Reklama

To już 12 lat Fundacji Art-S.O.S. Alicji Roszkowskiej

Data:

- Reklama -

Fundacja Art-S.O.S. Alicji Roszkowskiej istnieje od 12 lat, zajmując się działaniami artystycznymi skierowanymi zarówno do dorosłych, dzieci, jak i młodzieży. Organizuje festiwal Wigrosfera, który obejmuje spotkania z różnorodnymi rodzajami twórczości – muzyką i sztukami wizualnymi. Fundacja oferuje również wsparcie stypendialne uzdolnionych uczniów szkół muzycznych.

Jubileusz Fundacji Art-S.O.S. świętowany był w piątek, 2 lutego w Hotelu Loft 1898 w Suwałkach. Główny punkt programu stanowił koncert Jana i Adam Roszkowskich oraz Wojciecha Proniewicza. W programie znalazły się utwory Krzysztofa Pendereckiego i Karola Lipińskiego. Publiczność miała po raz pierwszy okazję usłyszeć Adama Roszkowskiego grającego na altówce. Jak mówi pochodzący z Suwałk skrzypek: – Wybór repertuaru nie był przypadkowy. Różnorodność gatunków muzycznych prezentowanych podczas festiwalu Wigrosfera, który organizujemy, sprawia, że muzyka nie jest traktowana przez nas jedynie akademicko, lecz również jako poszukiwanie i eksperyment. W programie jubileuszowego koncertu również znalazły się kompozycje o zróżnicowanym charakterze, co stanowi istotny element naszej filozofii.

Festiwal „Wigrosfera” to jedna z najbardziej charakterystycznych inicjatyw Fundacji Art-S.O.S. – umożliwia spotkania z profesjonalistami branży artystycznej, co sprzyja nawiązywaniu cennych kontaktów. Projekt Adama i Jana Roszkowskich oraz Pawła Kapicy to już stały element programu letniego na Suwalszczyźnie.

Inne pole działalności organizacji to pomoc stypendialna kierowana do zdolnych, młodych artystów. Dominika Szyszko to jedna z beneficjentek fundacji, dzięki wsparciu grupy ludzi zdobyła skrzypce. Dominika występuje zarówno w Suwalskiej Orkiestrze Kameralnej, jak i w zespole SOKband, nie ograniczając się wykonawczo jedynie do muzyki klasycznej. Ją również można było usłyszeć podczas jubileuszowego wieczoru (w duecie z Kacprem Skrodzkim).

Sebastian Kuczyński, absolwent UMFC w Warszawie, to kolejny stypendysta Fundacji Alicji Roszkowskiej. Jest organistą, skupiającym się obecnie na doktoracie. Ponadto, organizuje festiwal na warszawskim Mokotowie. Więcej o stypendiach Fundacji można przeczytać poniżej.

Stypendia artystyczne prosto z Montrealu: Wsparcie młodych talentów z Suwałk, Augustowa i Olecka

Młodzi muzycy otrzymali stypendia

Bracia Roszkowscy i Wojciech Proniewicz przygotowują się właśnie do tournee w Belgii – koncerty odbędą się w dniach 16-18 lutego.

Fot. Niebywałe Suwałki – Marcin  Tylenda

Jeden z poprzednich projektów Fundacji Art-S.O.S.:

Uroczyste zwieńczenie projektu „Portret suwalczan lat 70. i 80.” w Hotelu Velvet

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Gdyby Händel żył teraz, robiłby elektronikę. Roshko Brothers pracują nad debiutancką płytą

Muzyka klasyczna, która dawniej kojarzyła się z kameralnymi salami...

Muzyczny początek lutego (wygraj zaproszenie na Tłusty Czwartek z SOKBand)

Muzycznie zapowiada się początek lutego w Suwałkach, gdzie wystąpią...

Stypendia artystyczne prosto z Montrealu: Wsparcie młodych talentów z Suwałk, Augustowa i Olecka

W ramach owocnej współpracy pomiędzy Komitetem Pomocy Dzieciom Polskim...

Piękna muzyka w pięknym otoczeniu – drugi dzień 4. Festiwalu Wigrosfera 2023

Po suwalskim akordzie festiwalu – piątkowym koncercie w Suwalskim...