Reklama

Fundacja im. Alfreda Wierusz-Kowalskiego rozwija skrzydła

Data:

- Reklama -

W Suwałkach, miejscu urodzenia wybitnego malarza z kręgu „monachijczyków”, Alfreda Wierusz-Kowalskiego, pojawiła się nowa inicjatywa kulturalna. Fundacja im. Alfreda Wierusza-Kowalskiego, zarejestrowana formalnie w kwietniu tego roku, rozpoczęła swoją działalność, organizując pierwsze oficjalne wydarzenie. Spotkanie to miało miejsce w Muzeum Okręgowym w Suwałkach w poniedziałek, 9 października, z okazji 174. rocznicy urodzin artysty.

Fundacja, działająca przy Muzeum Okręgowym, ma na celu promowanie dziedzictwa Alfreda Wierusz-Kowalskiego oraz jego rodziny, która również odgrywała istotną rolę w polskiej kulturze i sztuce (Czesław Wierusz-Kowalski, Joanna Wierusz-Kowalska, Janina Wierusz-Kowalska). Członkowie zarządu Fundacji, w tym Roman Kaleta, Henryk Owsiejew, Eliza Ptaszyńska i Janina Wierusz-Kowalska, wspólnie z Czesławem Święcickim, wnukiem Czesława, stanęli na czele tej inicjatywy.

Jak mówi Roman Kaleta, jeden z członków zarządu Fundacji, pomysł na jej utworzenie narodził się, gdy „kilka osób spotkało się i postanowiło popularyzować imię oraz dziedzictwo artysty.” Fundacja została oficjalnie zarejestrowana 5 kwietnia tego roku w Sądzie Rejonowym w Białymstoku.

Fundacja ma liczne cele, w tym organizację wystaw, wykładów i innych wydarzeń kulturalnych. Jednym z jej głównych priorytetów jest promowanie dziedzictwa rodziny Wierusz-Kowalskich, ale również zgłębianie genealogii rodziny oraz publikowanie książek opisujących jej historię na podstawie istniejących archiwaliów.

Eliza Ptaszyńska, kustosz Muzeum Okręgowego w Suwałkach i jednocześnie członkini zarządu Fundacji, mówi o ambitnych planach organizacji: „Jednym z naszych pomysłów jest zorganizowanie Zlotu Wieruszów, ponieważ od ostatniego minęło sporo czasu, a rodzina stale się powiększa o nowe osoby. Mamy nadzieję, że to spotkanie uda się zorganizować w przyszłym roku, który ma być Rokiem Alfreda Wierusz-Kowalskiego. Jesteśmy przekonani, że jako fundacja, która skupia osoby o różnych zawodach i zainteresowaniach, będziemy w stanie własnymi siłami stworzyć wiele wartościowych projektów. Naszym celem jest promowanie twórczości Alfreda Wierusza-Kowalskiego oraz dziedzictwa rodziny nie tylko w Suwałkach, ale również w całej Polsce.”

Dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach, Jerzy Brzozowski, wyraził swoje zadowolenie z powodu pierwszej oficjalnej inicjatywy Fundacji im. Alfreda Wierusza-Kowalskiego. Jego zdaniem, współpraca między muzeum a fundacją otwiera nowe możliwości promocji dziedzictwa artystycznego rodziny Wierusz-Kowalskich.

Ambitne cele oraz wsparcie ze strony lokalnej i ponadlokalnej społeczności pozwalają wierzyć, że ta inicjatywa przyniesie wiele wartościowych efektów. Pierwsze oficjalne wydarzenie Fundacji im. Alfreda Wierusza-Kowalskiego w Muzeum Okręgowym w Suwałkach było okazją do wysłuchania prelekcji Elżbiety Basiul z Torunia oraz recitalu w wykonaniu Dominiki Szyszko i Kacpra Skrodzkiego.

Fot. Niebywałe Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Rok Alfreda Wierusz-Kowalskiego: Na pierwszej wystawie archiwalia

W Suwałkach świętujemy właśnie obchody Roku Alfreda Wierusz-Kowalskiego. To...

Kolejny dar trafił do Muzeum Okręgowego w Suwałkach

Muzeum Okręgowe w Suwałkach otrzymało cenny dar związany z...

„Wesoła sanna” Wierusza już w Muzeum Okręgowym

Obraz Alfreda Wierusz-Kowalskiego, "Wesoła sanna", od wtorku, 21 listopada...

Kolejny Wierusz w kolekcji. Tym razem za 290 tys. złotych

Muzeum Okręgowe w Suwałkach cieszy się kolejnym sukcesem polegającym...