Reklama

Uczniowie nagrodzeni za krótkie filmy o segregacji odpadów

Data:

- Reklama -

W świecie kina i sztuki filmowej nie brakuje tematów, które mogą oddziaływać na społeczeństwo, kształtować świadomość i inspirować do działań. Jednym z takich ważnych tematów jest segregacja odpadów, a właśnie temu zagadnieniu poświęcony był konkurs filmowy #pogodnesuwalkisegreguja, organizowany z inicjatywy Romana Rynkowskiego, zastępcy prezydent Suwałk. Ta inicjatywa miała na celu zachęcić młodych ludzi do wyrażania swoich przemyśleń na ten temat za pośrednictwem medium filmowego.

Na zdj. głównym laureatka I nagrody, Agnieszka Cieślukowska, III LO/ klasa 3C.

Do konkursu zgłoszono 15 krótkich filmów, które rywalizowały o nagrody o wartości od 500 do 2000 złotych. To dowód na to, że młodzi twórcy nie tylko chętnie angażują się w ważne tematy społeczne, ale także posiadają talent do wyrażania swoich myśli i przekonań za pomocą smartfona. Główne założenie polegało na wykorzystaniu TikToka do publikacji filmu.

Roman Rynkowski, zastępca prezydenta Suwałk, inicjator konkursu, podkreślił, jak bardzo cieszy się z zainteresowania konkursem: „15 filmów na początek to naprawdę nie jest mało. Zastanawialiśmy się, jak najlepiej zachęcić młodych ludzi do zwracania uwagi na ważny problem, jakim jest segregacja odpadów. Doszliśmy do wniosku, że filmy skierowane do najmłodszych i stworzone przez nich mogą być idealnym narzędziem edukacyjnym. Wierzymy, że to właśnie wtedy, gdy młodzi ludzie zrozumieją, jak ważna jest segregacja odpadów, zmienimy nasze nawyki na lepsze” – powiedział Rynkowski.

Filmy zgłoszone do konkursu były różnorodne pod względem stylistycznym i tematycznym. Pokazywały rozmaite aspekty segregacji odpadów, głównie oparte na codziennych wyzwaniach związanych z recyklingiem.

Nagrody w konkursie były atrakcyjne i stanowiły dodatkową motywację dla uczestników. Jury oceniające filmy przyznało najlepszym bony w wysokości od 500 do 2000 złotych (pula nagród wynosiła 5000 zł).

Drugim aspektem konkursu ma być dedykowana filmom amatorskim sekcja konkursowa Festiwalu Filmowego „Wajda na Nowo”. W tej chwili konkurs festiwalowy skierowany jest do studentów i absolwentów uczelni artystycznych – filmowych. Ta formuła ulec ma rozszerzeniu. W przyszłych latach organizatorzy planują kontynuację konkursu i zaproszenie do udziału kolejnego pokolenia filmowców-amatorów, niezależnie od tego, czy dysponują profesjonalnym sprzętem czy też nagrywają filmy za pomocą dostępnych im środków – smartfonów.

W czwartek, 14 września w Cinema Lumiere w Suwałkach – na wielkich ekranie – odbyła się projekcja zwycięskich filmów konkursowych oraz wręczenie wyróżnień i czterech nagród: 1 miejsce: Agnieszka Cieślukowska, III LO/ klasa 3C; 2 miejsce: Wiktoria Cybulska z klasą 5E – Szkoła Podstawowa nr 10; 3 miejsce: Łukasz Wojtukiewicz – Szkoła Podstawowa nr 7/klasa VII; 4 miejsce: Kacper Lutkiewicz – Szkoła Podstawowa nr 4/ klasa VII C.

Fot. Niebywałe Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Suwalska Grupa Filmowa szuka aktorów do krótkometrażowego filmu

Suwalska Grupa Filmowa (SGF) szuka aktorów do debiutanckiego filmu...

Są pieniądze na boks i bieganie

Czas na nową energią. W tym okresie, kiedy trawa...

SUWER-em na Księżyc i z powrotem

Na ten moment miłośnicy rowerów miejskich wyczekiwali z niecierpliwością...

Umowy na prowadzenie klubów seniora podpisane. Kolejny rok wsparcia starszego pokolenia

Prezydent Suwałk, Czesław Renkiewicz, podpisał w środę, 10 stycznia...