Reklama

Ave Regina: Na organy, sopran, tenor i bas

Data:

- Reklama -

We wtorek, 15 sierpnia 2023 roku w Konkatedrze pw. Św. Aleksandra w Suwałkach odbędzie się koncert „Ave Regina”, jako część II Międzynarodowego Festiwalu „Cantareum” 2023 „Muzyczne Skarby Europy”. To okazja dla wszystkich miłośników muzyki do udziału w spotkaniu z wybitnymi solistami.

Specjalnie na to wydarzenie przyjedzie do Suwałk organista Paweł Seligman. Artysta ma na swoim koncie wiele znakomitych koncertów jako solista i kameralista w kraju oraz za granicą. Teraz chce podzielić się swoją pasją z mieszkańcami Suwałk i okolic, prezentując utwory z programu, a także specjalnie na tę okazję skomponowany utwór (improwizację) „Tryptyk Maryjny”. Jako soliści wystąpią: Marlena Borowska (sopran), Jacek Szymański (tenor) i Dariusz Stanisław Wójcik (bas).

Koncert podzielony jest na dwie części. Pierwsza część, „Ave Regina”, będzie skupiać się na utworach sakralnych, podczas gdy druga część zostanie poświęcona utworom patriotycznym, doskonale znanym melomanom. W programie znajdą się takie utwory jak „Czerwone Maki”, „Wojenko, wojenko” oraz „Warszawianka”. Na koniec zaplanowany jest duet „Dobranoc” z części „Jesień” z cyklu 50. pieśni Śpiewnika dla dzieci Zygmunta Noskowskiego do słów Marii Konopnickiej.

18 X 2020 , Suwałki – Konkatedra pw. Św. Aleksandra – VIII Festiwal Ars Musica – Marlena Borowska
© 2020 Wojciech Otłowski

Wsparcie rewitalizacji organów w konkatedrze w Suwałkach to kolejny wymiar koncertu z okazji Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i Święta Wojska Polskiego. Jan Raczkowski, organista z konkatedry jest jednym z ambasadorów – inicjatorów rewitalizacji organów, który zwrócił uwagę na zły stan techniczny instrumentu. Rewitalizacja organów to proces wymagający czasu, zaangażowania i znacznych środków finansowych. – Wierzymy, że dzieło to jest warte naszego wsparcia, bowiem instrumenty, choć różne, mają niezwykłą duszę muzyczną. Bez wsparcia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz mieszkańców – np. z Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego, ten proces może nie zostać zrealizowany – komentuje Marlena Borowska, organizatorka Festiwalu „Cantareum”, którego częścią jest koncert planowany na 15 sierpnia.

Mówi Marlena Borowska:

Repertuar koncertu jest dobrany z myślą o możliwościach instrumentu, a organizatorzy dołożą wszelkich starań, aby jakość wykonania była na najwyższym poziomie.

W programie koncertu z okazji Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz Święta Wojska Polskiego (15 sierpnia 2023 roku o godzinie 19:00 w Konkatedrze pw. Św. Aleksandra w Suwałkach, wstęp wolny) znajdą się również kompozycje W. A. Mozarta, B. A. Wiedermanna, S. Moniuszki. J. Świdra i innych.

Foto ilustrujące: Wojciech Otłowski

Koncert Ave Regina w Suwałkach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Muzyczny początek lutego (wygraj zaproszenie na Tłusty Czwartek z SOKBand)

Muzycznie zapowiada się początek lutego w Suwałkach, gdzie wystąpią...

Tydzień spotkań i filmów

Przed nami ostatni tydzień kampanii wyborczej. Kto ma już...

Koncert Ave Regina w Konkatedrze św. Aleksandra dla uczczenia sierpniowego święta

W wyjątkowy sposób uczczone zostało podwójne święto. 15 sierpnia...

Przed nami kolejny tydzień wydarzeń kulturalnych

Połowa sierpnia na Suwalszczyźnie nie przyniesie oznak kończących się...