Reklama

Suwałki stawiają na zrównoważoną mobilność: Projekt na 10 elektrycznych autobusów o wartości 60 mln zł

Data:

- Reklama -

W trosce o środowisko i poprawę jakości życia mieszkańców, w Suwałkach może zostać zrealizowany projekt związany ze zrównoważoną mobilnością miejską. Prezydent Suwałk, Czesław Renkiewicz, ogłosił plany zakupu 10 nowoczesnych autobusów elektrycznych, a także budowę infrastruktury wspierającej, obejmującej ładowarki, instalację fotowoltaiczną i magazyny energii. Całość wyceniana jest na kwotę 60 milionów złotych. Projekt znajduje się w fazie weryfikacji.

Przygotowujemy do realizacji projekt pn. Zrównoważona mobilność miejska w Miejskim Obszarze Funkcjonalnym Suwałk. Staramy się o jego dofinansowanie w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Projekt został złożony w dniu 12 grudnia 2023 r. i obecnie trwa jego weryfikacja – informuje prezydent Czesław Renkiewicz.

Projekt obejmuje zakup 5 autobusów elektrycznych klasy MIDI oraz 5 autobusów klasy MAXI, wraz z ładowarkami. Ponadto, planowana jest budowa garażu z instalacją fotowoltaiczną, trafostacją i magazynem energii o pojemności około 2 MWh. Digitalizacja systemu mobilności oraz rozbudowa infrastruktury pieszo-rowerowej i przystanków to kolejne elementy ambitnego planu samorządu.

Warto podkreślić, że równolegle ogłosiliśmy już pierwsze przetargi na zakup autobusów. Znamy też oferty. Najlepsze propozycje złożyła firma Solaris Bus & Coach Sp. z o.o. – dodaje prezydent Suwałk.

Przetarg został podzielony na dwie części. Pierwsza obejmuje dostawę 5 elektrycznych autobusów miejskich klasy MIDI, natomiast druga 5 autobusów klasy MAXI. Firma Solaris Bus & Coach Sp. z o.o. zgłosiła najlepsze oferty, proponując odpowiednio kwoty 16 205 250,00 zł i 16 531 200,00 zł.

Realizacja projektu planowana jest na okres od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2026 r. Całkowita wartość projektu wynosi 60 000 000,00 zł, z czego 85% ma być dofinansowaniem, a pozostałe 15% pokryte zostanie ze środków własnych.

Zgodnie z zapisami przetargu, nowe pojazdy powinny trafić do Suwałk do 31 października 2025 roku, co oznacza znaczący krok w kierunku modernizacji i ekologizacji transportu publicznego w mieście.

3 KOMENTARZE

  1. Wszystkie elektryczne autobusy zimą w Norwegii stanęły. Przecież Suwałki miały stawiać na autobusy CNG.
    Ile kosztuje 10 autobusów na CNG?

  2. W Ełku serwis nie wyrabia się z tymi elektrycznymi autobusami, ale ok skoro urzędnicy mądrzejsi to zaczekajmy na miesiąc mrozów takich powyżej 10 stopni zobaczymy jak pojeżdżą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Autobusy elektryczne najwcześniej w 2025 roku

Na razie zakup nowego taboru - autobusów elektrycznych i...

Ekoautobusy dostarczą AutoSan i Solaris Bus

Zakup 12 autobusów napędzanych gazem CNG od AutoSan i...