Kolejny artykuł w nowym cyklu na naszej stronie, który realizowany jest we współpracy z autorką bloga Ruda Chata – Martą Janiszewską. Tym razem tematem są wady i zalety popularnych osłon okiennych.

Autor: Marta Janiszewska

Osłony okienne mają różne funkcje. Nie tylko uniemożliwienie osobom na zewnątrz zaglądnięcia do Twojego wnętrza po zmroku, kiedy jest już włączone światło. Chociaż bez wątpienia jest to najważniejsze zadanie. Poza tym, mają ograniczyć ilość wpadającego słońca do środka w wyjątkowo upalne dni oraz ładnie wyglądać. Na szczęście większość dostępnych na rynku rozwiązań pasuje do wnętrz urządzonych w przeróżnych stylach. Chcesz przekonać się jakie są najpopularniejsze rozwiązania, a także jakie mają wady i zalety? Czytaj dalej!

Przeczytaj również: Ergonomia w mieszkaniu. Światło.

Żaluzje

Projekt: Iness

Klasyka! Drewniane żaluzje widzimy na filmach w eleganckich gabinetach szefów mafii, mieszkaniach z serialów, ale także nie brakuje ich we wnętrzach, w których przebywamy na co dzień. A w naszych domach? Odnoszę wrażenie, że zarówno drewniane, jak i aluminiowe żaluzje nie są już najczęściej wybieraną osłoną okienną. Dlaczego?

Wady

Pewnie przede wszystkim ze względu na tendencje do zbierania kurzu. Ale są i na to sposoby. Wcale nie trzeba przeciągać każdej pojedynczej lamelki ściereczką. Są specjalne szczotki do ich czyszczenia, ale i one nie są niezbędne. Wystarczy przekręcić żaluzje tak, by były zamknięte i zgodnie z kierunkiem ich ułożenia przetrzeć suchą szmatką. Możesz użyć do tego również odkurzacza ze szczoteczką na końcówce. Kolejną wadą żaluzji jest ich cena. O ile aluminiowe nie są super drogie, to drewniane czy bambusowe w porównaniu do wielu innych osłon okiennych, już niestety tak. Ponadto, ze względu na minimalne szczeliny po zamknięciu żaluzji nadal nie gwarantują całkowitego zaciemnienia w pomieszczeniu, a także (zwłaszcza w przypadku żaluzji drewnianych) zdarza się, że system ich podnoszenia i opuszczania może okazać się nieidealny.

Zalety

Na korzyść żaluzji przemawia ich uniwersalność. Pasują dosłownie do każdego wnętrza. Dają możliwość regulacji ilości i ułożenia światła, co sprawia, że możesz kreować różny klimat w pomieszczeniu. Nawet w ciągu dnia, kiedy lamelki żaluzji są otwarte, żaluzje są blokadą dla podglądaczy. Wystarczy delikatnie manewrować kątem ich położenia. I przede wszystkim dizajn! Żaluzje drewniane kojarzą się z klasą, a nowoczesne aluminiowe dumnie dotrzymują im kroku.

Przeczytaj również: Żaluzje drewniane. Jakie są ich wady i zalety?

Rolety klasyczne

Projekt: Magdalena Krupowicz Pracownia Wnętrz Naturalnych

Źródło: Nasze Domowe Pielesze

Kolejny klasyk, ale już bardziej kojarzony z nowoczesnymi wnętrzami. Możesz wybrać model montowany bezpośrednio na oknie lub wolno wiszący. Co przemawia za ich użyciem, a co nie?

Wady

Decydując się na klasyczną roletę, od razu musisz zdecydować, ile światła chcesz wpuścić do pomieszczenia. Masz do wyboru taką całkowicie zaciemniającą ze specjalną warstwą izolującą od wewnątrz lub standardową, przez którą wpadnie po prostu mniejsza ilość światła. Nie stanowią również ozdoby okiennej same w sobie.

Zalety

Ze względu na to, że rolety, gdy nie są rozwinięte, w zasadzie są niewidoczne, to pasują do każdego pomieszczenia. Te z warstwą izolującą potrafią całkowicie zablokować dostęp światła do środka. Jest to rozwiązanie minimalistyczne. Dzięki temu nie jest też szczególnym zbiorowiskiem kurzu. Na rynku są dostępne praktycznie w każdym kolorze, a decydując się na jasne, z warstwą perłową, doskonale odbijają światło słoneczne, przez co pomieszczenie się wolniej nagrzewa.

Rolety dzień/noc

źródło: Mardom

Ich szczytowa popularność już chyba za nami. Ich fenomen polega na tym, że bardzo małym ruchem możemy odsłonić lub zasłonić okno. Składa się ona z naprzemiennie ułożonych pasów transparentnych i zaciemniających.

Wady

O gustach się nie dyskutuje, ale według mnie to najbardziej nieestetyczne osłony okienne, na jakie możesz się zdecydować. Mimo odsłonięcia, blokują dużą część światła i ograniczają widok za oknem. Ze względu na swoją budowę, podobnie jak żaluzje, nie dają całkowitego zaciemnienia pomieszczenia.

Zalety

Na pewno uniemożliwiają osobom z zewnątrz zaglądanie do środka. Nigdy nie da się przez nie dostrzec szczegółów tego, co dzieje się wewnątrz budynku. Umożliwiają regulację ilości światła wpuszczanego do pomieszczenia poprzez ustawienie odpowiedniej odległości między zaciemniającymi pasami. Podobnie jak klasyczne rolety ich montaż jest bardzo prosty i nieinwazyjny.

Rolety rzymskie

Projekt: Barbara Paszkowska architekt

Rolety rzymskie to takie, które składają się w fale, a nie zwijają na rolkę. Co warto o nich wiedzieć zanim się zdecydujesz?

Wady

Roleta składa się z dość dużej ilości materiału, co oznacza, że łapie dużo kurzu, a zdjęcie i ponowne nałożenie jej po praniu bywa czasochłonne. Istnieje także prawdopodobieństwo, że materiał niższej jakości może się sprać czy skurczyć, a także mieć tendencje do nieestetycznych zagnieceń.

Zalety

Rolety rzymskie są niezwykle dekoracyjne. Są dostępne w wielu wariantach kolorystycznych i z różnych tkanin, co pozwala dopasować je do wielu wnętrz, m.in. w stylu nowoczesnym. Można zastosować materiał całkowicie maskujący, ale również delikatnie prześwitujący. Podobnie jak klasyczne żaluzje, ich montaż jest bardzo łatwy, a mechanizmy odporne na uszkodzenia.

Zasłony

Projekt: Iness

Zasłony wydają się być dość kontrowersyjną osłoną okienną i zazwyczaj albo ktoś je lubi, albo nie. Często też jest tak, że to, co jedni uważają za ich wadę, inni widzą w tym zaletę, więc nie traktuj bardzo dosłownie poniższej klasyfikacji.

Wady

Zasłony przyciągają kurz jeszcze bardziej niż firanki i to według mnie jest ich największą wadą. Ponadto, zmniejszają optycznie pomieszczenie i sprawiają, że jest w nim mniej światła z zewnątrz.

Zalety

Tekstylia bardzo ocieplają pomieszczenie, nadają mu przytulności, a ze względu na dostępna kolorystykę, tekstury nadają mu pożądany charakter. W zależności od tego, na jaki materiał i kolor się zdecydujesz, dopasujesz je do każdego wnętrza. Będą się dobrze prezentować zarówno w surowym industrialnym wystroju, jak i nowoczesnym czy skandynawskim. Poza aspektami dekoracyjnymi, są również funkcjonalne. I znów, decydując się na delikatny materiał, będą wpuszczały światło z zewnątrz i będą bardziej lekkie, natomiast gdy będzie to atłas czy welur – gwarantują praktycznie całkowite zaciemnienie.

Plisy

Źródło: Nasze Domowe Pielesze

Plisy są bardzo popularnym rozwiązaniem. Montuje się je na ramie okna. Przesuwają się na żyłkach, składając się w harmonijkę.

Wady

Materiał po dłuższym czasie użytkowania odkształca się, co skutkuje problematycznym składaniu/rozkładaniu żaluzji. W jasnym kolorze nie gwarantują całkowitego zaciemnienia, a fakt, że są montowane bardzo blisko szyby może sprzyjać powstawaniu wilgoci pod spodem.

Zalety

Plisy można składać i rozkładać zarówno od góry, jak i od dołu. Dzięki temu możesz zasłonić okno dokładnie w tym miejscu, w jakim chcesz. Są uniwersalne i dostępne w szerokiej palecie barw – dostosują się do wielu wnętrz, ale na pewno nie pasują do każdego stylu. Na zewnętrznej stronie materiału jest specjalna powłoka, która poza tym, że nie wpuszcza wiele słońca, to dodatkowo je odbija, czyli wnętrze tak się nie nagrzewa. Co więcej, przez to, że przylegają do szyby, minimalizowane są prześwity.

Im większy wybór, tym trudniejsza decyzja? Dokładnie to rozumiem! Rodzajów osłon okiennych jest bardzo dużo, ale po głębszej analizie, na pewno znajdziesz coś, co będzie najbardziej odpowiadało Twojemu gustowi i mam nadzieję, że powyższy przegląd Ci w tym pomoże.

Więcej inspiracji i porad wnętrzarskich znajdziesz na lokalnym blogu klikając w powyższe logo.

Chcesz być na bieżąco?

Obserwuj blog na Facebook i Instagram

Jeżeli zainteresował Cię ten artykuł, podziel się nim ze znajomymi!

W cyklu “Piękne wnętrza”: Z czym łączyć butelkową zieleń?

W cyklu “Piękne wnętrza”: Trendy wnętrzarskie 2020 roku

W cyklu “Piękne wnętrza”: Biophilic Design – nowy trend w architekturze

W cyklu “Piękne wnętrza”: Rok 2020 w kolorze Classic Blue

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj