Reklama

W grudniu w „Starej Łaźni” wystawa „Ślady po ikonie”

Data:

- Reklama -

W Galerii Sztuki „Stara Łaźnia” w Suwałkach w dniu 2 grudnia o godz. 18.00 zostanie otwarta wystawa prac Pawła Wyborskiego „Ślady po ikonie. Postikony”. Obrazy, które powstają w ramach cyklu nie są ikonami, ale zachowują w swej konstytucji pamięć o kontakcie z estetyką ikony, która pozostawiła w ich strukturze i przedstawieniu własny rys.

To są raczej zaledwie szczątki ikony, jedynie pozostałości, to co ikonowe nieuchronnie zanika: motywy i kontury ulegają rozmyciu, postaci kryją się pod warstwą malarską, chowają pod spodem obrazu i pogrążają w czerni.

To nie są ikony, ale postikony, a ich główną intencją jest uchwycić moment, w którym to, co kiedyś wydawało się przeświecać i uświęcać, teraz wycofuje się, ustępuje pola, rezygnuje. Same zaś ślady po ikonie stają się coraz bardziej niewyraźne, by w konsekwencji zatrzeć się zupełnie, pozostając wyłącznie wspomnieniem osadzonym w malarskiej strukturze, coraz ciemniejszej i coraz bardziej nieprzeniknionej.

Paweł Wyborski (ur. 1975 w Starogardzie Gdańskim)

Malarz i socjolog kultury. Autor sześćdziesięciu sześciu wystaw indywidualnych w kraju i za granicą (w Holandii, Belgii i Stanach Zjednoczonych). Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych (w Wielkiej Brytanii, Danii, Belgii, Francji, Stanach Zjednoczonych, Włoszech, Hiszpanii, Kazachstanie i Polsce). Wielokrotny laureat stypendium kulturalnego Miasta Gdańska oraz stypendium kulturalnego Prezydenta Starogardu Gdańskiego W 2020 roku finalista konkursowej wystawy „Beyond the Frame” w londyńskiej Orleans House Gallery. W 2020 roku zaproszony do międzynarodowego projektu „Nowa Ikona”, realizowanego  przez warszawską Galerię Bohema przy wsparciu MKiDN.  Laureat nagród za działalność artystyczną. Jego prace znajdują się w kolekcjach publicznych (m.in. w Galerii Współczesnego Malarstwa Pomorskiego Muzeum im. ks. dr. Łęgi w Grudziądzu, Orleans House Gallery w Londynie, Płockiej Galerii Sztuki czy Świdnickiego Ośrodka Kultury w Świdnicy) oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce i na świecie. Mieszka w Gdańsku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Zespól GPakt wystąpił w Sali Kameralnej SOK-u (foto)

W Sali Kameralnej Suwalskiego Ośrodka Kultury odbył się kolejny...

Wręczono stypendia i nagrody w dziedzinie kultury

Czwartkowy wieczór (22 lutego) zapisze się w pamięci wielu...

Dyrektor SOK-u odpowiada radnemu: Na podwyżki przeznaczymy ponad 570 tys. złotych

Radny Karol Korneluk, kandydat w nadchodzących wyborach samorządowych na...

Wieczór pod znakiem tanga – wyjątkowy koncert Filharmonii Suwałki (foto)

W ramach Filharmonii Suwałk w piątek, 16 lutego, w...