Reklama

Spalarnia w Suwałkach: Decyzja SKO na korzyść miasta

Data:

- Reklama -

Wracamy do temu oprotestowanej decyzji środowiskowej dotyczącej budowy spalarni odpadów w Suwałkach. Organizacja ekologiczna z Oświęcimia – Towarzystwo na rzecz Ziemi – złożyła w maju skargę do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Decyzja, która zapadła, daje inwestorowi – suwalskiemu samorządowi – zielone światło do realizacji inwestycji.

Ekolodzy w odwołaniu zwracali uwagę m.in. na to, że decyzja została wydana na podstawie niepełnej analizy wpływu inwestycji na środowisko – bez dokonania oceny wpływu inwestycji na obszar Natura 2000 i Wigierski Park Narodowy oraz na fakt, że parametry planowanej spalarni są zbyt duże dla potrzeb i możliwości miasta. Jednym z zarzutów był też argument związany z procesem informowania społeczności lokalnej o inwestycji, który miał polegać na faworyzowaniu ekspertów promujących tego typu metody przetwarzania odpadów. Inicjatorzy złożenia skargi pisali również o niskim poziomie segregacji śmieci w Suwałkach, wskazując, że miasto – zamiast budowy ITPO – powinno poprawić wskaźniki w tym obszarze.

Otrzymana od SKO decyzja nie potwierdza tych zarzutów. W uzasadnieniu czytamy m.in., że Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Suwałkach stoi na stanowisku, że zasadnie w świetle obowiązującego prawa Prezydent Miasta Suwałk ustalił środowiskowe uwarunkowania dla planowanego przez Gminę Miasto Suwałki przedsięwzięcia polegającego na budowie instalacji termicznego przekształcania wstępnie przetworzonych odpadów komunalnych (pre RDF/RDF) w Suwałkach. Dlatego też, działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a., postanowiło utrzymać w mocy zaskarżoną decyzję [środowiskową, wydaną przez Prezydenta Suwałk – przyp. red.].

Inwestycja – budowa Instalacji Termicznego Przetwarzania Odpadów – może pochłonąć nawet 130 mln złotych. Jej powstanie uzależnione jest od pozyskania przez Miasto – inwestora środków zewnętrznych. Spalarnia będzie zlokalizowana w sąsiedztwie Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Suwałkach.

Więcej informacji na temat spalarni w artykułach poniżej:

Zamiast spalarni segregacja? Ekolodzy złożyli skargę

Spalarnia z decyzją środowiskową

Spalarnia śmieci w Suwałkach – petycja, sprzeciw i… małe zainteresowanie spotkaniem (audio)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Przetarg na spalarnię unieważniony. Wpłynęła jedna oferta, z ceną zaporową

Po unieważnieniu poprzedniego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na...

Budowa spalarni odpadów za 130 mln zł na etapie przetargu

Miejska spółka PGO Suwałki realizuje plan związany z efektywnością...

Wkrótce zostanie ogłoszony przetarg na budowę spalarni odpadów

Do końca 2026 roku Miasto Suwałki zamierza wybudować spalarnię...

Trwają prace koncepcyjne związane z budową spalarni odpadów

Do końca 2026 roku Miasto Suwałki planuje zrealizować nowoczesną...