Reklama

Pod naszym patronatem: Trwa Festiwal „Kierunek Wschód VI”

Data:

- Reklama -

W Białymstoku rozpoczął się „Kierunek Wschód” – przegląd teatralny prezentujący zagraniczne spektakle. Festiwal zainaugurował „Makbet” w reżyserii Grzegorza Suskiego w wykonaniu zespołu Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.

– Po dwóch pandemicznych latach udaje się nam wrócić do tego, do czego teatr jest stworzony. To kontakt widza z aktorem i wspólne przeżywanie sztuki. Jestem dumny, że ten festiwal udaje się nam organizować już po raz szósty – mówi Piotr Półtorak, dyrektor Teatru.

Widzowie gromkimi brawami nagrodzili artystów, którzy wystąpili na scenie Kina TON.

– Cieszymy się, że z roku na rok „Kierunek Wschód” cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Mamy nadzieję, że program artystyczny, który przygotowaliśmy będzie satysfakcjonujący, a spotkania z artystami będą inspirujące zarówno dla widzów, jak i naszej instytucji – dodaje dr Martyna Faustyna Zaniewska, Zastępca Dyrektora Teatru Dramatycznego.

W kolejnych dniach festiwalowa publiczność będzie mogła obejrzeć przedstawienia: „Klasa” Kijowskiego Akademickiego Teatru Dramatu i Komedii na Lewym Brzegu Dniepru z Ukrainy, „Tramwaj zwany pożądaniem” Państwowego Teatru Dramatycznego im. Waży Pszaweli w Telawi z Gruzji, „Eurydykę” w wykonaniu Narodowego Teatru Akademickegoi im. Gabriela Sundukyana w Erywaniu z Armenii, „Gęsi-ludzie-łabędzie” Niezależnej Grupy Teatralnej Kupalaŭcy z Białorusi, „Bachantki – krótka historia rozkładu” Narodowego Teatru w Bitoli z Macedonii Północnej, „Mary” Teatru Miejskiego w Alytusie z Litwy oraz „IN-NI” Kijowskiego Akademickiego Teatru „Złota Brama” z Ukrainy.

Podobnie jak miało to miejsce w latach ubiegłych, po wszystkich spektaklach odbędą się spotkania i rozmowy z artystami, które poprowadzi Dorota Sokołowska – dziennikarka i prezenterka Polskiego Radia Białystok.

Festiwalowe spektakle można obejrzeć m.in. w Auli Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku (ul. Świerkowa 20), Uniwersyteckim Centrum Kultury (ul. Ciołkowskiego 1N) i Kinie TON (Rynek Kościuszki 2). Szczegółowy program Festiwalu jest dostępny na stronie: https://dramatyczny.pl/projekty/kierunek-wschod/kierunek-wschod-vi/.

Festiwal „Kierunek Wschód VI” finansowany jest z budżetu państwa – ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu Województwa Podlaskiego.

Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem: Ambasady Armenii w Polsce, Ambasady Gruzji w Rzeczpospolitej Polskiej, Ambasady Republiki Litewskiej w Rzeczypospolitej Polskiej, Ambasady Republiki Macedonii Północnej, Ambasady Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej, Wojewody Podlaskiego, Marszałka Województwa Podlaskiego oraz Prezydenta Miasta Białegostoku.

Partnerami medialnymi wydarzenia są: e-teatr.pl, Dziennik Teatralny, teatralny.pl, TVP3 Białystok, Polskie Radio Białystok, Kurier Poranny, Gazeta Współczesna, Radio Racja, Niebywałe Suwałki, BIA.24, BiałystokOnline, Podlaskie.eu, Biełsat TV, Tygodnik Niwa, Teatrologia.

Kierunek Wschód w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

„Skąpiec” w maju na deskach teatru Dramatycznego

13 maja w Kinie Ton odbyła się premiera „Skąpca”...

„Skąpiec” Moliera na zakończenie sezonu

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zaprasza na...

Trwa majowa promocja w Teatrze Dramatycznym

Teatr Dramatyczny w Białymstoku zaprasza do skorzystania z majowej...

Maj w Teatrze Dramatycznym

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku przygotował różnorodny...