Reklama

Stypendia marszałka przyznane. Jednym z tematów blokowiska

Data:

- Reklama -

Jednym z kluczowych elementów rozwoju kultury w regionie jest system stypendiów, który w znaczący sposób wpływa na realizację i różnorodność projektów artystycznych. W tym roku przyznano 45 stypendiów na łączną kwotę 423 tys. zł. Wśród laureatów znaleźli się m.in. Weronika Wolańska i Marcin Pawlukiewicz.

Jednym z tegorocznych laureatów rocznego stypendium jest Marcin Pawlukiewicz, który zrealizuje projekt o nazwie „Bloki startowe”. Marcin Pawlukiewicz to twórca wizualny, animator kultury oraz archiwista społeczny z bogatym doświadczeniem w dokumentowaniu życia Podlasia i Suwalszczyzny. Jego celem w tym projekcie jest spojrzenie na blokowiska w różnych miastach województwa podlaskiego, takich jak Białystok, Siemiatycze, Sokółka, Wasilków, Łomża, Suwałki, Augustów, Sejny czy Bielsk Podlaski. Jak zapowiada Marcin Pawlukiewicz – planuje stworzyć dokumentację fotograficzną i wideo tych osiedli, opowiadając historię ludzi i miejsc.

Efektem pracy miałaby być wystawa fotograficzna oraz krótki film dokumentalny, do udziału w którym zaprosiłby aktywne postacie kulturalne z Województwa Podlaskiego, takie jak Krzysztof Sienkiewicz, Małgorzata Makowska czy Magdalena Właszek. Chciałby zbadać, jak dorastanie w blokowiskach, otoczonych przyrodą i kulturą regionu, wpłynęło na życie tych osób i czy było to inspirujące doświadczenie.

Ponadto, Marcin Pawlukiewicz zamierza poruszyć temat historycznego sposobu budowania osiedli mieszkaniowych i ich wpływu na społeczności. Chce zrozumieć, jak te struktury kształtowały życie mieszkańców i jak wpływały na lokalną kulturę i działalność oddolną (świetlice czy koła zainteresowań).

Beneficjentką półrocznego stypendium jest Weronika Wolańska, która zdecydowała się na realizację projektu zatytułowanego „Tradycyjne spódnice z okolic Puńska i Sejn”. To drugie takie wyróżnienie tej twórczyni ludowej. Jak sama przyznaje, przy krośnie czuje, że żyje.

– Będziemy tkać spódnice z naszego regionu do muzeum Stara plebania, które jest w Puńsku. Bardzo się cieszę z tej nagrody, bo to oznacza, że moja praca została doceniona, a to jest bardzo ważne zaznaczyła stypendystka.

Stypendia nie tylko dostarczają finansowego wsparcia, ale także pełnią rolę katalizatora dla rozwoju kultury lokalnej i narodowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Jak stąd do Suwałk – w Sejnach nowa wystawa

W Sejnach od 2022 roku w witrynach prezentowane są...

Przed nami kolejny tydzień wydarzeń kulturalnych

Połowa sierpnia na Suwalszczyźnie nie przyniesie oznak kończących się...

W mojej małej okolicy: Za nami rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego i wręczenie nagród

III edycja konkursu fotograficznego "W mojej małej okolicy", zorganizowanego...