jackiem Milewskim, Maciejem Cmochem czy Leonem Tarasewiczem), ponieważ w tym roku wydarzenie gromadzi poszukiwaczy dobrej energii i doborowego towarzystwa również w Bibliotece Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach. Pierwsze spotkanie – z Grzegorzem Kasdepke – już za nami, ale we wtorek (16 sierpnia) i środę (17 sierpnia) będzie można porozmawiać z innymi gośćmi „Patrząc na Wschód” – wspomnianymi już Jędrzejem Morawieckim, Piotrem Brysaczem i Jackiem Milewskim, ale też z Martą Konek wokół książki Z głową w ulach. Opowieści o pszczołach z Krajny miodem płynącej i opowieść o świecie pszczół.

O Festiwalu Literackim „Patrząc na Wschód” opowiada Piotr Malczewski:

Festiwal Literacki „Patrząc na Wschód” odbywa się dzięki wsparciu sponsorów i zrzutkom uczestników, którzy od lat zwracają uwagę na jego niezwykły charakter. Stałym bywalcem spotkań jest Jacek Falkenberg z Jeleniej Góry, który na Suwalszczyznę przyjeżdża od ponad dwóch dekad, a od kilku lat jest uczestnikiem wydarzenia – w tym roku występuje nawet w roli wolontariusza.

Jacek Falkenberg o wydarzeniu:

Fot. Niebywałe Suwałki – na zdj. głównym Adam Zbyryt i Jacek Karczewski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Piotr Malczewski odznaczony przez przez Prezydenta Mongolii

W świecie kultury i sztuki, ale też działań społecznych...

Trwa zrzutka na 10. edycję Festiwalu Literackiego Patrząc na Wschód w Budzie Ruskiej

Przez ostatnie lata wiejski festiwal literacki Patrząc na Wschód...

Relaks, przyroda, książki i rozmowy: Festiwal „Patrząc na Wschód” w Budzie Ruskiej jeszcze przez dwa dni

Latem na Suwalszczyźnie mają miejsce wydarzenia, które na stałe...

„Patrząc na Wschód” – suwalski początek festiwalu. Środowe spotkania w Bibliotece Publicznej

Festiwal Literacki Patrząc na Wschód od lat skupia w...