Reklama

Śladami Marszałka: Zobacz efekty projektu filmowo-fotograficznego Andrzeja Sidora o Józefie Piłsudskim na Suwalszczyźnie

Data:

- Reklama -

Andrzej Sidor od wielu lat dokumentuje tradycje Podlasia oraz pogranicza polsko-litewskiego. W trakcie swoich wędrówek po Suwalszczyźnie trafił na wiele ciekawych opowieści i wspomnień o wybitnych postaciach związanych z tą krainą. Jedną z najważniejszych jest Józef Piłsudski i to właśnie jemu fotograf poświęcił swój ostatni projekt.

Fot. Archiwum prywatne Andrzeja Sidora.

– Pamięć o Marszałku jest na Suwalszczyźnie nadal żywa. Działają u nas związki Piłsudczyków. Marszałek Piłsudski jest patronem szkół. Nawet w przydomowych ogródkach można natknąć się na pomniki Józefa Piłsudskiego – tłumaczy Andrzej Sidor, dodając, że w trakcie swoich wędrówek po regionie i spotkań z mieszkańcami wielokrotnie miał okazję natknąć się na opowieści dotyczące związków Józefa Piłsudskiego z tą ziemią.

Suwalki. 29.04.2023 r. Mural o Jozefie Pilsudskim i Powstaniu Sejnenskim. Fot. Andrzej Sidor. Projekt zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt polegał na stworzeniu i opracowaniu kolekcji fotograficznej wraz z nagraniami opowieści miejscowej społeczności o Marszałku Piłsudskim i jego żonie Aleksandrze Szczerbińskiej, pochodzącej z Suwałk.

Jak podkreśla Andrzej Sidor jest to przedsięwzięcie wielowątkowe, a film stanowi tylko jedną z jego części. Inne elementy to strona internetowa oraz fanpage. Andrzej Sidor zbierał materiały do projektu przez wiele lat, w filmie można obejrzeć tylko wybrane fragmenty archiwaliów, fotografii i nagrań. Przy tworzeniu filmu Andrzej Sidor współpracował z Marcinem Pawlukiewiczem (przeczytaj – wywiad). Nie jest to pierwsze współdziałanie tego duetu – warto tu wspomnieć o filmie „Taki los”, który otrzymał Grand Prix konkursu Filmowe Podlasie Atakuje! w Białymstoku, a także był nominowany do nagrody Grand Press Photo 2011.

Realizacja projektu była możliwa dzięki stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Andrzej Sidor, urodzony w 1976 roku, zainteresowanie fotografią zaczął rozwijać podczas studiów na Wydziale Leśnym SGGW w Warszawie. Jako członek studenckiego koła fotografii, odbył swoją pierwszą podróż etnograficzną na Czarnohorę, zachodnią Ukrainę. To tam po raz pierwszy zetknął się z problematyką tradycji i obyczajów ludowych, którą później uczynił ważnym tematem swoich prac. Jego zdjęcia znalazły się na wystawie dokumentującej tę podróż, zorganizowanej w 2001 roku. Współpraca z Polską Agencją Fotografów FORUM umożliwiła mu zrealizowanie fotoreportażu pt. „Starowiercy”, poświęconego członkom Staroprawosławnej Cerkwi Staroobrzędowców. Kolejne projekty dotyczyły opowieści o dzieciach ze wsi popegeerowskich oraz akcji obrączkowania ptaków na polskim wybrzeżu. Jego prace ukazywały się m.in. w „Polityce”, „Newsweeku”, „Przekroju”, „Kalejdoskopie” i „Zwierciadle”.

Przeczytaj wywiad z Andrzejem Sidorem:

Często jestem za późno… Wielu miejsc nawet ja nie odkryłem. Wywiad z Andrzejem Sidorem, fotografem dokumentalistą

Najbliższe spotkanie dotyczące projektu „Józef Piłsudski na Suwalszczyźnie” odbędzie się w piątek, 17 listopada o godz. 18.00 w Krzywem. Informacje o kolejnych można znaleźć w naszym kalendarium.

„Józef Piłsudski na Suwalszczyźnie” – spotkanie z autorem projektu Andrzejem Sidorem w Krzywem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Stypendia marszałka przyznane. Jednym z tematów blokowiska

Jednym z kluczowych elementów rozwoju kultury w regionie jest...

W tym tygodniu: Młody jazz, blues i inne atrakcje

Instytucje, ośrodki i domy kultury z Suwałk, Sejn, Wigier,...

Jak stąd do Suwałk – w Sejnach nowa wystawa

W Sejnach od 2022 roku w witrynach prezentowane są...

Przed nami kolejny tydzień wydarzeń kulturalnych

Połowa sierpnia na Suwalszczyźnie nie przyniesie oznak kończących się...