W kwietniu informowaliśmy o tym, że Suwałki zyskają kolejną inwestycję, która uatrakcyjni przestrzeń wypoczynkową na bulwarach nad Czarną Hańczą. Jest nią tężnia solankowa, projekt wybrany przez mieszkańców w głosowaniu do Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego 2023. Temat jej powstania pojawił się na sesji Rady Miejskiej.
Pomysł powstania tężni solankowej zdobył serca mieszkańców Suwałk i zajął I miejsce w kategorii dużych projektów, uzyskując 1893 głosy. Przetarg na realizację tego projektu został rozstrzygnięty wiele miesięcy temu, a inwestycja została powierzona firmie „Kryształowy Świat” z Libiąża. Oferent wycenił prace na kwotę 566 999,25 zł.
Projekt tężni solankowej zakłada opracowanie kompletnej dokumentacji oraz budowę tężni wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną. Minitężnia solankowa, która powstanie na suwalskich bulwarach, będzie nie tylko atrakcyjnym punktem rekreacyjnym, ale również przyciągnie osoby poszukujące relaksu i wypoczynku na świeżym powietrzu.
Planowana tężnia będzie miała kształt prostokąta o wymiarach 10×20 metrów, a jej ściany zostaną obłożone tarniną o imponującej wysokości wynoszącej minimum 3 metry, co doda uroku i oryginalności tej konstrukcji. Całkowita wysokość tężni wyniesie około 3,5 metra, co pozwoli na swobodne korzystanie z jej właściwości zdrowotnych.
Podczas dzisiejszej (27 września) sesji pojawiły się pewne pytania dotyczące terminów i procedur związanych z budową obiektu. Radny Karol Korneluk zapytał, kiedy tężnia powstanie. Prezydent Suwałk, Czesław Renkiewicz w odpowiedzi wyraził wątpliwości, czy warto rozpoczynać jej budowę przed nadejściem zimy. Rozpatrywanie zezwoleń przez wojewódzkiego konserwatora zabytków „trwa tygodniami” – jak dodał prezydent – stąd i wydłużająca się procedura inwestycyjna. Nadal nie udało się uzyskać wszystkich niezbędnych pozwoleń związanych z rozpoczęciem prac.
Odpowiedź na pytanie, kiedy dokładnie rozpocznie się budowa tężni solankowej na suwalskich bulwarach, pozostaje na razie otwarta.