Reklama

Mistrzostwa Polski w Szachach Błyskawicznych 2023: Przed nami rywalizacja na szachownicach

Data:

- Reklama -

Sobota, 14 października 2023 roku to data, którą wszyscy miłośnicy szachów powinni odnotować w swoich kalendarzach. Suwałki Arena będzie gospodarzem prestiżowych Mistrzostw Polski w Szachach Błyskawicznych. Organizatorem wydarzenia jest Klub Szachowy „Jaćwież Suwałki” przy wsparciu Polskiego Związku Szachowego oraz Ośrodka Sportu i Rekreacji w Suwałkach.

Ten wyjątkowy turniej zdobył także honorowy patronat od Ministerstwa Sportu i Turystyki, Marszałka Województwa Podlaskiego Artura Kosickiego, oraz Prezydenta Miasta Suwałki Czesława Renkiewicza.

Na tegoroczne MP w Suwałki Arena zgłosiło się już ponad 140 uczestników w kategorii OPEN i KOBIET. Do Suwałk zawita m.in. Mistrz Międzynarodowy, przyszły arcymistrz Jakub Kosakowski, który będzie bronił srebrnego medalu z zeszłego roku. Lider listy startowej IM Jakub Kosakowski startował w sobotę 7.10.2023 r. w Mistrzostwach Polski w Szachach Szybkich w Lubinie, gdzie na ponad 340 uczestników wywalczył srebrny medal.

Niewątpliwą atrakcją będzie udział Arcymistrzyni Klaudii Kulon, która jest multimedalistką Mistrzostw Polski, Europy i Świata. – Z pewnością sama Klaudia nie jest w stanie zliczyć wszystkich medali, które zdobyła.  Jest to wzór do naśladowania szczególnie dla młodych zawodniczek. Już z tego powodu zwłaszcza suwalskie zawodniczki powinny śledzić zmagania przy szachownicy tak utytułowanej szachistki i „ukraść” parę autografów – komentuje Paweł Jaroch, organizator wydarzenia.

Co ciekawe „Mistrzyni BLITZA” będzie chciała wyrównać rekord GM Moniki Soćko, która wygrała 5 mistrzostw pod rząd (wszystkich 10), a Klaudia po zeszłorocznym triumfie w Suwałkach ma ich 4 na koncie (a wszystkich razem już 5).

System rozgrywek i tempo gry na tych mistrzostwach jest niezwykle dynamiczny – każdy gracz ma do dyspozycji zaledwie 3 minuty na partię z dodatkowymi 2 sekundami na ruch. Rozgrywki oceniane są zgodnie z regulaminami Polskiego Związku Szachowego, zapewniając uczestnikom uczciwą i ekscytującą rywalizację.

Organizatorzy przewidują również klasyfikację drużynową. Składy drużyn męskich będą liczyć 4 zawodników, natomiast kobiecych 3 zawodniczki. Jeśli drużyny nie przedstawią swoich składów przed pierwszą rundą, zostaną przydzielone kolejne osoby z listy startowej, spełniające limity kategorii Open i Kobiet. W przypadku remisu w punktacji, wyższe miejsce zostaje przyznane zawodnikowi z lepszym wynikiem w IMP lub IMPK w Blitza.

Sędzią głównym tych prestiżowych zawodów będzie IA Aleksander Sokólski. Wszelkie decyzje podjęte przez sędziego głównego są ostateczne, zgodnie z przepisami gry FIDE dla szachów błyskawicznych i wymaganiami Polskiego Związku Szachowego.

Nagrody, które czekają na uczestników, są naprawdę atrakcyjne. Zwycięzcy otrzymają tytuły Indywidualnego i Drużynowego Mistrza Polski w Szachach Błyskawicznych, a łączna pula nagród finansowych wynosi minimalnie 15 000 PLN, a do tego 5 000 PLN w nagrodach rzeczowych. Nagrody te są przyznawane aż do 10. miejsca.

Turnieje indywidualne przewidują również nagrody specjalne dla zawodników o różnym poziomie rankingowym. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni, mogą zdobyć atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Najlepsi zawodnicy otrzymają także tytuł Drużynowego Mistrza Polski w Szachach Błyskawicznych oraz trofea, medale i upominki. Nagrody te trafią do pierwszych trzech drużyn w klasyfikacji.

Harmonogram zawodów jest następujący:

10:30 – 11:00: Uroczystość rozpoczęcia MP
11:00 – 18:00: Rozgrywki (z przerwą)
18:00 – 18:30: Uroczystość zakończenia MP

Mistrzostwa Polski w Szachach Błyskawicznych 2023 to nie tylko rywalizacja na szachownicach, ale także okazja do spotkania się pasjonatów tej niezwykłej gry. Suwałki zapraszają wszystkich zainteresowanych do udziału i kibicowania. To wyjątkowa okazja, by śledzić rozgrywki na 30 szachownicach i poczuć dreszcz emocji towarzyszący tej fascynującej grze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Szachy na ferie i jubileusz klubu

W dniach 20-21 stycznia w Suwałkach odbył się XXIV...

Szachy przed Gwiazdką

W przedświąteczny weekend 16-17 grudnia 2023 r. odbył się...

Szachy od rana do wieczora. Trwają Mistrzostwa Polski

W sobotę, 24 września w hali Suwałki Arena rozpoczęły...

W czerwcu Polska Noc Kabaretowa

Kabaret Młodych Panów, Kabaret Skeczów Męczących, Kabaret Smile, Kabaret...