Reklama

Wbicie łopaty pod inwestycję drogową jak wiec przedwyborczy?

Data:

- Reklama -

W Suwałkach, w sobotę, 5 sierpnia odbyła się uroczystość związana z rozpoczęciem nowej inwestycji drogowej na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W wydarzeniu wzięli udział posłowie, przedstawiciele władz centralnych oraz samorządowych. Nie obyło się bez wzmianek o strategicznym znaczeniu przesmyku suwalskiego i bezpieczeństwie, którego zapewnienie jest priorytetem dla rządu. Marszałek województwa skomentował nawet, że „gdyby rządziła Platforma Obywatelska, na tym terenie byliby już żołnierze rosyjscy”.

W swojej przemowie Prezydent Suwałk, Czesław Renkiewicz podkreślił znaczenie tego momentu dla miasta, wyrażając radość z zaangażowania rządu w rozwój Suwalszczyzny. – To wielka chwila dla nas, cieszymy się niezmiernie z tego, że rząd wspiera rozwój gospodarczy Suwałk i Suwalszczyzny. Dziękujemy za wsparcie, jakie otrzymaliśmy na kwotę ponad 48 mln złotych. Działamy oszczędnie i rozważnie, wiemy, że każda złotówka ma znaczenie, dlatego wykorzystamy te środki w sposób efektywny, nie przekraczając kwoty 42 mln złotych, jaka wynika z przetargu, który wygrała firma Unibep. Ta inwestycja przyczyni się do rozwoju naszego regionu, a jej znaczenie będzie odczuwalne zarówno przez mieszkańców, jak i potencjalnych inwestorów – zaznaczył Czesław Renkiewicz.

Nowa droga, która ma powstać w ramach projektu, połączy ulicę Dubowo z Wojska Polskiego. Ta inwestycja docelowo otworzy blisko 60 hektarów nowych terenów inwestycyjnych, co może być kluczowe dla dalszego rozwoju miasta – po wykupieniu ich od prywatnych właścicieli. Miasto posiada tylko część tego terenu o powierzchni 8 ha. Szacunkowy koszt wykupu pozostałego terenu może wynieść ponad 2 mln złotych. Inwestycja drogowa zakończy się w październiku 2024 roku.

Minister Aktywów Państwowych, Jacek Sasin, podkreślił zrównoważony charakter inwestycji i jej wpływ na całą wschodnią część Polski. – Jesteśmy tutaj jako reprezentacja Suwałk, Suwalszczyzny i Podlasia. To niezwykle ważny moment dla tej części naszego kraju, która znajduje się pod szczególną opieką rządu. Dzięki takim programom inwestycyjnym, realne pieniądze wpływają do samorządów, wspierając rozwój i przyciągając inwestorów. Warto również podkreślić, że ta inwestycja to część szerszego programu zrównoważonego rozwoju, który obejmuje zarówno duże ośrodki, jak i mniejsze miasta. Dzięki takim działaniom, możemy nadrabiać zaległości i tworzyć lepsze warunki dla mieszkańców całego regionu – dodał.

W przemówieniu Jarosław Zieliński, poseł PiS, akcentował rolę dotacji w ramach rządowego programu i ich znaczenie dla mniejszych miast. – Te dotacje w ramach rządowego programu to bardzo ważny komponent tego programu. Dzięki nim, mniejsze miasta nadrabiają swoje zaległości i zyskują szansę na rozwój. Całkowita przyznana dotąd dla Suwałk kwota wsparcia, wynosząca – choć trudno to oszacować dokładnie – nawet 300 mln złotych, jest istotnym impulsem dla rozwoju infrastruktury – podkreślił poseł.

Marszałek Województwa Podlaskiego, Artur Kosicki, wskazywał na współpracę jako kluczowy czynnik sukcesu. – Dziękuję za każdą złotówkę zainwestowaną na ziemi suwalskiej. Współpraca jest kluczowa, bez niej środki byłyby o wiele mniejsze – jak pokazuje przykład Białegostoku. Teraz możemy patrzeć w przyszłość z optymizmem, rozwijając nasz region, przyciągając inwestorów i tworząc nowe miejsca pracy – konstatował marszałek, dodając na koniec: „gdyby rządziła Platforma Obywatelska, na tym terenie byliby już żołnierze rosyjscy”.

Warto wspomnieć, że na uroczystość wbicia łopat, symbolicznie rozpoczynającą inwestycję, Minister Aktywów Państwowych, Jacek Sasin przybył w towarzystwie eskorty policji na sygnale.

Fot. Niebywałe Suwałki

Ponad 48 mln złotych na inwestycje drogowe w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

Duże środki na inwestycję drogową w Strefie Ekonomicznej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Co musiałoby się wydarzyć, żeby Czesław Renkiewicz przestał był prezydentem Suwałk?

Za nami pierwsza tura wyborów samorządowych. Znamy już radnych...

Będzie druga tura. Czesław Renkiewicz powalczy o wynik z Jackiem Juszkiewiczem

W Radzie Miejskiej w Suwałkach 12 mandatów zdobył komitet...

Prezydent Suwałk obiecuje utrzymanie niskich cen za ciepło

146 mln zł kosztować będzie budowa nowych kotłów parowych...

Komitet „Razem dla Suwałk” podsumował kampanię

W piątek, 5 kwietnia w Parku Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód odbyła...