W Galerii Sztuki „Stara Łaźnia” w Suwałkach w dniu 2 grudnia o godz. 18.00 zostanie otwarta wystawa prac Pawła Wyborskiego „Ślady po ikonie. Postikony”. Obrazy, które powstają w ramach cyklu nie są ikonami, ale zachowują w swej konstytucji pamięć o kontakcie z estetyką ikony, która pozostawiła w ich strukturze i przedstawieniu własny rys.
To są raczej zaledwie szczątki ikony, jedynie pozostałości, to co ikonowe nieuchronnie zanika: motywy i kontury ulegają rozmyciu, postaci kryją się pod warstwą malarską, chowają pod spodem obrazu i pogrążają w czerni.
To nie są ikony, ale postikony, a ich główną intencją jest uchwycić moment, w którym to, co kiedyś wydawało się przeświecać i uświęcać, teraz wycofuje się, ustępuje pola, rezygnuje. Same zaś ślady po ikonie stają się coraz bardziej niewyraźne, by w konsekwencji zatrzeć się zupełnie, pozostając wyłącznie wspomnieniem osadzonym w malarskiej strukturze, coraz ciemniejszej i coraz bardziej nieprzeniknionej.
Paweł Wyborski (ur. 1975 w Starogardzie Gdańskim)
Malarz i socjolog kultury. Autor sześćdziesięciu sześciu wystaw indywidualnych w kraju i za granicą (w Holandii, Belgii i Stanach Zjednoczonych). Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych (w Wielkiej Brytanii, Danii, Belgii, Francji, Stanach Zjednoczonych, Włoszech, Hiszpanii, Kazachstanie i Polsce). Wielokrotny laureat stypendium kulturalnego Miasta Gdańska oraz stypendium kulturalnego Prezydenta Starogardu Gdańskiego W 2020 roku finalista konkursowej wystawy „Beyond the Frame” w londyńskiej Orleans House Gallery. W 2020 roku zaproszony do międzynarodowego projektu „Nowa Ikona”, realizowanego przez warszawską Galerię Bohema przy wsparciu MKiDN. Laureat nagród za działalność artystyczną. Jego prace znajdują się w kolekcjach publicznych (m.in. w Galerii Współczesnego Malarstwa Pomorskiego Muzeum im. ks. dr. Łęgi w Grudziądzu, Orleans House Gallery w Londynie, Płockiej Galerii Sztuki czy Świdnickiego Ośrodka Kultury w Świdnicy) oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce i na świecie. Mieszka w Gdańsku.