Reklama

Wody odbicia. O tradycjach z wodą związanych

Data:

- Reklama -

Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ulicznej “Engram” realizuje projekt “Wody odbicia”. Artyści oraz naukowcy przybliżają lokalnym społecznościom tradycyjne obrzędy związane z wodą.

Podlaskie to województwo najbardziej zróżnicowane pod względem etnicznym i kulturowym. W obyczajach, sztuce, architekturze i kuchni regionu wciąż żywe są ślady wielokulturowej historii. Związani z “Engramem” artyści oraz twórcy chcą przypomnieć i udokumentować obrzędy związane z wodą, wciąż żywe i kultywowane na terenie województwa podlaskiego.

Celem projektu “Wody odbicia” jest ocalenie od zapomnienia tradycji i obrzędów wciąż kultywowanych na terenie województwa podlaskiego.

– Kultura jest jednym z najważniejszych czynników kształtujących społeczeństwa, wpływającym na ich tożsamość oraz odrębność od innych grup. To kultura decyduje o tym, kim jesteśmy i jacy jesteśmy. Pragniemy zintegrować wokół tego kulturowego bogactwa reprezentantów mniejszości, ale także lokalną społeczność, w tym młodzież – mówi Krzysztof Kiziewicz, wiceprezes Stowarzyszenia “Engram”.

W ramach projektu przeprowadzone zostały badania terenowe na obszarze województwa podlaskiego, a obecnie organizowane są spotkania z lokalną społecznością, m.in. w Dąbrowie Białostockiej – mieście położonym w otulinie Biebrzańskiego Parku Narodowego oraz w Boćkach.

Warsztaty wśród lokalnej społeczności poprowadzi Marcin Lićwinko – śpiewak ludowy i badacz tradycji muzycznych Suwalszczyzny i Podlasia, animator kultury, który od wielu lat z powodzeniem realizuje działania na rzecz ochrony dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego w społecznościach wsi i małych miast.

– Moją rolą w projekcie jest opracowanie i zorganizowanie spotkań ze społecznością lokalną, mających na celu zaprezentowanie realizowanych działań, gdyż jednym z celów naszego projektu jest popularyzacja wśród mieszkańców Podlasia wiedzy o lokalnych tradycjach. Powierzono mi to zadanie gdyż jako współrealizator działania jestem równocześnie członkiem lokalnej społeczności i kontynuatorem elementów kultury ludowej. Poprzez artystyczną formę organizowanych spotkań staram się zainteresować młode pokolenie tematem tradycji i zwyczajów. Chcę pokazać drzemiący w nich potencjał i rolę jaką pełnią budowaniu własnej tożsamości – mówi Marcin Lićwinko.

Zadanie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2022. Partnerami zadania są m.in. Gminny Ośrodek Kultury w Boćkach oraz Muzeum Okręgowe w Suwałkach.

Fot. źródło: Stowarzyszenie ENGRAM

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Pierwszy dzień SuwGenePedii, czyli genealogii suwalczan w Muzeum Okręgowym

W piątkowe (21 października) popołudnie w Muzeum Okręgowym odbył...

Obrzędy ocalone od zapomnienia

Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ulicznej “Engram” podsumowało realizację projektu “Wody...
%d bloggers like this: