Reklama

Sezon na Wigrach rozpocznie się za kilka dni. Sprawdź, z jakich atrakcji skorzystasz w trakcie majówki

Data:

- Reklama -

Wigierski Park Narodowy to jedno z miejsc na Suwalszczyźnie, które co roku przyciąga rzesze turystów. Wraz z nadejściem ciepłych dni i rozpoczęciem sezonu (co nastąpi 29 kwietnia), na Wigrach coraz więcej będzie się działo. Hasło przewodnie tego roku brzmi „Łączy nas woda” – a tej w okolicach mamy niemało. Zespół 42 jezior i otaczających je lasów to obszar doskonały do wypoczynku i poznania jego walorów wodnych oraz turystycznych.

Artykuł powstał dzięki informacjom i materiałom udostępnionym przez Barbarę Perkowską, Joannę Adamczewską i Paulinę Pajer-Giełażys z Wigierskiego Parku Narodowego.

Fot. źródło: Niebywałe Suwałki oraz Wigierski Park Narodowy

Jednym z największych atutów parku są jeziora, a wiele z nich jest dostępnych dla turystów chcących popływać, wypocząć i wziąć kąpiel w czystej wodzie. Nad jeziorem Wigry znajdują się plaże i miejsca zwyczajowo wykorzystywane do kąpieli, takie jak „Piaski” na wschodnim brzegu jeziora, „Jastrzęby” przy polu namiotowym w pobliżu wsi Czerwony Krzyż, Zatoka Krzyżańska we wsi Czerwony Krzyż, w Gawrych Rudzie przy kompleksie turystycznym „U Jawora”, a także w Starym Folwarku przy Muzeum Wigier i Klubie Wodnym Hańcza oraz przy PTTK (kąpielisko strzeżone).

Oprócz kąpieli, warto skorzystać z rejsów łodzią Leptodora – „z przeszklonym dnem” (przy Muzeum Wigier w Starym Folwarku), które są jedną z najbardziej interesujących atrakcji Wigierskiego Parku Narodowego. Dzięki temu, że łódź ma zamontowane w jej dnie trzy okrągłe okna, możemy obserwować podwodny świat Wigier. Podczas rejsu pracownik Wigierskiego Parku Narodowego opowiada o szeroko pojętej przyrodzie, tej za burtą i tej, pod pokładem. Rejsy łodzią są dostępne zarówno dla grup szkolnych w maju i czerwcu oraz wrześniu i październiku (od poniedziałku do piątku, po wcześniejszym umówieniu), jak i dla turystów indywidualnych w czasie długich weekendów oraz w sezonie wiosennym i letnim. W czasie majówki łódź będzie dostępna w dniach 1-7 maja, w godz. 10.00, 11.00, 13.00, 14.00.

Oprócz wodnych atrakcji, warto również skorzystać ze ścieżek edukacyjnych (Suchary, Jeziora i Samle), które pozwolą nam poznać jeziora parku z jeszcze bliższej perspektywy. Na terenie WPN na turystów czeka aż 240 km szlaków pieszych i rowerowych. Przebieg niektórych z nich, ze względu np. na powalone drzewa i inne niebezpieczeństwa, został zmieniony. Szczegóły można znaleźć na mapkach poniżej. Informacje dostępne są również na szlakach, a także w Centrum Informacji Turystycznej w siedzibie WPN w Krzywem, które w 2022 roku otrzymało 4 gwiazdki według polskiego systemu certyfikacji Polskiej Organizacji Turystycznej.

Jednym z popularnych miejsc w parku jest plaża i kąpielisko Krzywe, znajdujące się w odległości kilkuset metrów od dyrekcji WPN, nad jeziorem Czarnym. Na plaży można skorzystać z sanitariatów, przebieralni, boiska do siatkówki plażowej, wypożyczalni sprzętu wodnego oraz niewielkiego sklepiku z punktem gastronomicznym. Nie mniej popularne jest też Muzeum Wigier w Starym Folwarku – z wystawami stałymi i czasowymi oraz Słupie – często odwiedzane przez amatorów spacerów, biegania, kąpieli, ale i nauki – znajduje się tam Ośrodek Edukacji Środowiskowej, w którym realizowane są zajęcia dla dzieci i młodzieży, ale także tematyczne spotkania otwarte, również dla starszych wielbicieli przyrody.

W tym sezonie (od 29 kwietnia) dostępne są pokoje gościnne w Krzywem i leśniczówkach. Przy dyrekcji WPN została niedawno otwarta nowa wystawa etnograficzna „Ocalić od zapomnienia”, którą odwiedziło już około 1000 osób.

W WPN w ubiegłym roku zrealizowano wiele inwestycji, inne – są dopiero planowane do wykonania w nachodzących miesiącach. Jednym z projektów był zakup rowerów, w CIT w Krzywem dostępnych jest ich w sumie 40 – są to rowery turystyczne, trekingowe i MTB. Turyści i amatorzy kolarstwa mogą wypożyczyć również 8 rowerów elektrycznych. Dodatkowo, zostały zakupione dwie przyczepki do przewożenia dzieci, a także specjalny rower dla niepełnosprawnych oraz przystawka elektryczna do wózka inwalidzkiego.

Inwestycje w infrastrukturę obejmują także działania skierowane do osób niepełnosprawnych. Można już korzystać z trasy dostępnej dla osób ze specjalnymi potrzebami, która znajduje się przy dyrekcji WPN w Krzywem. Poprawiona została dostępność kładek na ścieżce edukacyjnej „Las” dla osób niedowidzących i z ograniczeniami ruchowymi, a nad jeziorkiem dystroficznym Suchar II powstało miejsce odpoczynku wraz z wyrównaniem i utwardzeniem dojścia od głównej drogi. W różnych miejscach pojawiły się także ławki. Wkrótce na trasie dostępne będą punkty informacyjne z mapą tyflograficzną oraz tablicami ze znakami do komunikacji alternatywnej, co umożliwi prowadzenie tam zajęcia edukacyjnych dla osób mających trudności w werbalnym porozumiewaniu się. Dwóch pracowników WPN wkrótce zakończy kurs języka migowego. Ważną częścią tego przedsięwzięcia jest więc edukacja. W ramach grantu w WPN odbyły się m.in. szkolenia z metod komunikacji alternatywnej, które już teraz wykorzystywane są podczas zajęć dla dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami. W budynku dyrekcji WPN powstaje też toaleta dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Przedsięwzięcie jest finansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu „Obszar chroniony, obszar dostępny”, który jest realizowany przez PFRON – Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Działania 4.3 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Warto dodać, że to nie jedyny zmiany w Krzywem. Przy dyrekcji WPN, dzięki rozbudowie parkingu, dostępnych jest 31 dodatkowych miejsc dla samochodów.

Innym projektem była budowa pomostu pływającego na polu namiotowym „Jastrzęby” oraz wykonanie schodów terenowych w skarpie – przy zejściu do pomostu (na zdj. głównym).

Plany z kolei obejmują m.in. wykonanie nawierzchni z kruszywa naturalnego na 6 odcinkach szlaku rowerowego „Wokół Wigier”, przebiegającego wzdłuż brzegu jeziora Muliczne. Ponadto, planowane jest utwardzenie nawierzchni z kostki kamiennej przy wejściu na ścieżkę „Las”.

Utrzymania infrastruktury turystycznej wymaga między innymi wykaszania roślinności przy urządzeniach turystycznych, utrzymania drożności szlaków i ścieżek, drobnych napraw i konserwacji urządzeń turystycznych, usuwania drzew niebezpiecznych przy szlakach oraz utrzymania toalet kompostujących, pól namiotowych i miejsc odpoczynku.

Ponadto, planowane jest wykonanie miejsc parkingowych dla samochodów w obszarach ochronnych Leszczewek i Gawarzec (po kilkanaście w każdym). W planach jest także budowa ogrodzenia z bali drewnianych w miejscu odpoczynku Zakąty oraz remont, wymiana i uzupełnienie tablic informacyjnych, ostrzegawczych i edukacyjnych.

Odwiedzający zapłacą za wstęp do WPN nieco więcej. Podwyżki objęły karty: jednodniową z 7 zł na 8 zł, tygodniową z 15 zł na 20 zł, dwutygodniową z 21 zł na 25 zł. Dochód z kart przeznaczany jest na sprzątanie szlaków i modernizację infrastruktury turystycznej.

Wędkarze muszą pamiętać o licencjach (nowością są opłaty ulgowe za licencje wędkarskie półroczne i roczne dla młodzieży szkolnej do 18 roku życia). W wodach jezior na terenie WPN występuje wiele gatunków ryb, takich jak szczupak, okoń, węgorz, leszcz, lin, płoć, ukleja czy wzdręga. Jeśli planujemy wędkowanie z łodzi, to warto wiedzieć, że jest to dozwolone jedynie w okresie od 29 kwietnia do 31 października. Z kolei połów metodą spinningową dozwolony jest na jeziorach Wigry i Pierty w okresie od 1 maja do 30 września. Warto pamiętać, że nie wolno stosować jako przynęty żywych lub martwych ryb. W miejscach zarośniętych roślinnością wynurzoną również nie wolno łowić. Od 1 lipca będzie można wybrać się na sumy.

Więcej informacji na stronie www.wigry.org.pl.

Najbliższe wydarzenia w WPN:

Warsztaty edukacyjne w Muzeum Wigier w Starym Folwarku

Wycieczka piesza z przewodnikiem po Wigierskim Parku Narodowym

Spacer nordic walking z instruktorem po Wigierskim Parku Narodowym

Pracowników WPN będzie można spotkać również w Augustowie, podczas pikniku 29.04.2023 r., w godz. 11.00-16.00.

Kolejne inicjatywy obejmują: spacery i treningi; spacery literackie z autorami książek (m.in. D. Zawadzka, A. Zbyryt, P. Średziński, M. Ambrosiewicz); gry terenowe i zwiedzanie Muzeum Wigier (Noc Muzeów); konferencję naukową z okazji Europejskich Dni Parków; akcję sprzątania połączoną z warsztatami na temat gatunków inwazyjnych; Dzień Pszczół; Letnią Akademię Przyrody; otwarte warsztaty hydrologiczne; warsztaty fotograficzne oraz spotkania i rozmowy z badaczami, które w tym roku odbywać się będą w Kawiarence Artystycznej Suwalskiego Ośrodka Kultury.

O nadchodzących wydarzeniach będziemy informować na naszej stronie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Majówkowe atrakcje

Co prawda dopiero poniedziałek, ale już warto zajrzeć do...

Rozpoczyna się sezon turystyczny na Wigrach i w Augustowie

Sezon turystyczny na wodach Wigierskiego Parku Narodowego rozpoczyna się...

Zbliża się majówka. Co? Gdzie? Kiedy?

Majówkowy czas jak co roku przyniesie wiele wrażeń muzycznych,...

Wigry przed otwarciem sezonu (audio)

W tym roku Wigry skuszą turystów licznymi atrakcjami -...