Reklama

Odpowiedzialność zbiorowa: Będą „żółte kartki” i podwyższone opłaty za brak segregacji śmieci

Data:

- Reklama -

Dwa ostrzeżenia w formie „żółtych kartek” skutkować będą poważniejszymi konsekwencjami – finansowymi. Błędy w segregacji śmieci mogą suwalczan sporo kosztować. Kto nie segreguje, ten może zapłacić nawet 82 zł miesięcznie za wywóz śmieci.

Urząd Miejski w Suwałkach niebawem rozpocznie kampanię informacyjną związaną z segregacją odpadów komunalnych. Obok zaplanowanych filmów edukacyjnych czy wpisów w sieci, przyjęta została procedura kontroli wiat śmietnikowych. By zwiększyć wskaźnik segregowanych odpadów, w suwalskim PGO budowana jest warta blisko 30 mln zł instalacja. Jeśli miasto nie osiągnie narzuconych ustawowo poziomów selekcji, to zapłaci wysoką karę pieniężną, co odczują wszyscy mieszkańcy – ci, co odpady segregują i ci, którzy tego nie robią.

W Suwałkach została wprowadzona procedura kontroli należytego gospodarowania odpadami komunalnymi. Dokument jest prostym określeniem reguł kontroli, tak, aby każdy mieszkaniec i przedsiębiorca mógł się z nimi zapoznać – szczegóły tutaj.

Kontrole najpierw przyjmą „charakter edukacyjny”, dopiero przy powtórnym przewinieniu mieszkańcy zaczną otrzymywać „żółte kartki”. Ostatecznością będzie „kartka czerwona” i podwyższenie opłaty za wywóz śmieci – do 82 zł miesięcznie za gospodarstwo domowe.

To zła wiadomość szczególnie dla mieszkańców bloków i kamienic. Odpowiedzialność zbiorowa może stać się faktem. Tym bardziej, że ubiegłoroczny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku potwierdza możliwość ukarania wszystkich za przewinienie śmieciowe jednej osoby.

WSA w Gdańsku stwierdził bowiem, że: „nawet wykazanie choćby jednego przypadku nieprzestrzegania przyjętej zasady segregacji odpadów pociąga za sobą obowiązek nałożenia na podmiot zainteresowany opłaty w stawce właściwej dla nieselektywnego zbierania odpadów”. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku nie stanowi wyjątku. Do podobnych wniosków w zakresie możliwości nałożenia karnej opłaty śmieciowej prowadzą następujące orzeczenia: Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 19 grudnia 2014 r. (sygnatura akt: I SA/Lu 556/14); Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 7 listopada 2018 r. (sygnatura akt: I SA/Gl 849/18); Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 5 grudnia 2018 r. (sygnatura akt: I SA/Gl 853/18).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Konkurs na film o segregacji odpadów

Wkrótce rozpocznie się konkurs Prezydenta Miasta Suwałk, którego celem...

Nowa instalacja do doczyszczania odpadów będzie kosztować ponad 28 mln zł

Do końca roku w Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej w Suwałkach...

Recykling i kompostowanie – by śmieci było mniej

Choć postawa zero waste, czyli świadome kupowanie generujące jak...

Sortujmy śmieci, bo będziemy słono płacić

Unia Europejska dokręca śrubę, domagając się zwiększenia poziomu recyklingu...