Reklama

Budowa spalarni odpadów za 130 mln zł na etapie przetargu

Data:

- Reklama -

Miejska spółka PGO Suwałki realizuje plan związany z efektywnością energetyczną. Inicjatywa ta zakłada budowę nowoczesnej spalarni odpadów, szacowanej na blisko 130 milionów złotych. Planowana instalacja ma powstać w sąsiedztwie suwalskiego PEC i generować ciepło oraz energię elektryczną w procesie spalania. Obiekt ma zostać ukończony do końca 2026 roku.

– Ostatnio wiele się dzieje w Suwałkach, jeśli chodzi o gospodarkę odpadami. Uruchomiliśmy instalację do doczyszczania selektywnie zebranych odpadów komunalnych za ponad 33 miliony złotych – informuje z zadowoleniem Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk. Dodaje również, że blisko 18 milionów złotych to dofinansowanie pozyskane z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Linia sortownicza została wyposażona w zaawansowane narzędzia, takie jak rozrywarka do worków, sito bębnowe do wydzielania różnych frakcji odpadów czy prasa hydrauliczna do belowania surowców wtórnych.

Jednak to nie koniec działań Suwałk na rzecz większej efektywności w zakresie gospodarki odpadami. Ogłoszono właśnie przetarg na projekt i budowę spalarni odpadów, który otrzymał wsparcie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 128 107 000 zł. Połowa tej kwoty to dotacja, a druga połowa to preferencyjna pożyczka.

– Instalacja powstanie w sąsiedztwie suwalskiego PEC-u i będzie miała istotny wpływ na redukcję kosztów ogrzewania oraz poprawę gospodarki śmieciowej w Mieście Suwałki. Będzie także generować energię elektryczną – zapowiada Czesław Renkiewicz.

Dzięki tej nowoczesnej instalacji suwalski PEC spali o około 9 tysięcy ton węgla mniej, co przełoży się na zmniejszenie emisji CO2. Ciepło wyprodukowane w trakcie spalania trafi do miejskiej sieci ciepłowniczej, a paliwem będą odpady komunalne.

Suwałki podejmują również starania edukacyjne w kwestii segregacji odpadów. Kampania informacyjna oparta na rodzinie „SUwalczaków” ma na celu uświadomienie mieszkańcom korzyści płynących z segregacji odpadów. Idea SuperBohaterów ma przyciągnąć uwagę młodszych mieszkańców, angażując ich w dbanie o środowisko i promując proekologiczne postawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Przetarg na spalarnię unieważniony. Wpłynęła jedna oferta, z ceną zaporową

Po unieważnieniu poprzedniego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na...

Wkrótce zostanie ogłoszony przetarg na budowę spalarni odpadów

Do końca 2026 roku Miasto Suwałki zamierza wybudować spalarnię...

Trwają prace koncepcyjne związane z budową spalarni odpadów

Do końca 2026 roku Miasto Suwałki planuje zrealizować nowoczesną...

Tańsze ciepło

Mieszkańcy Suwałk mogą spodziewać się, że od września lub...