Reklama

Alicja Lutostańska i Tadeusz Izbicki na Wigrach. Zostali Honorowymi Członkami Augustowsko-Suwalskiego Towarzystwa Naukowego

Data:

- Reklama -

Trzecie spotkanie pod hasłem „Zasłużeni dla Wigier”, miało miejsce w sobotę, 13 kwietnia. To cykl będący jednym z elementów obchodów 35-lecia Wigierskiego Parku Narodowego (WPN). Tym razem gośćmi honorowymi była dwójka wybitnych pasjonatów historii i dziedzictwa Suwalszczyzny – Alicja Lutostańska oraz Tadeusz Izbicki. Oboje przekazali nieoceniony wkład w dokumentowanie i promocję bogatego dziedzictwa kulturowego regionu.

Spotkaniu towarzyszyła promocja najnowszego numeru Rocznika Augustowsko-Suwalskiego, który stanowi nieocenione źródło wiedzy o historii i kulturze regionu. Najnowszy numer omówił Jerzy Brzozowski. Publikacja zawiera artykuły i studia autorstwa cenionych badaczy oraz pasjonatów historii lokalnej.

Wśród artykułów znalazły się prace takich badaczy jak: Barbara Bojaryn-Kazberuk, Łukasz Faszcza czy Tadeusz Radziwonowicz, dotyczące m.in. cierpień rodzin ofiar Obławy Augustowskiej, historii Domu Turka w Augustowie czy rezultatów samej Obławy Augustowskiej. Marek Sidor przybliżył czytelnikom przygotowania do utworzenia męskiej szkoły rolniczej w Sejnach w okresie międzywojennym.

W sekcji komunikatów, Tomasz Naruszewicz opowiedział o nieznanych dominikańskich pieczęciach z herbami miasta Sejny i konwentu oraz prawach i obowiązkach mieszczan Sejn u schyłku XVIII wieku. Paweł M. Owsianny przedstawił historię Stacji hydrobiologicznej na Wigrach z lat 1920-1939, natomiast Jarosław Schabieński opisał próby odzyskania nieruchomości przez Leona Rechtmana w Augustowie w latach 60. i 70. XX wieku.

Głównym punktem programu było wręczenie Alicji Lutostańskiej i Tadeuszowi Izbickiemu dyplomów Honorowych Członków Augustowsko-Suwalskiego Towarzystwa Naukowego. Potem nastąpiła część dedykowana wspomnieniom o Wigrach, prowadzona przez Andrzeja Matusiewicza. W tym kontekście, uczestnicy spotkania mieli okazję poznać historię działalności Alicji Lutostańskiej oraz Tadeusza Izbickiego.

Alicja Lutostańska, urodzona w 1930 roku w Warszawie, jest potomkinią rodu Lutostańskich z Suwalszczyzny. Jej praca jako historyka sztuki i konsultantki ds. ochrony zabytków przyczyniła się do zachowania wielu unikatowych obiektów historycznych, w tym m.in. klasztoru wigierskiego. Jest również aktywną działaczką społeczną, uhonorowaną wieloma odznaczeniami za swój wkład w dziedzinie kultury i ochrony dziedzictwa.

Tadeusz Izbicki, mieszkaniec Ursynowa od 40 lat, jest autorem książek poświęconych historii rodzinnej oraz dziedzictwu Suwalszczyzny. Jego praca nad dokumentowaniem historii regionu, szczególnie związków jego rodziny z terenami nad jeziorem Wigry, wniosła istotny wkład w zachowanie pamięci o miejscowych tradycjach i historii.

Fot. Niebywałe Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Uczcili 159. rocznicę powstania styczniowego (audio, foto)

W niedzielę, 23 stycznia członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Garnizon...

Wydawnictwo naukowo-historyczne obchodzi swój jubileusz

W piątek, 24 września w Muzeum Okręgowym w Suwałkach...

Zobaczcie, co się działo w Wigrach. Za nami Święto Siei (foto)

Tym razem publikujemy zdjęcia autorstwa Wojciecha Brzozowskiego. Święto Siei...

Klasztor wigierski z kolejnym wsparciem od ministra

Tym razem pokamedulski klasztor w Wigrach może liczyć na...