Reklama

Umowa na autobusy elektryczne podpisana

Data:

- Reklama -

Od kilkunastu lat Suwałki sukcesywnie modernizują pojazdy transportu miejskiego. Zaczynając od Irisbusów i Mercedesa w dieslu, teraz miasto kieruje się ku elektrycznemu transportowi. Dzięki funduszom z Unii Europejskiej oraz wsparciu dla Polski Wschodniej, Suwałki pozyskały rekordowo wysoką dotację w wysokości 51 milionów złotych na ten cel.

Podpisana umowa na zakup elektrycznych autobusów obejmuje zakup 10 nowych pojazdów wraz z ładowarkami (5 autobusów MIDI i 5 MAXI). Projekt zaś łączy się również z budową infrastruktury do ich ładowania.

Krzysztof Musiał, dyrektor w firmie Solaris Bus & Coach, podkreśla, że te pojazdy są wyposażone w najnowocześniejsze rozwiązania. Posiadają baterię o mocy 352 KW, zapewniającą zasięg od 250 do nawet 290 km na jednym ładowaniu. Dodatkowo, autobusy zostaną wyposażone w ogrzewanie zasilane gazem CNG, co jest kluczowe szczególnie w zimowych warunkach. – W umowie zapisane zostały długie gwarancje – 78 miesięcy na wszystko, co może zepsuć się w autobusie. Baterie dodatkowo objęte są gwarancją wydłużoną – na 10 lat – dodał Krzysztof Musiał.

Projekt nie ogranicza się jednak tylko do zakupu pojazdów. W ramach inwestycji planowana jest również modernizacja infrastruktury komunikacyjnej. To obejmuje budowę garażu z fotowoltaiką na gruncie oraz digitalizację systemu mobilności, włączając w to nowe tablice przystankowe, infokioski oraz system dystrybucji biletów.

Ale to nie koniec nowości. Suwałki mają również zamiar rozszerzyć sieć tras komunikacji miejskiej, objąć obszary dotąd nieobsługiwane oraz wytyczyć nowe linie.

Całkowita wartość projektu wynosi 60 milionów złotych, z czego 85% pokrywa dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Suwałki z rekordową dotacją. To pieniądze m.in. na autobusy elektryczne

Dotację w wysokości aż 51 mln złotych Suwałki wykorzystają...

Autobusy elektryczne najwcześniej w 2025 roku

Na razie zakup nowego taboru - autobusów elektrycznych i...

Ekoautobusy dostarczą AutoSan i Solaris Bus

Zakup 12 autobusów napędzanych gazem CNG od AutoSan i...