Reklama

Suwałki Plaza zdominowała sesję Rady Miejskiej

Data:

- Reklama -

Skarga mieszkańców ulicy gen. Dwernickiego w sprawie funkcjonowania centrum handlowego Suwałki Plaza była tylko jednym z tematów, który wywołał dyskusję na sesji Rady Miasta. Otwarte w 2010 roku centrum handlowe do dziś wzbudza wiele emocji – wśród mieszkańców, których posesje sąsiadują z obiektem.

Radni Kamil Klimek i Zbigniew De-Mezer przez długi czas analizowali materiał dowodowy zebrany w toku skarg, postępowań administracyjnych i sądowych, jakie miały miejsce od momentu otwarcia obiektu – pomiędzy mieszkańcami posesji a Plazą. Skarga, którą otrzymali radni, wpłynęła do przewodniczącego Rady Miejskiej w sierpniu 2022 roku. Nie była to pierwsza próba zwrócenia uwagi na problemy mieszkańców, którzy mieszkają w sąsiedztwie centrum handlowego. Tym razem radni w zakresie wątku dotyczącego ograniczenia prawa udziału w postępowaniu administracyjnym (wydania pozwolenia na budowę) uznali skargę za zasadną. W pozostałych punktach już nie. Chodziło o przyznanie racji mieszkańcom, że inwestycje oddziałuje na jakość ich życia. Radny Jarosław Schabieński przypomniał, że już na etapie wniosku inwestora ówcześni radni przestrzegali, że to lokalizacja kontrowersyjna.

Bogdan Bezdziecki dodał, że „ten obiekt nigdy nie powinien tam powstać”. – Koś na to parł i zostało to zrealizowane. Nie zgodzę się, że nie było w tym złej woli. Tak potężny obiekt oddziałuje na posesje i mieszkańców – dodał radny, wyrażając nadzieję, że przy pracy nad nowym planem zagospodarowania przestrzennego (Plaza zamierza poczynić kolejne inwestycje) głos mieszkańców nie zostanie pominięty.

Radnych interesowały również inne tematy – kara nałożona na PGK za nieodebrany, a zamówiony gaz, który miał być użyty do napędzania autobusów. Koszty tankowania ze względu na sytuację geopolityczną przeważyły nad argumentem nowoczesności oraz wygody podczas korzystania z pojazdów i prezes PGK, Dariusz Przybysz zdecydował, że czas na ulice wyprowadzić stare diesle. Spółce udało się zaoszczędzić na gazie 1,5 mln złotych, ale ustalona kara wyniesie 1/3 tej kwoty. Zgodnie z propozycją PGNiG płatność miałaby zostać rozłożona na raty.

Podczas sesji pojawił się temat podtopień w różnych częściach miasta. Nowy prezes PWiK-u, Łukasz Kurzyna zapowiedział, że póki co, spółka ma plan ograniczenia podtopień, nie ich eliminacji, a to ze względu na potrzebę przeprowadzenia wielomilionowych inwestycji, na które obecnie PWiK-u nie stać.

Padły też pytania o zasadność powołania nowej funkcji w Urzędzie Miejskim – energetyka, o czym pisaliśmy tutaj (artykuł poniżej).

Jest praca w Ratuszu. Szukają energetyka miejskiego

Radni dopytywali również o niskie temperatury w Aquaparku (te – zdaniem zarządzających obiektem – są zgodne z wytycznymi), zwiększenie funkcji społecznej na obszarze Lasu Szwajcarskiego (dostęp do terenów zielonych i ograniczenie wycinki drzew), a także o polepszenie standardu i dostępności poczekalni dla podróżnych na dworcu PKS w Suwałkach.

Radni podczas obrad podjęli projekty uchwał dotyczące: ogłoszenia roku 2023 na terenie Miasta Suwałk – Rokiem Aleksandry Piłsudskiej; nadania nazwy suwalskim bulwarom, które nosić teraz będą imię Wacława Kunca; ale też podwyższenia kryterium dochodowego uprawniającego do posiłku, posiłku z dowozem, świadczenia pieniężnego na zakup posiłku lub żywności albo świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych – co będzie skutkowało przeznaczeniem na realizację programu 160 tys. złotych z kasy miasta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Przed nami kolejna edycja turnieju bowlingowego

W środę, 21 marca w godz. 10:00-14:00 w Centrum...

Suwałki Street Night: Powitaj wakacje na sportowo

"Suwałki Street Night" to nowe wydarzenie w mieście -...

Turniej, który łączy: Sportowe emocje znów w Suwałkach

W MK Bowling w CH Plaza w Suwałkach właśnie...

Stacja Pogodne Suwałki w przyszły weekend!

W ostatni weekend stycznia (28-29 stycznia) Ośrodek Sportu i...