Aż trudno uwierzyć, że jedna osoba może tyle zdziałać! Taka konstatacja przychodzi na myśl po środowym (6 listopada) spotkaniu w Muzeum Marii Konopnickiej, gdzie tradycyjnie od lat wydarzenia z cyklu „Działo się w Suwałkach…” mają miejsce. Na zaproszenie organizatorów, czyli Muzeum Okręgowego w Suwałkach i Augustowsko-Suwalskiego Towarzystwa Naukowego, swoimi doświadczeniami, historią swych działań podzielił się Piotr Kuczek.
Sympatyczny, energiczny, pomysłowy, utalentowany… – epitety odnoszące się do jego osoby można byłoby mnożyć. Sam bohater spotkania zaczął nawiązując do literatury – nic dziwnego, wszak obecnym jego miejscem pracy jest Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej, a konkretnie Pracownia Digitalizacji i Historii Mówionej. „Wyznania hochsztaplera Feliksa Krulla” Thomasa Manna oraz „Obietnica poranka” Romaina Gary’ego to dwie pozycje mające być według Piotra Kuczka kluczem do jego osoby. Ta ciekawa wskazówka jedynie wybrzmiała, bo czasu na stosowne cytaty zabrakło – przeznaczone na spotkanie chwile szczelnie wypełniła prezentacja fotografii uzupełniana na bieżąco komentarzami jej autora i bohatera w jednej osobie.
Chyba nie pomylimy się stwierdzając, iż wszyscy mieszkający w Suwałkach mieli przyjemność kontaktować się z panem Piotrem, widzieć go na scenie, uczestniczyć w prowadzonych przez niego zajęciach. Do Suwałk przyjechał jeszcze w ubiegłym wieku (w ostatnim jego roku), a choć od tamtej pory minęło nie tak dużo czasu, lista dokonań bohatera środowego spotkania jest imponująca.
Pierwszy kamień milowy to Stowarzyszenie Pastwisko.org, czyli czynny udział w inicjatywie łączącej ludzi chcących działać i zmieniać na lepsze otaczającą rzeczywistość. Owocem tych poczynań są choćby Suwalskie Ścieżki i tablice umieszczone na tworzących je budynkach, przybliżające zwiedzającym ciekawostki o grodzie nad Czarną Hańczą i jego mieszkańcach.
Kolejna inicjatywa to opieka nad cmentarzem, grobami suwalczan. To działanie łączy się z osobą Lechosława Marszałka. W podziękowaniu za uporządkowanie miejsca pochówku przodków twórcy słynnego Reksia żona Lechosława Marszałka, Halina, przesłała podziękowania, ale też złożyła propozycję przekazania projektu pomnika najsłynniejszego animowanego polskiego pieska, jest zatem szansa, by jego urocza fizjonomia ozdobiła Suwałki.
Piotr Kuczek jest z wykształcenia etnografem, a z zamiłowania edytorem i redaktorem (także i w tej dziedzinie zdobył stosowne wykształcenie), więc jego udział przy współtworzeniu publikacji Mariana Pokropka „Tradycje ludowe Suwalszczyzny” jest w pełni zrozumiały. Przybyli na środowe spotkanie mogli zobaczyć fotograficzne kulisy tych działań i posłuchać opowieści o współpracy z profesorem, pasjonatem naszego regionu.
Bohater spotkania to człowiek wielu talentów – dał się poznać jako tancerz w Zespole Pieśni i Tańca Suwalszczyzna. Jego barwne wspomnienia, zakulisowe opowieści i prezentowane fotografie ożywiły w pamięci zebranych wyjątkowe przedstawienia przygotowywane przez zespół i choreografów.
Kolejna ciekawa inicjatywa to „Portrety suwalczan z lat 70. i 80.”, owoc współpracy z Alicją Roszkowską. Dzięki zachowanym zdjęciom i negatywom do wspomnień o tamtym czasie zaproszeni zostali sportretowani suwalczanie. Akcja spotkała się z szerokim odzewem i okazała się wielkim sukcesem.
Obecnie Piotr Kuczek pracuje w Bibliotece Publicznej im. Marii Konopnickiej i tu – za jego sprawą – mają miejsce przeróżne działania integrujące najmłodszych i nieco starszych mieszkańców naszego miasta. Rozmaite warsztaty, spotkania, popularyzacja dokonań Pracowni Digitalizacji i Historii Mówionej, projekty, ocalanie książek, „Filia nr 10”, kwadrans czytania w godzinie grania – przykładów można przytoczyć jeszcze bardzo wiele.
Piotr Kuczek podzielił się z uczestnikami spotkania opowieścią o bracie dziadka, kapitanie Janie Kuczku, którego imię nosi ulica w Leżajsku. Krewny został odznaczony orderem Virtuti Militari za postawę w walkach o Wilno z kwietnia 1919 roku, a szczegóły jego akcji charakteryzującej się brawurową odwagą poznać można było dzięki odczytanemu wnioskowi o przyznanie odznaczenia.
Finałem wieczoru były „końce”, czyli zasygnalizowane rozmaite dziedziny, w których wciąż jest wiele do zrobienia – ochrona suwalskich drzew, ale też budynków z przeszłością, będących materialnym świadectwem minionych czasów, dalsze działania na cmentarzu… Nie są to proste kwestie, ale jeśli wiemy, że angażuje się w nie Piotr Kuczek, to sprawy te nie zostaną zapomniane, coś dobrego będzie się działo, a bohater środowego spotkania swą pasją i energią zarazi innych, by włączyli się w te ważne poczynania.
Fotografie w postaci slajdów: Wojciech Otłowski
„Piknik w Gaju” – rozmowy o Mediatece. Autorskie spotkanie z Agnieszką Frączek
Narodowe Czytanie, wspólna zabawa – biblioteczny piknik na Klonowej
Radosne popołudnie na Klonowej. Biblioteczny piknik w klimacie dobrej zabawy (foto)
O Syberii i sybirakach – zwieńczenie projektu Pracowni Historii Mówionej
Muzyczny finał konkursu „Śpiewanie to wyzwanie”. Koncert w Rozmarino
Komiksowe warsztaty z Karolem Kalinowskim w suwalskiej Bibliotece Publicznej
Warsztaty dla młodzieży w ramach działań Pracowni Historii Mówionej
Uroczyste zwieńczenie projektu „Portret suwalczan lat 70. i 80.” w Hotelu Velvet
Piłkarsko-bibliotekarski piknik – spotkanie z Jarosławem Kaczmarkiem