Reklama

Inwestycja w PEC w Suwałkach: Nowe kotły parowe na biomasę za pond 130 mln zł

Data:

- Reklama -

Ponad 130 mln złotych to koszt, jaki poniesie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (PEC) na budowę nowych kotłów parowych zasilanych biomasą. Szczegóły tego projektu przedstawili Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk, oraz Michał Buczyński, Prezes PEC, podczas piątkowej (19 stycznia) konferencji prasowej.

Fot. UM w Suwałkach

W ramach inwestycji, biomasa zostanie wykorzystana do zasilania instalacji, co ma znacząco ograniczyć spalanie węgla oraz wykup uprawnień do emisji dwutlenku węgla (CO2). Niebagatelne wsparcie finansowe w wysokości 50 mln złotych dotacji i 55 mln złotych preferencyjnej pożyczki zostało pozyskane z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Jestem niezmiernie zadowolony, że udało się pozyskać wsparcie finansowe z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. To 50 mln złotych dotacji i 55 mln złotych preferencyjnej pożyczki. Dzięki tym środkom inwestujemy w suwalską ciepłownię, unowocześniając jej działalność –  podkreślił Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk, podczas konferencji.

W połączeniu z planowaną do budowy spalarnią odpadów, projekt ten ma potencjał wprowadzenia rewolucji w dziedzinie paliw, które będą używane do ogrzewania mieszkań mieszkańców Suwałk. Po zakończeniu obu inwestycji, zapotrzebowanie na węgiel ma spaść do zaledwie 10%, co stanowi ogromne osiągnięcie w kontekście zrównoważonego rozwoju.

Projekt, noszący nazwę „Budowa kotłowni wyposażonej w kotły biomasowe parowe zasilające istniejący turbozespół i wymiennik podturbionowy w PEC w Suwałkach Sp. z o.o.”, obejmuje pełny zakres działań, w tym projektowanie, budowę, uruchomienie i przekazanie do eksploatacji kotłowni biomasowej parowej. Nowa instalacja będzie integralną częścią Ciepłowni Głównej.

Już mamy ogłoszony przetarg na tę inwestycję z terminem otwarcia ofert na koniec lutego. Chcemy na przełomie marca i kwietnia podpisać umowę z wybranym wykonawcą. Zakończenie tej inwestycji planowane jest na początek 2026 roku. Szacujemy, że całość prac pochłonie 135 mln złotych – podsumował Michał Buczyński, Prezes PEC.

Projekt zakłada budowę dwóch nowych kotłów parowych z przedpaleniskami opalanymi biomasą w formie zrębków drzewnych. Te bliźniacze kotły będą produkować parę dla istniejącego turbozespołu o mocy 7,35 MW. Realizacja tego przedsięwzięcia, wraz z planowaną spalarnią, pozwoli na ograniczenie spalania węgla do zaledwie 10% zapotrzebowania na ciepło i na 100% dla produkcji energii elektrycznej w ciągu roku. To krok ku bardziej zrównoważonemu i ekologicznemu modelowi energetycznemu dla Suwałk.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Prezydent Suwałk obiecuje utrzymanie niskich cen za ciepło

146 mln zł kosztować będzie budowa nowych kotłów parowych...

Trwają prace koncepcyjne związane z budową spalarni odpadów

Do końca 2026 roku Miasto Suwałki planuje zrealizować nowoczesną...

Nie będzie ciepłej wody – PRZERWA W DOSTAWIE ENERGII CIEPLNEJ w dniach 21.08-26.08.2023 r.

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Suwałkach Sp. z o.o. informuje,...

Tańsze ciepło

Mieszkańcy Suwałk mogą spodziewać się, że od września lub...