Reklama

Przetarg na spalarnię unieważniony. Wpłynęła jedna oferta, z ceną zaporową

Data:

- Reklama -

Po unieważnieniu poprzedniego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na budowę instalacji termicznego przekształcenia wstępnie przetworzonych odpadów komunalnych (preRDF/RDF) w Suwałkach, PGO szykuje się do przeprowadzenia kolejnego przetargu. Zaproponowana kwota była wyższa o ponad 72 mln złotych od zakładanej przez inwestora kwoty inwestycji.

Zgodnie z zawiadomieniem o unieważnieniu postępowania, które opublikowano w ubiegłym tygodniu, zamawiający podjął tę decyzję z uwagi na fakt, że cena najkorzystniejszej oferty przekroczyła kwotę, jaką PGO mogło przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia.

W ramach pierwotnego postępowania, ogłoszonego dnia 01.12.2023 r., spółka przygotowała przetarg i zdefiniowała kwotę przeznaczoną na realizację zamówienia na poziomie 157.602.235,00 zł brutto. Niestety, jedyna oferta, która wpłynęła w wyznaczonym terminie, znacząco przekroczyła tę kwotę i opiewała na 229.840.260,00 zł brutto (Instal Warszawa S.A.).

Spalarnia śmieci z dotacją. Inwestycje ma być gotowa w 2026 roku

PGO planuje budowę w sąsiedztwie suwalskiego PEC-u instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych o wydajności 2,95 Mg/h przy wartości opałowej 12 MJ/kg. W ramach inwestycji wykonane zostaną między innymi następujące instalacje i obiekty: hala wyładunkowa odpadów, bunkier na odpady, kocioł parowy, turbozespół parowy wraz z wymiennikiem ciepłowniczym, instalacje oczyszczania spalin wraz z kominem i układem monitoringu emisji zanieczyszczeń do powietrza, instalacje pomocnicze (przygotowanie wody, sprężonego powietrza, ppoż. agregat prądotwórczy), układ wyprowadzenia mocy elektrycznej, układ wyprowadzenia ciepła, budynek administracyjno-socjalny, waga samochodowa, układ drogowy, parkingi, chodniki, mała architektura, instalacje sanitarne wewnętrzne i zewnętrzne.
 
Zamówienie ma być wykonane w formule „pod klucz”, co oznacza „kompleksowe projektowanie, dostawy, wykonawstwo, montaż, rozruch, uruchomienie i przekazanie do eksploatacji”. Formuła ta obejmuje wykonanie wszelkich projektów, dostaw, usług i robót budowlano-montażowych, a także uzyskanie wszelkich decyzji, które potrzebne są do tego, aby przedmiot umowy osiągnął wymagane charakterystyki eksploatacyjne, gwarantowane parametry techniczne, pełną zdolność ruchową i mógł być użytkowany zgodnie z przeznaczeniem.
 
Spalarnia, która miałaby powstać w Suwałkach, została zaprojektowana „z zapasem”, aby mogła obsługiwać 25 tys. ton odpadów rocznie, czyli odpowiadałaby na potrzeby miasta Suwałki i okolicznych gmin. To inwestycja porównywalna do tej, która planowana jest w Krośnie, oparta o technologię pieca rusztowego, w którym po spalaniu pozostają dwa rodzaje odpadów: popioły stanowiące +/-10% początkowej objętości odpadów i żużle oraz gazy spalinowe o wysokiej temperaturze.
 
Przypomnijmy, że w czasie konsultacji społecznych, które odbywały się w Suwałkach, z udziałem inicjatorów pomysłu – prezydenta Czesława Renkiewicza, obecnie byłego jego zastępcy – Łukasza Kurzyny, Michała Buczyńskiego, prezesa PEC i Zbigniewa Walendzewicza, prezesa PGO padły deklaracje dotyczące powołania specjalnej rady – społecznej, która miałaby nadzorować proces inwestycji.

Spalarnia śmieci w Suwałkach – petycja, sprzeciw i… małe zainteresowanie spotkaniem (audio)

Chcą zbudować spalarnię w Suwałkach (audio)

Spalarnia śmieci – jest raport środowiskowy, trwają konsultacje

1 KOMENTARZ

  1. środowisko i ludziew SUWAŁKACH uratowani,budowa spalarni to szkodliwe i trujace rozwiązanie dla ludzi i srodowiska ,budujcie za swoje nia za dotację .Spalarnie zacofana o prymitywna technologia generująca odpadu niebezpieczne do 30% wsadu ora olbrzymia szkodliwa emisje do atmosfery.Program NFOSIGW nalezy zmienić natychmiast i dopuścić inne ekologiczne technologie utylizacji odpadow.Żadna spalarnia nie ma ciągłej pracy elektrofiltrów oraz ciagłej kontroli emisji dioxyn i co2 do atmosfery.
    Tak zakończą sie pozostałe przetargi na spalarnie w Polsce na które NFOŚIGW przeznaczył 6 mld zł!!!.To jest marnotrastwo publicznych środków .To trzeba zatrzymać natychmiast !Kto nadzoruje NFOŚIGW niech podejmie szybko decyzje .Unie nie wspiera budowy spalarni więc wsparcie z funduszy publicznych jest niedozwolone.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Podlascy samorządowcy apelują do Ursuli von der Leyen o wsparcie regionów przygranicznych

Województwo Podlaskie zwraca się do Komisji Europejskiej z apelem...

Prezydent Suwałk spotkał się z zastępcą szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego

W czwartek, 16 stycznia, w Suwałkach odbyło się spotkanie...

Jest umowa na dostawę energii w 2025 roku

Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk, podpisał umowę na zakup i...

Za nami Gala Plebiscytu Instruktorskiego „Uskrzydleni 2024” w Suwałkach

W sobotę, 23 listopada 2024 roku w Suwałkach odbyła...