Reklama

Przetarg na spalarnię unieważniony. Wpłynęła jedna oferta, z ceną zaporową

Data:

- Reklama -

Po unieważnieniu poprzedniego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na budowę instalacji termicznego przekształcenia wstępnie przetworzonych odpadów komunalnych (preRDF/RDF) w Suwałkach, PGO szykuje się do przeprowadzenia kolejnego przetargu. Zaproponowana kwota była wyższa o ponad 72 mln złotych od zakładanej przez inwestora kwoty inwestycji.

Zgodnie z zawiadomieniem o unieważnieniu postępowania, które opublikowano w ubiegłym tygodniu, zamawiający podjął tę decyzję z uwagi na fakt, że cena najkorzystniejszej oferty przekroczyła kwotę, jaką PGO mogło przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia.

W ramach pierwotnego postępowania, ogłoszonego dnia 01.12.2023 r., spółka przygotowała przetarg i zdefiniowała kwotę przeznaczoną na realizację zamówienia na poziomie 157.602.235,00 zł brutto. Niestety, jedyna oferta, która wpłynęła w wyznaczonym terminie, znacząco przekroczyła tę kwotę i opiewała na 229.840.260,00 zł brutto (Instal Warszawa S.A.).

Spalarnia śmieci z dotacją. Inwestycje ma być gotowa w 2026 roku

PGO planuje budowę w sąsiedztwie suwalskiego PEC-u instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych o wydajności 2,95 Mg/h przy wartości opałowej 12 MJ/kg. W ramach inwestycji wykonane zostaną między innymi następujące instalacje i obiekty: hala wyładunkowa odpadów, bunkier na odpady, kocioł parowy, turbozespół parowy wraz z wymiennikiem ciepłowniczym, instalacje oczyszczania spalin wraz z kominem i układem monitoringu emisji zanieczyszczeń do powietrza, instalacje pomocnicze (przygotowanie wody, sprężonego powietrza, ppoż. agregat prądotwórczy), układ wyprowadzenia mocy elektrycznej, układ wyprowadzenia ciepła, budynek administracyjno-socjalny, waga samochodowa, układ drogowy, parkingi, chodniki, mała architektura, instalacje sanitarne wewnętrzne i zewnętrzne.
 
Zamówienie ma być wykonane w formule „pod klucz”, co oznacza „kompleksowe projektowanie, dostawy, wykonawstwo, montaż, rozruch, uruchomienie i przekazanie do eksploatacji”. Formuła ta obejmuje wykonanie wszelkich projektów, dostaw, usług i robót budowlano-montażowych, a także uzyskanie wszelkich decyzji, które potrzebne są do tego, aby przedmiot umowy osiągnął wymagane charakterystyki eksploatacyjne, gwarantowane parametry techniczne, pełną zdolność ruchową i mógł być użytkowany zgodnie z przeznaczeniem.
 
Spalarnia, która miałaby powstać w Suwałkach, została zaprojektowana „z zapasem”, aby mogła obsługiwać 25 tys. ton odpadów rocznie, czyli odpowiadałaby na potrzeby miasta Suwałki i okolicznych gmin. To inwestycja porównywalna do tej, która planowana jest w Krośnie, oparta o technologię pieca rusztowego, w którym po spalaniu pozostają dwa rodzaje odpadów: popioły stanowiące +/-10% początkowej objętości odpadów i żużle oraz gazy spalinowe o wysokiej temperaturze.
 
Przypomnijmy, że w czasie konsultacji społecznych, które odbywały się w Suwałkach, z udziałem inicjatorów pomysłu – prezydenta Czesława Renkiewicza, obecnie byłego jego zastępcy – Łukasza Kurzyny, Michała Buczyńskiego, prezesa PEC i Zbigniewa Walendzewicza, prezesa PGO padły deklaracje dotyczące powołania specjalnej rady – społecznej, która miałaby nadzorować proces inwestycji.

Spalarnia śmieci w Suwałkach – petycja, sprzeciw i… małe zainteresowanie spotkaniem (audio)

Chcą zbudować spalarnię w Suwałkach (audio)

Spalarnia śmieci – jest raport środowiskowy, trwają konsultacje

1 KOMENTARZ

  1. środowisko i ludziew SUWAŁKACH uratowani,budowa spalarni to szkodliwe i trujace rozwiązanie dla ludzi i srodowiska ,budujcie za swoje nia za dotację .Spalarnie zacofana o prymitywna technologia generująca odpadu niebezpieczne do 30% wsadu ora olbrzymia szkodliwa emisje do atmosfery.Program NFOSIGW nalezy zmienić natychmiast i dopuścić inne ekologiczne technologie utylizacji odpadow.Żadna spalarnia nie ma ciągłej pracy elektrofiltrów oraz ciagłej kontroli emisji dioxyn i co2 do atmosfery.
    Tak zakończą sie pozostałe przetargi na spalarnie w Polsce na które NFOŚIGW przeznaczył 6 mld zł!!!.To jest marnotrastwo publicznych środków .To trzeba zatrzymać natychmiast !Kto nadzoruje NFOŚIGW niech podejmie szybko decyzje .Unie nie wspiera budowy spalarni więc wsparcie z funduszy publicznych jest niedozwolone.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Co musiałoby się wydarzyć, żeby Czesław Renkiewicz przestał był prezydentem Suwałk?

Za nami pierwsza tura wyborów samorządowych. Znamy już radnych...

Będzie druga tura. Czesław Renkiewicz powalczy o wynik z Jackiem Juszkiewiczem

W Radzie Miejskiej w Suwałkach 12 mandatów zdobył komitet...

Prezydent Suwałk obiecuje utrzymanie niskich cen za ciepło

146 mln zł kosztować będzie budowa nowych kotłów parowych...

Komitet „Razem dla Suwałk” podsumował kampanię

W piątek, 5 kwietnia w Parku Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód odbyła...