Reklama

To nie koniec wzrostu cen. Za ciepło zapłacimy znacznie więcej

Data:

- Reklama -

Wzrost o 372% ceny węgla, ograniczona dostępność węgla i biomasy, wojna na Ukrainie, embargo na rosyjskie i białoruskie surowce oraz koszty uprawnień do emisji CO2  – to główne powody wzrostu taryf Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Mieszkańcy Suwałk będą musieli liczyć się z podwyżką opłat za ogrzewanie aż o 59%. Nowa taryfa zacznie obowiązywać już za dwa tygodnie – od 1 września 2022 r.

Na podst. komunikatu Urzędu Miejskiego w Suwałkach.

10 sierpnia 2022 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził wzrost średniej ceny ciepła w PEC o 59%. Porównując „suwalską” podwyżkę do innych miast – okazuje się, że mimo wszystko nie jest to tak dotkliwy wynik jak dla mieszkańców: Augustowa, Giżycka czy Włocławka. Tam wzrosty cen względem ubiegłego roku plasują się w okolicach 100%.

W 2021 roku PEC za 1 tonę węgla płacił średnio 378 zł. Teraz płaci 1 785 zł. Jest to wzrost rzędu 372%. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku biomasy. W 2021 roku tona kosztowała średnio 214 zł. Aktualnie ceny przekraczają już 600 zł. Nie inaczej jest w przypadku uprawnień do emisji CO2.

Jeszcze w ubiegłym roku w strukturze rocznych kosztów dostawa paliw do kotłowni węglowej i biomasowej stanowiło 25%. Teraz jest to już prawie 55%.

Przykładowo wg stawek nowej taryfy dla właściciela domku jednorodzinnego, który ma zużycie roczne energii cieplnej w wysokości 60 GJ i moc zamówioną 10 kW, koszty wzrosną o około 2 340–2 590 zł (netto) w skali roku w zależności od grupy taryfowej. W budownictwie wielorodzinnym podwyżka może wynieść średnio 75 zł miesięcznie.

Zapasy węgla zgromadzone przez PEC powinny wystarczyć do końca lutego lub do początku marca przyszłego roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Budowa spalarni odpadów za 130 mln zł na etapie przetargu

Miejska spółka PGO Suwałki realizuje plan związany z efektywnością...

Tańsze ciepło

Mieszkańcy Suwałk mogą spodziewać się, że od września lub...

Umowa z PEC drogą do samowystarczalności energetycznej Suwałk?

Prezesi Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji oraz Parku Naukowo-Technologicznego podpisali...

Ceny znów w górę

Tym razem chodzi o ceny dostawy ciepła. Jak wiadomo,...