Reklama

„Sędziowie” Stanisława Wyspiańskiego w SOK-u: Metafizyczna opowieść o winie i karze (wygraj zaproszenie)

Data:

- Reklama -

W poniedziałek, 2 października o godz. 19.00, wszyscy miłośnicy teatru będą mieli okazję doświadczyć wyjątkowego spektaklu w Suwalskim Ośrodku Kultury. W cyklu „Teatr Polska” obejrzymy „Sędziów”, ostatni dramat autorstwa Stanisława Wyspiańskiego. To wydarzenie teatralne, inspirowane autentycznym zdarzeniem z kroniki kryminalnej, stawia pytania o winę, karę oraz konflikty między prawem stanowionym a moralnym.

KUP BILETY NA SPEKTAKL.

„Sędziowie” to dzieło, które przekształca realne wydarzenie w antyczną tragedię. Historia, która rozgrywa się na scenie, opowiada o chwili, w której dzieci odkrywają prawdę o swoich ojcach, prowadząc do rozpadu starego porządku. Przesłanie utworu dotyka kwestii winy i kary oraz konfliktu między prawem boskim a zrozumieniem zła w naturze ludzkiej. To teatralna podróż przez czas „poza czasem”, gdzie słowa „czcij ojca swego i matkę swoją” tracą swoje znaczenie, a kultura pożera własne dzieci, co stawia nas w obliczu współczesnej apokalipsy.

Reżyserka Anna Augustynowicz, odpowiedzialna za przedstawienie, stworzyła doświadczenie teatralne, które przekracza granice słów. Jej wizja dotyka spraw trudnych do uwierzenia, ale istotnych. Spektakl nie tylko ukazuje konflikt pokoleń, ale także rozczarowanie religią, instytucjami i porządkiem społecznym. To opowieść o rosnącej ranie w naszych duszach, gdy nadzieja wydaje się gasnąć, a stary porządek upada, pozostawiając nas w niepewności. Przedstawienie to kapitalna metafizyka przesłania Wyspiańskiego oraz esencja współczesności.

Recenzenci nie szczędzą entuzjastycznych słów na temat tej produkcji. Tomasz Mlącki z „Dziennika Teatralnego” określił je jako „sztukę kondensacji”, porównując do prób Tadeusza Kantora. Wojciech Jerzy Kieler z „Teatrologii.Info” podkreśla, że przedstawienie doskonale ukazuje tragiczną winę przechodzącą z pokolenia na pokolenie, a widzowie są w nim aktywnymi sędziami, oceniającymi postacie na scenie.

Spektakl „Sędziowie” zapowiada się więc jako niezwykła okazja do przemyślenia fundamentalnych kwestii moralnych i społecznych, przedstawionych w formie teatralnej.


Aby wziąć udział w losowaniu zaproszenia dla 2 osób na spektakl „Sędziowie” w Suwalskim Ośrodku Kultury, wystarczy do 25 września do godz. 10.00 wysłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl odpowiedź na pytanie: Jakim wydarzeniem zainspirował się Stanisław Wyspiański, pisząc „Sędziów”? Zaproszenie wygrywa Anna Pietranis.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Militia rozgrzała publiczność. Piątkowy koncert w SOK-u

Piątkowy (24 maja) wczesny wieczór to idealna pora na...

Jest praca dla instruktora teatru w SOK

Suwalski Ośrodek Kultury (SOK) w Suwałkach poszukuje pasjonata teatru,...

Tydzień z muzyką

W tym tygodniu wśród propozycji kulturalnych dominują wydarzenia muzyczne....

Suwalska Grupa Filmowa szuka aktorów do krótkometrażowego filmu

Suwalska Grupa Filmowa (SGF) szuka aktorów do debiutanckiego filmu...