Reklama

2023 Rokiem Aleksandry Piłsudskiej. Jak będą świętować Suwałki?

Data:

- Reklama -

Mamy Rok Aleksandry Piłsudskiej – tak zdecydowali posłowie. W ślad za nimi poszli suwalscy radni, którzy podjęli uchwałę, że również w naszym mieście patronką roku 2023 będzie małżonka Józefa Piłsudskiego.

Jednym z pomysłów uczczenia roku Aleksandry Piłsudskiej jest postawienie pomnika lub umieszczenie tablicy pamiątkowej w przestrzeni miejskiej. Na razie trudno mówić o szczegółach tego projektu, ponieważ jego inicjatorami są członkowie jednego ze stowarzyszeń – Związku Piłsudczyków. Nie wiadomo, kto miałby sfinansować ten pomysł.

Jeśli już o pieniądzach mowa, pewne jest, że obchody Roku Aleksandry Piłsudskiej będą raczej skromne, przynajmniej w zakresie inicjatyw Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach (budynek muzeum na zdj. głównym).

Magdalena Wołowska-Rusińska, kierowniczka placówki przypomina, że w 2015 roku mogliśmy oglądać wystawę poświęconą sławnej suwalczance. Muzeum niejako wyprzedziło świętowanie i pamięć o pochodzącej z naszego miasta działaczce niepodległościowej.

„Ola z ulicy Krzywej” – taki tytuł nosił cykl inicjatyw z 2015 roku – powróci w formie już nie wystawy tymczasowej czy też spotkań, ale w formie publikowanych ciekawostek na fanpage’u Muzeum im. Marii Konopnickiej. Jeśli placówce uda się pozyskać dodatkowe środki – wnioski są w trakcie pisania, inne w trakcie oceny – być może na ogrodzeniu muzeum pojawi się wystawa o A. Piłsudskiej. Dotychczas ta forma ekspozycji – o różnej tematyce i rozmaitym osobom poświęcona – cieszyła się sporym zainteresowaniem mieszkańców i turystów.

Kolejnymi pomysłami mają być lekcje muzealne, spotkania edukacyjne „Małej Akademii”, spacerek po miejscach związanych z Aleksandrą ze Szczerbińskich Piłsudską czy tworzenie jej portretu. Ten ostatni projekt zostanie skierowany do młodzieży. Zapowiada się bardzo interesująco, ale póki co – to niespodzianka!

Jak dodaje Magdalena Wołowska-Rusińska – w wielu akcjach muzeum będzie partnerować szkołom, które – jak już teraz wiadomo – bardzo chętnie nawiążą współpracę z instytucją przy organizacji np. gier miejskich.

Rok z patronką to świetna okazja, by po raz kolejny przypomnieć sylwetkę Aleksandry Piłsudskiej, kobiety zasłużonej dla walki o niepodległość, która żyła w cieniu męża, co nie znaczy jednak, że nie miała wpływu na podejmowane przez Marszałka decyzje. Przypomnijmy, że rok 2022 również był poświęcony znanej suwalczance – Marii Konopnickiej.

Aleksandra Piłsudska wreszcie doczekała się wystawy

Z Suwałk do Belwederu. Jaka była Aleksandra Piłsudska?

Trwa Jarmark Kamedulski. Mural odsłonięty w strugach deszczu, kolejne atrakcje przed nami (foto)

Piłsudska trafi na stałą wystawę

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Konopnicka święci triumfy

Muzeum Okręgowego w Suwałkach odniosło kolejny sukces - zostało...

Młodzieżowy Marsz w Suwałkach: Razem dla Niepodległej – sto lat Dąbka Wolności

XVIII Młodzieżowy Marsz Niepodległości, który odbył się w sobotę,...

Projekt muzeum z dużym dofinansowaniem

Wniosek pt. „Transgraniczna droga do nieskończoności wspomnień” (The cross-border...

Początek października – konferencje, spotkania, seanse

Październik zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim...