Reklama

W Klasztorze Podominikańskim w Sejnach otwarto Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów

Data:

- Reklama -

W Sejnach zostało w piątek, 12 maja otwarte muzeum poświęcone Kresom Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Inicjatywa ta otrzymała wsparcie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w uroczystości otwarcia uczestniczył wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński.

Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów znajduje się w zabytkowym klasztorze podominikańskim, którego remont był możliwy dzięki dofinansowaniu w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Inwestycja pochłonęła w sumie 23,5 mln złotych.

W muzeum znajdują się cztery wystawy stałe oparte na materiałach multimedialnych, które tworzą cykl Muzeum Kresów Wschodnich („Historia Kresów Wschodnich” – opowiadająca o historycznych ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej i ich mieszkańcach; „Wielokulturowość Kresów Wschodnich” – ukazująca wzajemne relacje kulturowe oraz religijne między przedstawicielami różnych grup narodowych, etnicznych i wyznaniowych w regionie; „Ludzie Kresów Wschodnich” – prezentująca opowieść o znanych i nieznanych obywatelach Kresów i ich wpływie na dzisiejszy obraz kultury, literatury, nauki; „Mitologia Kresów Wschodnich” – ukazująca nie tylko mity, ale także ich recepcję w sztuce, literaturze, myśli politycznej oraz pamięci historycznej). Według prof. Glińskiego, muzeum to ma za zadanie przypominać o ogromnym znaczeniu Kresów dla polskiej historii i kultury, ale także uczyć na podstawie wydarzeń i historii tamtych czasów.

Minister kultury podczas przemówienia zwrócił uwagę na to, że remont zabytkowego klasztoru był trudnym zadaniem, ale udało się je zrealizować niezwykle szybko. Dodatkowo, podkreślił, że w ciągu ostatnich siedmiu i pół roku w Polsce powstało ponad 300 nowych instytucji muzealnych, co jest dowodem na to, że Polacy dbają o swoją tożsamość kulturową poprzez pamięć i przekazywanie historii kolejnym pokoleniom.

Fot. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Jak stąd do Suwałk – w Sejnach nowa wystawa

W Sejnach od 2022 roku w witrynach prezentowane są...

W sejneńskiej Białej Synagodze niezwykła wystawa. Powraca echo historii i tragedii wileńskich Żydów

"Pamięć roślin", nowa wystawa w Białej Synagodze w Sejnach...

Przedszkole w Pograniczu – przed spotkaniem podsumowującym

"Przedszkole w Pograniczu" to inicjatywa zawiązana pomiędzy Ośrodkiem "Pogranicze...

W Sejnach szkolenie z samoobrony dla kobiet

Ministerstwo Obrony Narodowej wraz z Centralnym Wojskowym Centrum Rekrutacji...