Reklama

„Port Suwałki” zainaugurował działalność: to bezpieczna przystań dla dzieci i młodzieży z Ukrainy

Data:

- Reklama -

„Port Suwałki” został oficjalnie otwarty w poniedziałek, 15 maja. To niewielka pracownia stworzona z myślą o dzieciach z Ukrainy, które nie uczęszczają do polskich szkół. To pomysł Fundacji Forum Inicjatyw Społecznych realizowany przy wsparciu Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Aleksandry Piłsudskiej w Suwałkach.

„Port Suwałki” skierowany jest do dzieci w wieku 7-18 lat, które pozostają w ukraińskim systemie edukacyjnym. Celem tego miejsca jest stworzenie bezpiecznej, przyjaznej przestrzeni do nauki oraz spotkań dzieci uchodźczych. Port Suwałki jest częścią projektu „Wsparcie dla dzieci uchodźców z Ukrainy w Polsce” stworzonego przez Fundację Forum Inicjatyw Społecznych przy wsparciu finansowym TERRE DES HOMES i Volkswagen Belegschaftsstiftun. W Suwałkach realizowany jest przy współpracy ze Szkołą Podstawową nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Suwałkach.

Inicjatywa „Portu Suwałki” skierowana jest do dzieci uczących się zdalnie i najczęściej samotnie w domach, mających niewielki kontakt rzeczywisty z rówieśnikami (ze swojego kraju i społeczności lokalnych). Port to bezpieczna przestrzeń do nauki i integracji np. z rówieśnikami z suwalskiej „dwójki”.

W trakcie trwania projektu „Wsparcie dla dzieci uchodźców z Ukrainy w Polsce” przeprowadzono już wiele działań, takich jak półkolonie dla dzieci ukraińskich i polskich, szkolenia dla nauczycieli, psychologów i pedagogów oraz rodziców, publikacje wydawnictw, zajęcia integracyjne dla dzieci z Polski i Ukrainy. W projekcie wzięło udział ponad 600 osób dorosłych i dzieci z Polski, Ukrainy oraz innych państw dotkniętych problemem uchodźctwa.

Pawilon „Port Suwałki” ma być dostępny przez 8 godzin dziennie dla grupy około 20 młodych Ukraińców.

O tym, do kogo skierowany jest Port Suwałki i jakie działania będą odbywały się w pracowni opowiada Małgorzata Snarska-Nieznańska z Fundacji Forum Inicjatyw Społecznych:

Jak inicjatywę oceniają przedstawiciele suwalskiego samorządu – zastępca prezydenta Roman Rynowski:

Fot. Niebywałe Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Miejskie obchody roku Aleksandry Piłsudskiej zainaugurowane

Jak informowaliśmy w lutym, obchody roku Aleksandry Piłsudskiej w...

Dzieci uchodźców z Ukrainy uczestniczą w półkoloniach

Fundacja Forum Inicjatyw Społecznych buduje wsparcie na Suwalszczyźnie i...

Mali przyrodnicy z Puńska kodują. Do przedszkola trafiły nawet roboty Photon

Po ponad 1250 godzinach zajęć w ramach programu „Mali...