Reklama

Głód poczujesz, rolnika uszanujesz: Trwa protest rolników w Suwałkach

Data:

- Reklama -

We wtorek, 20 lutego, na ulicach Suwałk i w około 200 innych miejsc w Polsce odbywa się protest rolników, którzy postanowili wyrazić swoje niezadowolenie i domagają się zmian w polityce rolniczej. Rolnicy chcą zwrócić uwagę na szereg postulatów, które odzwierciedlają ich aktualne trudności i oczekiwania względem rządu. 

Dziś z Żubryna do Suwałk wyruszyło około 500 pojazdów. O co walczą rolnicy?

Jednym z głównych żądań jest zastosowanie odstępstwa od norm GAEC 7 i GAEC 8 na zasadach zmiany do Planów Strategicznych WPR. Rolnicy chcą również odstąpienia od konieczności stosowania w płodozmianie 3 upraw oraz ugorowania 4% powierzchni gruntów w przypadku gospodarstw powyżej 10 ha.

Ważnym postulatem jest również wprowadzenie przejrzystych, jednoznacznych oraz trwałych przepisów dotyczących systemów wsparcia bezpośredniego na kolejne lata. Rolnicy pragną, aby przepisy te były znane i niezmieniane w roku składania wniosków obszarowych. Ponadto, domagają się szybkiego określenia stawek dopłat ekoschematowych oraz podjęcia wszelkich dostępnych mechanizmów prawnych, aby stawki te były zbliżone do tych przedstawionych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na początku 2023 roku.

W kontekście płatności bezpośrednich za 2023 rok, rolnicy żądają natychmiastowego zakończenia obsługi wniosków oraz przywrócenia terminu rozpatrzenia tych spraw do końca lutego roku następującego po roku złożenia wniosków. Jednocześnie postulują wyrównanie poziomu dopłat w całej Unii Europejskiej, aby dopłaty do hektara podstawowej produkcji były takie same we wszystkich krajach.

Rolnicy wyrażają także sprzeciw wobec wydzierżawiania największego Terminala Zbożowego innym państwom, szczególnie w sytuacji, gdzie dostęp do portów dla polskich rolników i handlowców jest ograniczany.

Wśród innych postulatów znajduje się także apel o wprowadzenie krajowego systemu walki z niekorzystnymi skutkami suszy rolniczej, a także stworzenie klarownego systemu wyliczania strat suszowych opartego na pracy lokalnych komisji szacujących straty.

Rolnicy domagają się również kontynuacji polityki kontroli ilości i jakości importowanych płodów rolnych, aby uniknąć zalewania polskich i europejskich rynków tanimi produktami z rynków wschodnich, zwłaszcza zawierającymi substancje niebezpieczne.

W kontekście wsparcia dla sektora hodowli zwierząt, rolnicy apelują o dostosowanie do zmieniających się warunków dobrostanowych oraz możliwość kontynuowania produkcji w sytuacjach dużych wahań rynkowych.

Innymi postulatami są: wsparcie lokalnych podmiotów skupujących płody rolne w inwestycjach zwiększających ich potencjał przechowalniczy oraz możliwości skupowe, rewaloryzacja kwot zwrotnych za akcyzę za paliwo rolnicze, podniesienie limitu pomocy de minimis, czy wprowadzenie ceł zaporowych na import produktów rolnych spoza Unii Europejskiej.

Fot. Niebywałe Suwałki

@niebywalesuwalki We wtorek rolnicy protestowali w Suwałkach, na ulice miasta wjechały samochody i ciągniki. Według informacji policji z Zubryna do Suwałk wyruszyło około 500 pojazdów. #protestrolnikow #uniaeuropejska #ukraina #niebywalesuwalki ♬ AIN'T GONNA STOP – Carol Kay
@niebywalesuwalki Rolnicy w drodze na protest #zubryn #suwalki #protestrolnikow #niebywalesuwalki #suwalkirol #podlaskierol ♬ Purple Front – DJ BAI

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Posłowie dostali od rolników „żółte kartki”

W czwartek, 4 kwietnia, rolnicy w całej Polsce protestują,...

Rolnicy rozmawiają, a Parlament Europejski zawiesza cła na ukraińskie produkty do 2025 r.

W dniu 20 marca odbyły się kluczowe rozmowy pomiędzy...

Jutro strajk generalny rolników

W środę, 20 marca na drogach całego kraju trzeba...

W Budzisku trwa protest rolników

Od 1 marca polscy rolnicy protestują na granicy polsko-litewskiej....