Reklama

Festiwal Filmowy Wajda na Nowo (program): Kto pojawi się w Suwałkach w tym roku?

Data:

- Reklama -

Trzecia edycja Festiwalu Filmowego Wajda na Nowo zbliża się wielkimi krokami i przyciąga uwagę miłośników polskiej kinematografii oraz twórczości niezapomnianego reżysera, Andrzeja Wajdy. W Suwałkach, rodzinnych stronach Wajdy, organizatorzy wraz z partnerami i sponsorami, w tym władzami województwa podlaskiego, przygotowują kolejną edycję wydarzenia. Festiwal to nie tylko okazja do spotkania z ikonami polskiego kina, ale także szansa na promocję regionu i włączenia młodzieży w świat filmu. Wśród gości tegorocznej edycji znajdą się: Krystyna Janda, Magda Umer, Jowita Budnik, Jan Holoubek, Michał Kwieciński, Daniel Namiotko.

Na zdj. głównym: Krystyna Janda, źródło: Oficjalny fanpage aktorki

Andrzej Wajda jest uważany za jednego z najważniejszych reżyserów w historii polskiej kinematografii. Jego twórczość zainspirowała wielu artystów, a Szkoła Wajdy stała się ważnym miejscem dla młodych twórców, którzy pragną podążać śladami swego mistrza. Festiwal Wajda na Nowo jest hołdem złożonym Wajdzie oraz świętem jego sztuki przeznaczonym dla miłośników kina, a także – lub przede wszystkim – skierowanym do mieszkańców Suwałk i okolic.

Uwaga! 19 sierpnia podczas promocji albumu obecna będzie Jowita Budnik, a nie Roma Gąsiorowska (zmiana w programie)

Trzecia edycja Festiwalu Wajda na Nowo, która odbędzie się w dniach 17-19 sierpnia również i w tym roku ściągnie na Suwalszczyznę znane osobistości związane z polskim kinem oraz współpracowników Andrzeja Wajdy. Na festiwalu zaprezentowane zostaną wybrane filmy reżysera („Kręć! Jak kochasz, to kręć!) oraz będą miały miejsce spotkania z twórcami, promocja albumu „Wyśniona historia kina na Podlasiu”, koncert Magdaleny Umer z zespołem, wystawy (zagraniczne plakaty Andrzeja Wajdy i „Wyśniona historia kina na Podlasiu”) oraz rozmowy z gośćmi festiwalu.

Krystyna Janda i Magda Umer, dwie osobowości sceniczne związane z Andrzejem Wajdą (każda na swój sposób), będą gościć w Suwałkach. Reżyser i operator Jan Holoubek, dla którego Andrzej Wajda był ważną inspiracją, będzie również obecny na festiwalu. Podzieli się swoimi wspomnieniami z pracy u boku mistrza oraz opowie o wpływie, jaki Wajda wywarł na jego twórczość. Michał Kwieciński, producent ostatnich filmów Andrzeja Wajdy, to kolejny festiwalu. Jego obecność na Festiwalu Wajda na Nowo będzie doskonałą okazją do poznania kuluarów pracy z wybitnym reżyserem oraz – być może – do odkrycia tajników procesu produkcyjnego.

Festiwal Filmowy Wajda na Nowo zawsze ma swojego głównego bohatera – centralną postać wokół której skupione są rozmowy z gośćmi. W tym roku będzie to nieżyjący już Edward Kłosiński, najbliższy współpracownik Wajdy, z którym ten stworzył wiele kultowych filmów.

Nie jest wykluczone, że do Suwałk przyjedzie również Krystyna Zachwatowicz-Wajda, choć jej obecność stoi na razie pod znakiem zapytania.

Festiwal Wajda na Nowo nie tylko prezentuje, ale i angażuje… Jest okazją dla młodych ludzi do wzięcia udziału w warsztatach filmowych prowadzonych przez doświadczonych twórców. Warsztaty obejmują różne dziedziny związane z produkcją filmową, takie jak scenariusz, reżyseria, montaż czy technika filmowa.

W ramach festiwalu organizowany jest także konkurs filmowy, w którym uczestnicy mają możliwość zaprezentowania swoich krótkometrażowych filmów. To doskonała okazja dla młodych twórców, aby zmierzyć się z konkurencją i zdobyć doświadczenie w świecie kina.

Dyrektorem artystycznym Festiwalu Filmowego Wajda na Nowo jest Andrzej Pągowski, znany grafik i plakacista. Dyrektorem programowym festiwalu jest Łukasz Maciejewski, filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny.

Mówi Andrzej Pągowski:

Krzysztof Szubzda o warsztatach filmowych:

Fot. Niebywałe Suwałki – w konferencji prasowej w Suwalskim Ośrodku Kultury uczestniczyli: Krzysztof Szubzda (Bardzo Dziki Wschód), Wiesława Burnos – członkini zarządu województwa podlaskiego, prezydent Suwałk – Czesław Renkiewicz, Andrzej Pągowski – dyrektor artystyczny festiwalu, Ignacy Ołów – dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury. Spotkanie prowadziła Joanna Sztlemer-Stabińska.

Rozgrzewka: 3. Festiwal Filmowy Wajda na Nowo w Suwałkach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Znamy kulturalny rozkład jazdy na 2024 rok: Mazowsze, Turnau, Kortez, Smolasty, Sochacka

Oto zestawienie najważniejszych wydarzeń kulturalnych oraz koncertów zaplanowanych na...

Uczniowie nagrodzeni za krótkie filmy o segregacji odpadów

W świecie kina i sztuki filmowej nie brakuje tematów,...

Koncert Magdy Umer – muzyczny finał 3. Festiwalu Filmowego „Wajda na nowo”

Urokliwe, wzruszające teksty, utwory, które po paru taktach rozpoznajemy...