Reklama

Spalarnia śmieci z dotacją. Inwestycje ma być gotowa w 2026 roku

Data:

- Reklama -

Za ponad 157 mln złotych do 2026 roku w Suwałkach, w sąsiedztwie Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, ma powstać Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów. Na budowę spalarni śmieci miastu i spółce realizującej przedsięwzięcie – Przedsiębiorstwu Gospodarki Odpadami – udało się pozyskać dotację oraz pożyczkę na ten cel w wysokości ponad 128 mln złotych.

W środę, 21 grudnia w Urzędzie Miejskim w Suwałkach została podpisana umowa pomiędzy Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Przedsiębiorstwem Gospodarki Odpadami w Suwałkach, która dotyczy udzielenia dotacji oraz pożyczki na budowę Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów w wysokości ponad 128 mln złotych. Inwestycja – jak przekonywali uczestnicy dzisiejszej konferencji prasowej w miejscowym Ratuszu – przyczyni się do poprawy gospodarki śmieciowej w mieście i może mieć wpływ na zatrzymanie tempa wzrostu rachunków za ogrzewanie i wywóz odpadów. Szacowany koszt spalarni wyniesie 157,6 mln złotych – brakujące środki wyłoży spółka PGO. Zabezpieczeniem pożyczki ma być hipoteka nałożona na inne suwalskie spółki… Park Naukowo-Technologiczny Polska-Wschód oraz Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.

W spotkaniu wzięli udział: poseł PiS – Jarosław Zieliński, Dominik Bąk – zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Jarosław Roliński – dyrektor Departamentu Ochrony Ziemi w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Paweł Wnukowski – radny Sejmiku Województwa Podlaskiego i przedstawiciel Marszałka Województwa Artura Kosickiego, Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk oraz Zbigniew Walendzewicz, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami.

Mówi poseł Jarosław Zieliński:

– Suwałki wpisują się w nowoczesną linię zagospodarowania odpadów komunalnych. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest przekonany o bezpieczeństwie tego typu instalacji, dlatego też stworzyliśmy specjalny fundusz na ten cel. Cieszę się, ze Suwałki wykorzystały tę szansę – powiedział Dominik Bąk, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Mówi Dominik Bąk, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej:

Mówi prezydent Suwałk, Czesław Renkiewicz:

Zbigniew Walendzewicz przypomniał, że problem z utylizacja frakcji wysokoenergetycznej odpadów Suwałki mają od dłuższego czasu. Dodatkowym problemem są rosnące koszty. – Utylizacja wraz z transportem wyniosła w tym roku 7 mln złotych. To jedna trzecia kosztów utylizacja odpadów – podsumował prezes, dodając, że miasto, chcąc spełnić europejskie kryteria, musi już teraz zacząć przygotowywać się do limitów, jakie mają zostać wprowadzone w roku 2035. ITPO powstanie w formule zaprojektuj i wybuduj. Oddanie inwestycji nastąpi w 2026 roku. Jak wynika z wyliczeń prezesa PGO – dzięki pracy spalarni PEC zużyje nawet 9 tys. ton węgla mniej.

Zbigniew Walendzewicz, prezes PGO w Suwałkach:

Lokalizacja inwestycji – w sąsiedztwie PEC-u nie jest przypadkowa. Miasto wykonało analizy, z których wynika, że bliska odległość ITPO od spółki pozwoli na mniejsze ubytki w dostawie ciepła produkowanego w trakcie spalania, a które – trafi ostatecznie do miejskiej sieci ciepłowniczej. Obecnie na terenie kraju działa 9 instalacji termicznego przetwarzania odpadów. Pomysłodawcy budowy kolejnej w Suwałkach liczą, że korzystać z niej będą ościenne gminy, a może i powiaty.

Przypomnijmy, że pomysł budowy w Suwałkach spalarni śmieci spotkał się ze sprzeciwem społecznym – mieszkańcy, którzy wystosowali sprzeciw do Ratusza nie podobał się plan lokalizacji ITPO w sąsiedztwie PEC-u. Swój sprzeciw wyraziła również organizacja z Oświęcimia, która zaskarżyła decyzję środowiskową do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Szczegóły dotyczące procesu przygotowania inwestycji, ale też wątpliwości i sprzeciwów, a także otwartych spotkań z mieszkańcami można znaleźć w artykułach poniżej galerii zdjęć.

Fot. Niebywałe Suwałki

Spalarnia w Suwałkach: Decyzja SKO na korzyść miasta

Spalarnia z decyzją środowiskową

Spalarnia śmieci – jest raport środowiskowy, trwają konsultacje

Spalarnia śmieci w Suwałkach – petycja, sprzeciw i… małe zainteresowanie spotkaniem (audio)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

PiS zbiera podpisy pod obywatelską ustawą o zamrożeniu cen energii i gazu do końca roku

W poniedziałek, 27 maja, poseł PiS Jarosław Zieliński zwołał...

Kandydaci do Parlamentu Europejskiego w Suwałkach

9 czerwca wybory do Parlamentu Europejskiego. Pozostały tylko 22...

Elewacja konkatedry przejdzie remont

Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz podpisał umowę z proboszczem parafii...

Rozmowy o przyszłości współpracy transgranicznej

W Suwałkach dyskutowano nad wsparciem regionu w kontekście zmieniającej...