Reklama

Autobiograficzna opowieść Stevena Spielberga w kinie

Data:

- Reklama -

„Fabelmanowie” to osobista, mocno autobiograficzna opowieść Stevena Spielberga o dorastaniu w powojennej rzeczywistości USA. To historia o żyjącym w odosobnieniu chłopcu, Sammym Fabelmanie (Gabriel LaBelle), który dopiero definiuje swoje marzenia i podąża za nimi. W Cinema Lumiere w Suwałkach film będzie można obejrzeć od 30 grudnia.

Steven Spielberg zawarł w „Fabelmanach” cząstkę własnych wspomnień z dzieciństwa, relacje z rodzicami i opowiada o swojej pasji do kina, którą rozwijał od dzieciństwa. Film chciał zrealizować od dawna, ale potrzebował blisko szesnastu lat, by przepracować wspomnienia i przekuć je w scenariusz historii o dorastaniu.

Co do Fabelmanów, to nie chodziło o metaforę. Chodziło o pamięć. Steven Spielberg

„Fabelmanowie” to nie tylko film inspirowany wspomnieniami z dzieciństwa Stevena Spielberga, lecz przede wszystkim uniwersalna opowieść o pasji, z której za nic w świecie nie wolno rezygnować, nawet jeśli wymaga poświęceń, a także o tym jak ważna jest rodzina, tolerancja i poszanowanie uczuć innych. A jeśli dodamy do tego znakomite aktorstwo, świetne zdjęcia Janusza Kamińskiego oraz reżyserską rękę mistrza, „ćpuna kina”, oznacza to tylko jedno: ten film koniecznie trzeba zobaczyć! Jest też specjalny bonus dla fanów Davida Lyncha w epizodycznej roli legendarnego Johna Forda. Mistrzostwo świata! Aleksandra Szarłat, pisarka, dziennikarka

Spielberg twierdzi, że na kształt jego filmografii najbardziej wpłynął okres dojrzewania. Był on najbardziej formujący dla jego światopoglądu i pasji. Jego zdaniem „filmowiec, cokolwiek realizuje, nawet nie swój scenariusz, nie uwolni się od siedzących w nim emocji i zawsze coś ze swojego wnętrza zostawi na taśmie filmowej”.

Dla Spielberga najważniejsze w „Fabelmanach” są relacje Sammy’ego z rodzicami, obserwowanie życia rodziny jako komórki społecznej, ale też zbioru indywidualistów. Tak reżyser wspominał swój dom rodzinny i tak chciał pokazać rodzinę Fabelmanów.

Mimo autobiograficznych elementów Spielbergowi zależało na uniwersalnym wydźwięku filmu. Postawił na klasyczną historię o dorastaniu, wplatając własne wspomnienia w schemat, w którym odnajduje się każdy widz. Mamy odkrywanie świata i pasji oczami dziecka oraz dostrzeganie w rodzicach nie tylko opiekunów, lecz także po prostu ludzi z ich wyborami i charakterami. Punkt widzenia zafascynowanego dziecka i pragmatycznego rodzica, oraz wynikające z tego napięcia, to jeden z głównych wątków Fabelmanów.

Spielberg ponownie współpracował przy filmie z Tonym Kushnerem. Twierdzi wręcz, że bez niego „Fabelmanowie” by nie powstali.

W naszym konkursie 2 osoby mogą wygrać pojedyncze bilety na film FABELMANOWIE w Cinema Lumiere. Aby wziąć udział w losowaniu, wystarczy do 20 grudnia do 14.00 wysłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl odpowiedź na pytanie: Który film Stevena Spielberga otrzymał najwięcej nagród? Bilety wygrywają: Aneta Wierzchowska i Iza Jankowska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

W tym tygodniu…

Spotkania, pokazy filmowe (w tym w cyklu "Kino konesera"...

„Wariaci” wkrótce w Cinema Lumiere

Od 12 kwietnia w Cinema Lumiere w Suwałkach będzie...

„Perfect Days” – Oda do codzienności w reżyserii Wima Wendersa w Cinema Lumiere. Wygraj bilety

Filmowa podróż przez prostotę i piękno życia zawsze przyciąga...

„Anatomia upadku”: Mistrzowski thriller w Kinie konesera

W Cinema Lumiere, w cyklu Kino Konesera, już niebawem...