Reklama

Dominikanin nakręcił film o nowicjuszach

Data:

- Reklama -

W dniach 25-26 marca film „Nowicjusz” w reżyserii dominikanina, Łukasza Wosia będzie można obejrzeć w Cinema Lumiere w Suwałkach. Dokument początkowo traktowany był przez autora jako etiuda filmowa realizowana w Szkole Wajdy, do której uczęszczał Woś.

„Nowicjusz” to opowieść o stylu życia zbudowanym na paradoksie. W filmie wchodzimy w niedostępne na co dzień meandry życia klasztoru Dominikanów. Towarzyszymy zakonnikom, czyli ludziom, którzy uwierzyli obietnicy: strać życie, a zyskasz życie.

Rytm funkcjonowania za klauzurą poznajemy z perspektywy nowicjuszy, czyli osób, które są na początkowym etapie życia zakonnego. Wraz z naszymi bohaterami poprzez redukcję bodźców i przewidywalny rytm funkcjonowania wyruszamy w mozolną podróż w głąb Zakonu i w głąb siebie. Jedną z jej części są spotkania z dojrzałymi zakonnikami, których nowicjat sprzed 35 lat został uwieczniony na unikatowych czarno-białych nagraniach. Oglądanie archiwalnych obrazów wspólnie przez starszych i młodszych zakonników pozwala nam wejść w dialog dwóch punktów widzenia – świeżości i doświadczenia. Jesteśmy zaproszeni do bogatego świata emocji: entuzjazmu, rezygnacji, tęsknoty, frustracji i spełnienia.

To również opowieść o poszukiwaniu życiowego celu oraz o rezygnowaniu ze ścieżki, która wydawała się do niego prowadzić.

O reżyserze:

Łukasz Woś OP – człowiek filmu i sztuki. Biblijne prawdy odnajduje w studniowych relacjach jak i Avengersach. Urodził się 27.02.1979 r. w Sokołowie Małopolskim. Tam też uczęszczał do szkoły podstawowej i liceum ogólnokształcącego. Następnie rozpoczął studia z fizyki na WSP w Rzeszowie (obecnie: Uniwersytet Rzeszowski), na trzecim zaś roku przeniósł się na AGH w Krakowie. Do zakonu wstąpił w 2001r. Odbył studia filozoficzno-teologiczne w Dominikańskim Kolegium Filozoficzno-Teologicznym. Napisał pracę magisterską z antropologii teologicznej p.t: „Dialog jako warunek urzeczywistniania się dojrzałości osobowej i dojrzałej relacji z drugim w małżeństwie”. Święcenia kapłańskie przyjął: 24.05.2008r. Niedługo po tym przyjechał na Służew. Poza pracą w DA prowadzi jeszcze Dominikańskie Duszpasterstwo Powołań.

Aby wziąć udział w losowaniu 2 pojedynczych biletów na film „Nowicjusz” w Cinema Lumiere w Suwałkach, wystarczy do 20 marca do godz. 20.00 wysłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl odpowiedź na pytanie: Jakie są etapy dominikańskiej formacji i ile trwa nowicjat? Bilety wygrywają: Marzena Łaskowska i Maria Kołodziejska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

„Orfeusz w piekle”: Wygraj bilety na operetkę w kinie

Już w niedzielę, 9 czerwca, o godzinie 15:30 na...

Tydzień z muzyką

W tym tygodniu wśród propozycji kulturalnych dominują wydarzenia muzyczne....

Nieoczekiwane zwroty akcji i emocje: „Monster” w Cinema Lumiere

Cinema Lumiere w Suwałkach zaprasza na kolejny seans w...

W tym tygodniu

Bogata w wydarzenia majówka za nami, a przed nami...