Reklama

„Strzępy” – film o miłości, chorobie Alzheimera i rodzinnych więziach w kolejnej odsłonie „Kina konesera”

Data:

- Reklama -

We wtorek, 10 października o godz. 18.00 widzowie cyklu „Kino konesera” obejrzą „Strzępy” – film, który przenosi na ekran opowieść o wielopokoleniowej rodzinie Pateroków, która cieszy się harmonijnym życiem na Śląsku. Jednak spokój i szczęście tej rodziny zostają nagle zachwiane przez niespodziewane pęknięcie, którego źródłem jest choroba Alzheimera. Reżyserka Beata Dzianowicz przedstawia dramatyczną podróż przez zmieniający się świat Pateroków, gdzie miłość, poświęcenie i rodzinne więzi zostają wystawione na największą z możliwych prób.

Głównym bohaterem filmu jest Adam Paterok, nauczyciel historii, mąż, syn i ojciec (grany przez Michała Żurawskiego). Adam to człowiek oddany swojej rodzinie, gotowy do poświęceń. Jednak jego życie komplikuje się, gdy zaczyna dostrzegać dziwne zmiany w zachowaniu swojego ojca, Gerarda Pateroka, znakomitego specjalisty od statyki budynków i miłośnika przyrody (w tej roli Grzegorza Przybyła). Gerard cierpi na Alzheimera, a choroba rozwija się błyskawicznie, powodując drastyczne zmiany w jego osobowości. Staje się nieobliczalny, agresywny i coraz mniej przypomina siebie sprzed lat.

Strzępy, materiały promocyjne dystrybutora.

Bogna Paterok, zagrana przez Agnieszkę Radzikowską, to kochająca żona, matka i synowa, która stara się być silna i nie obciążać innych swoimi problemami. Chociaż choroba teścia diametralnie zmienia jej życie, to wierzy, że ze wszystkim da radę, działając z ogromną odwagą i determinacją. Zoja Paterok (w tej roli Pola Król), to nastoletnia córka, która okazuje się być niesamowicie silną i empatyczną osobą, gotową stawić czoła chorobie dziadka.

Film „Strzępy” nie tylko ukazuje konsekwencje choroby Alzheimera dla samego chorego, ale przede wszystkim skupia się na wpływie tej choroby na życie całej rodziny. Choroba nie tylko niszczy pamięć i zdolności logicznego myślenia, ale także osobowość chorych. Beata Dzianowicz pokazuje, że choroba Alzheimera ma złożony wpływ na rodzinę, wywołując napięcia, konflikty, które zmuszają bohaterów do dokonania trudnych wyborów.

Reżyserka filmu, Beata Dzianowicz, podkreśla, że dla niej istotne było ukazanie, że choroba ta dotyczy nie tylko samego chorego, ale także całej rodziny, która musi zmierzyć się z jej konsekwencjami. Beata Dzianowicz podkreśla, że Alzheimer nie jest tylko zanikiem pamięci, ale także nadpobudliwością i napadami agresji, co jest częstym aspektem tej choroby, ale rzadko ukazywanym w filmach.

Film „Strzępy” porusza również kontrowersyjny temat oddawania rodzica do placówki opiekuńczej. Reżyserka zwraca uwagę na brak odpowiednich rozwiązań w Polsce, gdzie takie placówki są rzadko dostępne, a opieka nad chorym jest ogromnym wyzwaniem logistycznym dla rodziny. Film ukazuje, że to nie jest kwestia „oddawania” rodzica, ale raczej rozważania o najlepszym dla niego rozwiązaniu, co często jest jedyną sensowną opcją.

Beata Dzianowicz stworzyła film, który porusza głęboko emocje widzów, ukazując zarówno dramatyczną stronę choroby Alzheimera, jak i siłę miłości i więzi rodzinnych. „Strzępy” to film, który skłania do refleksji nad tym, jak ważne są rodzina i wsparcie w trudnych chwilach oraz jak trudno jest stawić czoła chorobie, która zmienia życie na zawsze.


Aby wziąć udział w losowaniu 2 pojedynczych biletów na pokaz filmu STRZĘPY w Cinema Lumiere, wystarczy do 8 października do godz. 15.00 wysłać mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl odpowiedź na pytanie: Jakie filmy poruszają tematykę choroby Alzheimera (wymień 3 tytuły)?

Bilety wygrywają: Małgorzata Balczeniuk i Anna Gałażyn.

Pokaz filmu „Strzępy” w cyklu Kino konesera w Cinema Lumiere w Suwałkach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Dotrzeć „Do granic” (do wygrania bilety do Cinema Lumiere)

W cyklu Kino Konesera w Cinema Lumiere w Suwałkach,...

„Orfeusz w piekle”: Wygraj bilety na operetkę w kinie

Już w niedzielę, 9 czerwca, o godzinie 15:30 na...

Tydzień z muzyką

W tym tygodniu wśród propozycji kulturalnych dominują wydarzenia muzyczne....

Nieoczekiwane zwroty akcji i emocje: „Monster” w Cinema Lumiere

Cinema Lumiere w Suwałkach zaprasza na kolejny seans w...