Reklama

Już 237 mln zł na „czternastki” dla emerytów i rencistów w regionie

Data:

- Reklama -

ZUS w woj. podlaskim wypłacił już blisko 160 mln zł na „czternaste emerytury” dla osób pobierających swoje świadczenia główne, takie jak np. emerytura, renta, świadczenie czy zasiłek przedemerytalny w 25, 1, 5, 6 i 10 dniu miesiąca. Obecnie trwa przekazywanie należnych środków dla osób, które emerytury czy renty otrzymują 15 dnia każdego miesiąca. To 63 tys. świadczeniobiorców a kotwa, która do nich tego dnia trafi, wynosi 77,5 mln zł.

– Łącznie, w naszym regionie, w tych sześciu terminach, wypłaconych zostanie 193 tys. „czternastek”. Zdecydowana większość z nich, bo aż 79 procent, to świadczenia w pełnej wysokości, wynoszące 1217,98 zł na rękę. Pełna kwota dodatkowej wypłaty przypada osobom, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2 900 zł brutto – informuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa podlaskiego. – W przypadku osób, które mają przyznaną emeryturę czy rentę w wysokości między 2900 zł brutto a 4188,44 zł brutto, „czternastka” będzie zmniejszana zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Minimalna wysokość dodatkowej gratyfikacji wyniesie 50 zł – dodaje rzeczniczka.

„Czternastka” jest wypłacana przez ZUS z urzędu, co oznacza, że nie trzeba w tej sprawie składać żadnych wniosków. „Czternastka” będzie wypłacana osobom, które pobierają z ZUS świadczenie długoterminowe i miały do nich prawo na 24 sierpnia br., czyli dzień poprzedzający pierwsze wypłaty dodatkowego świadczenia. „Czternastki” nie otrzymają osoby, których wypłata emerytury, renty czy innego długoterminowego świadczenia z ZUS została zawieszona, oraz osoby, których emerytura czy renta jest wyższa od kwoty 4 188,44 zł brutto.

„Czternasta emerytura” nie jest dochodem i nie ma wpływu na prawo do dodatku osłonowego. Nie wlicza się również do dochodu, o którym mowa w ustawie o dodatku mieszkaniowym, o pomocy społecznej oraz o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji (czyli tzw. 500 plus dla osób niesamodzielnych). Nie jest również dochodem, przy ubieganiu się o świadczenia rodzinne. Nie będzie także brana pod uwagę przy ubieganiu się przez seniora o pomoc społeczną.

Z kwoty tego świadczenia nie dokonuje się żadnych potrąceń i egzekucji. Również od osób będących pod opieką zakładów opiekuńczo-leczniczych nie zostaną dokonane z niej potrącenie na pokrycie opłat za pobyt w placówce.

W całym kraju w ramach „czternastki” ZUS przekaże wraz z wypłatami, które zrealizuje do końca tygodnia ok. 6 mln dodatkowych świadczeń, z czego 76 proc. w pełnej wysokości. W sumie do 15 września do świadczeniobiorców trafi kwota – 7 mld 142 mln zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Dorabiający do świadczenia i zasiłku przedemerytalnego muszą rozliczyć się z ZUS-em

Do 31 maja osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia...

Emerycie, wkrótce otrzymasz ważny list z ZUS-u!

ZUS rozpoczął wysyłkę ponad 8 mln listów do świadczeniobiorców....

Ulga dla pracujących seniorów

Osoby, które po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego nie pobierają...

Czy staż pracy liczy się do emerytury?

Długość stażu pracy w przypadku osób urodzonych po 31...