Reklama

Wbicie łopaty pod inwestycję drogową jak wiec przedwyborczy?

Data:

- Reklama -

W Suwałkach, w sobotę, 5 sierpnia odbyła się uroczystość związana z rozpoczęciem nowej inwestycji drogowej na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W wydarzeniu wzięli udział posłowie, przedstawiciele władz centralnych oraz samorządowych. Nie obyło się bez wzmianek o strategicznym znaczeniu przesmyku suwalskiego i bezpieczeństwie, którego zapewnienie jest priorytetem dla rządu. Marszałek województwa skomentował nawet, że „gdyby rządziła Platforma Obywatelska, na tym terenie byliby już żołnierze rosyjscy”.

W swojej przemowie Prezydent Suwałk, Czesław Renkiewicz podkreślił znaczenie tego momentu dla miasta, wyrażając radość z zaangażowania rządu w rozwój Suwalszczyzny. – To wielka chwila dla nas, cieszymy się niezmiernie z tego, że rząd wspiera rozwój gospodarczy Suwałk i Suwalszczyzny. Dziękujemy za wsparcie, jakie otrzymaliśmy na kwotę ponad 48 mln złotych. Działamy oszczędnie i rozważnie, wiemy, że każda złotówka ma znaczenie, dlatego wykorzystamy te środki w sposób efektywny, nie przekraczając kwoty 42 mln złotych, jaka wynika z przetargu, który wygrała firma Unibep. Ta inwestycja przyczyni się do rozwoju naszego regionu, a jej znaczenie będzie odczuwalne zarówno przez mieszkańców, jak i potencjalnych inwestorów – zaznaczył Czesław Renkiewicz.

Nowa droga, która ma powstać w ramach projektu, połączy ulicę Dubowo z Wojska Polskiego. Ta inwestycja docelowo otworzy blisko 60 hektarów nowych terenów inwestycyjnych, co może być kluczowe dla dalszego rozwoju miasta – po wykupieniu ich od prywatnych właścicieli. Miasto posiada tylko część tego terenu o powierzchni 8 ha. Szacunkowy koszt wykupu pozostałego terenu może wynieść ponad 2 mln złotych. Inwestycja drogowa zakończy się w październiku 2024 roku.

Minister Aktywów Państwowych, Jacek Sasin, podkreślił zrównoważony charakter inwestycji i jej wpływ na całą wschodnią część Polski. – Jesteśmy tutaj jako reprezentacja Suwałk, Suwalszczyzny i Podlasia. To niezwykle ważny moment dla tej części naszego kraju, która znajduje się pod szczególną opieką rządu. Dzięki takim programom inwestycyjnym, realne pieniądze wpływają do samorządów, wspierając rozwój i przyciągając inwestorów. Warto również podkreślić, że ta inwestycja to część szerszego programu zrównoważonego rozwoju, który obejmuje zarówno duże ośrodki, jak i mniejsze miasta. Dzięki takim działaniom, możemy nadrabiać zaległości i tworzyć lepsze warunki dla mieszkańców całego regionu – dodał.

W przemówieniu Jarosław Zieliński, poseł PiS, akcentował rolę dotacji w ramach rządowego programu i ich znaczenie dla mniejszych miast. – Te dotacje w ramach rządowego programu to bardzo ważny komponent tego programu. Dzięki nim, mniejsze miasta nadrabiają swoje zaległości i zyskują szansę na rozwój. Całkowita przyznana dotąd dla Suwałk kwota wsparcia, wynosząca – choć trudno to oszacować dokładnie – nawet 300 mln złotych, jest istotnym impulsem dla rozwoju infrastruktury – podkreślił poseł.

Marszałek Województwa Podlaskiego, Artur Kosicki, wskazywał na współpracę jako kluczowy czynnik sukcesu. – Dziękuję za każdą złotówkę zainwestowaną na ziemi suwalskiej. Współpraca jest kluczowa, bez niej środki byłyby o wiele mniejsze – jak pokazuje przykład Białegostoku. Teraz możemy patrzeć w przyszłość z optymizmem, rozwijając nasz region, przyciągając inwestorów i tworząc nowe miejsca pracy – konstatował marszałek, dodając na koniec: „gdyby rządziła Platforma Obywatelska, na tym terenie byliby już żołnierze rosyjscy”.

Warto wspomnieć, że na uroczystość wbicia łopat, symbolicznie rozpoczynającą inwestycję, Minister Aktywów Państwowych, Jacek Sasin przybył w towarzystwie eskorty policji na sygnale.

Fot. Niebywałe Suwałki

Ponad 48 mln złotych na inwestycje drogowe w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

Duże środki na inwestycję drogową w Strefie Ekonomicznej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Miasto dostało pieniądze na otwarcie czwartego żłobka

Suwałki szykują się do utworzenia czwartego żłobka miejskiego, w...

Prezydent Suwałk o koncercie TVP: Nie mogę nikomu zakazać korzystania z terenu miejskiego

Temat odwołanego koncertu z okazji 10-lecia Suwalskiego Ośrodka Kultury...

Podlaskie Forum Gospodarcze za nami: Dyskusje o drogach, kolei i lotniskach

W piątek, 11 sierpnia odbyło się ważne spotkanie w...

Trasa Wschodnia w budowie. To ostatni etap (audio)

Suwałki kontynuują realizację ambitnej inwestycji drogowej. Ostatni odcinek tzw....