Reklama

Na Górze Szubienicznej pojawi się kamień pamiątkowy

Data:

- Reklama -

W styczniu 2023 roku obchodzić będziemy 160. rocznicę powstania styczniowego, w trakcie którego, w latach 1863-1864 w Suwałkach, Rosjanie wykonali trzynaście egzekucji. Część z nich miała miejsce na Górze Szubienicznej przy ul. Bakałarzewskiej. Oprócz betonowych krzyży i tablicy, pojawi się tam również kamień pamiątkowy.

Stosowną uchwałę podjąć mają radni na najbliższej sesji Rady Miasta – w środę, 28 grudnia i zarazem ostatniej sesji w tym roku.

Planowany do posadowienia na górze kamień pamiątkowy miałby dopełnić istniejący już pomnik z tablicą, na której widnieje zapis: „Powstańcom styczniowym 1863 roku. Suwalczanie 2004 r.” Ten lakoniczny, skrótowy zapis winien zostać uzupełniony tablicą z szerszym wyjaśnieniem szczególnego charakteru miejsca pamięci.

Pomysł budowy pomnika w tym miejscu pojawił się w 2001 roku, kiedy radny Rady Miejskiej w Suwałkach – Edmund Soboń wystąpił z taką inicjatywą. Zadania podjęło się Augustowsko-Suwalskie Towarzystwo Naukowe; górujący nad okolicą monument złożony z czterech krzyży został odsłonięty w roku 2004. – Niestety, pomnikowi nie towarzyszy żadna informacja dotycząca symboliki wznoszących się tam krzyży i historii tego miejsca. Stąd propozycja zamontowania w tym wyjątkowym dla tożsamości Suwałk miejscu pamiątkowego granitowego kamienia z wykonaną inskrypcją – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

Brzmienie tekstu zostało oparte na bazie propozycji Andrzeja Matusiewicza, historyka, redaktora naczelnego „Rocznika Augustowsko-Suwalskiego” wydawanego przez Augustowsko-Suwalskie Towarzystwo Naukowe: „W czasie powstania styczniowego 1863-1864 Rosjanie wykonali w Suwałkach trzynaście egzekucji, w których stracili dwadzieścia osób. Część z nich miała miejsce na Górze Szubienicznej. Dla ich upamiętnienia, bezpośrednio po powstaniu, na górze stanęły trzy krzyże, usunięte później przez Rosjan. Przed I wojną światową udało się ustawić krzyż. Na przełomie lat 20. i 30. XX wieku stanął nowy krzyż, usunięty po II wojnie światowej. Stąd, 15.09.1935 r. jako „miejsca straceń powstańców 1863 r.”, pobrano ziemię na kopiec Marszałka Józefa Piłsudskiego w Krakowie. Do ustawienia pomnika złożonego z czterech krzyży przyczyniło się Augustowsko-Suwalskie Towarzystwo Naukowe przy wsparciu Urzędu Miejskiego w Suwałkach i Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Pomnik został odsłonięty 11.11.2004 r.”.

Odsłonięcie pomnika uświetni przyszłoroczne obchody 160. rocznicy powstania styczniowego, największego polskiego zrywu niepodległościowego XIX wieku, wstępnie planowane na 22 stycznia 2023 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

W tym tygodniu – moc wydarzeń

Im bliżej weekendu, tym więcej propozycji - w tym...

Jak co roku uczczono pamięć powstańców styczniowych na suwalskiej Górze Szubienicznej

Nie przyniosło zamierzonego celu, pochłonęło wiele ofiar – jednak...

15 lat Stowarzyszenia „Nad Czarną Hańczą”: Jubileusz z Krzysztofem Daukszewiczem

Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych "Nad Czarną Hańczą" właśnie obchodził swoje...

160. rocznica wybuchu powstania styczniowego

Złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy pod krzyżami na Górze...