Reklama

Nemunas – Niemen na rzecz integracji polsko-litewskiej

Data:

- Reklama -

W piątek, 10 marca w Parku Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód w Suwałkach podpisane zostały dokumenty – Konwencja i Statut nowego podmiotu operującego na pograniczu polsko-litewskim. Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej „Nemunas – Niemen” działać ma na rzecz integracji i współpracy.

Celem Ugrupowania będzie współpraca transgraniczna i partnerstwo dwóch krajów – Polski i Litwy oparte na funkcjonowaniu jednego podmiotu. To pokłosie decyzji dotyczącej opuszczenia przez Stowarzyszenie „Euroregion Niemen” Związku Transgranicznego „Euroregion Niemen – Nemunas – Неман”, na co wpływ miała rosyjska agresja na Ukrainę oraz udzielenie Rosji przez Białoruś pomocy wojskowej.

Jak powiedział Cezary Cieślukowski, przewodniczący Zgromadzenia EUWT – prace nad powołaniem podmiotu trwały 4 lata – spowolniła je pandemia, a przyspieszył atak na Ukrainę. – EUWT to nasza odpowiedź na kryzysy, która ma służyć wzmocnieniu odporności na załamania w obszarach zdrowia, energetyki, bezpieczeństwa żywnościowego, spraw społecznych, promocji turystycznej. EUWT przyjmie formę think tanku opartego na kreacji przedsięwzięć na rzecz integracji.

Mówi Cezary Cieślukowski:

Założycielami EUWT są: po stronie polskiej – Stowarzyszenie „Euroregion Niemen” skupiające 29 jednostek samorządu terytorialnego oraz po stronie litewskiej – samorząd Miasta Olita. Władze to: Cezary Cieślukowski – przewodniczący Zgromadzenia i Nerijus Cesiulis, wiceprzewodniczący.

EUWT Nemunas – Niemen jest piątym podmiotem zarejestrowanym w Polsce i pierwszym na granicy wschodniej oraz pograniczu polsko-litewskim.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Znamy laureatów Włóczni Jaćwingów

W sobotę, 18 lutego poznaliśmy kolejnych laureatów Nagrody Prezydenta...

PSL zbiera podpisy pod „Uczciwą Polską”. Dopłaty po 100 tys. złotych na mieszkanie?

Projekt ustawy "Uczciwa Polska" tworzą trzy filary: "Praca, która...

Rozmawiają o energii i biznesie (audio, wideo)

Trwa VI Forum Biznesowe Pogranicza - w tym roku...

„Euroregion Niemen” występuje ze Związku Transgranicznego

Stowarzyszenie „Euroregion Niemen” występuje ze Związku Transgranicznego „Euroregion NIEMEN...