Reklama

Z regionu: Politechnika Białostocka podpisała umowę o współpracy z Miastem Augustów

Data:

- Reklama -

We wtorek, 25 października Politechnika Białostocka podpisała umowę o współpracy z Miastem Augustów.  Podpisanie umowy ugruntowało wieloletnią współpracę między Uczelnią a Miastem Augustów.

– Politechnika Białostocka ma wiele do zaoferowania, jeśli chodzi o dostęp do wiedzy ekspertów oraz najnowszych wyników badań – podkreśla dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej. – Chcemy zaoferować potencjał naukowo dydaktyczny uczelni, ale też i naszą infrastrukturę do wykorzystania przy poszukiwaniu innowacyjnych, atrakcyjnych rozwiązań dla otoczenia społeczno-gospodarczego. W zakresie techniki, w zakresie logistyki, organizacji i w innych obszarach, które będą rzeczywiście odpowiadały na potrzeby otoczenia.

Politechnika Białostocka od wielu lat współpracują z augustowskimi samorządowcami

– Służebna rola uczelni, w tym również Pracowni Architektury Kultur Lokalnych, od dawna manifestuje swoją misję w regionie, szczególnie ostatnio w Augustowie i w regionie północno- wschodniej Polski – podkreśla prof. Jerzy Uścinowicz, kierownik Pracowni Architektury Kultur Lokalnych na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej. – Przekłada się to bezpośrednio na nasze prace wdrożeniowe projektów, które już zostały zrealizowane i służą regionowi. Studia eksperymentalne wykonane razem ze studentami służą regionowi, albowiem przedstawiają przyszłą wizję architektury w środowisku zabytkowym i środowisku przyrodniczym o szczególnych wartościach. Dzisiaj aspiracje człowieka są wysoko wygórowane. Tworzyć chce życie lepszym, co naturalne, bogatszym, bardziej skoncentrowanym na swoich osiągnięciach cywilizacyjnych. Ale zarazem mamy świadomość, że coś tracimy, że tracimy wartości przyrodnicze, szczególnie To jest sednem naszej działalności dydaktycznej i projektowej, którą prowadziliśmy przez ostatnie lata. Temu służą projekty przede wszystkim rewitalizacji oraz zapewnienia służebności Kanału Augustowskiego. Realizacja idei Miasta Ogrodów w Augustowie, który jest wyjątkowym miastem w regionie, położonym w miejscu, gdzie łączy się ze sobą siedem jezior i są wspaniałe lasy. Jest to miasto o statusie uzdrowiska, zatem ta szlachetna idea miasta-ogrodu jest możliwa do spełnienia. To jest też pewna perspektywa odtworzenia architektury służebnej, architektury dyskretnej, nieinwazyjnej, która może zagwarantować nam spełnienie podstawowego warunku istnienia świata zrównoważonego, twórczego, tworzonego w harmonii ze środowiskiem, w ładzie, w porządku świata, który dostaliśmy my wszyscy w depozyt, musimy go oddać przyszłym pokoleniom w stanie jak najmniej zmienionym, takim, ażeby oni mogli również w przyszłości korzystać. Sumując, ta współpraca, wydaje mi się, jest instytucjonalnym uwieńczeniem naszych dotychczasowych zajęć i pracy projektowej, dydaktycznej i naukowo-badawczej.

Znaczenie współpracy z Politechniką Białostocką, ale też i związane z nią aspiracje miasta podkreśla Burmistrz Miasta Augustowa – Mirosław Karolczuk: – Augustów jest miastem, które ma bardzo duże ambicje. Dążąc do tego, żeby być miastem nowoczesnym, miastem smart, rozwijać swoje warunki techniczne i infrastrukturę absolutnie nie chcemy zaprzepaścić tego, co otrzymaliśmy w darze. Chcemy godzić nowoczesne rozwiązania techniczne z tym, co posiadamy, tak żeby dążąc do bycia miastem smart, móc również cieszyć się przyrodą, która w Augustowie jest obecna. Dzisiaj bardzo często nie można robić tego ad hoc. Należy wesprzeć się wiedzą fachowców. A co do kompetencji pracowników naukowych, jak również studentów Politechniki Białostockiej nie może być tutaj żadnych wątpliwości. Chociażby ostatnie zajęcia studentów w sercu Augustowa, gdzie młodzi ludzie będą nam podpowiadać, w jaki sposób mądrze zrewitalizować Rynek Zygmunta Augusta są najlepszym przykładem tego, że współpraca może być owocna dla obu stron.

W ostatnich latach Pracownia Architektury Kultur Lokalnych na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej zrealizowała: 20 projektów szlaku i stanicy wodnej Kanału Augustowskiego, 36 projektów rozbudowy Muzeum Lityńskiego w Starym Folwarku, 250 projektów obserwatoriów przyrody (eko-etno kapsuły), 45 indywidualnych i 6 zespołowych projektów idei Augustowa miasta-ogrodu.

Fot. Piotr Awramiuk/Politechnika Białostocka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Najlepsze restauracje w Polsce 2023 – dwie z nich są w Augustowie

Za nami finał XII edycji elitarnego przewodnika Poland 100...

Z regionu: konkurs o indeks na Politechnikę Białostocką i 5 000 zł

„Niesamowita maszyna” to konkurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych, w...

Z regionu: Politechniczna Sieć Via Carpatia uruchamia konkurs „Wschodzący Innowatorzy”dla uczniów szkół ponadpodstawowych

„Politechniczna Sieć VIA CARPATIA im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego”...