Reklama

Marian Murawski pośmiertnie: Wystawa „Pole sztuki” w Starej Łaźni w Suwałkach

Data:

- Reklama -

Galeria Sztuki Stara Łaźnia w Suwałkach od soboty, 5 sierpnia 2023 roku prezentuje wyjątkową wystawę poświęconą jednemu z twórców wywodzących się z regionu, Marianowi Murawskiemu. Ekspozycja, która potrwa do 31 stycznia 2024 roku, to hołd dla artysty, który swoją twórczość zawsze łączył z Suwalszczyzną.

Marian Murawski, urodzony 26 marca 1932 roku w Podleszczewie, był artystą o wielu talentach. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie i był aktywnym malarzem, grafikiem, ilustratorem książek, głównie dla dzieci i młodzieży. Jego twórczość była mocno związana z Suwałkami i Suwalszczyzną, co jest widoczne w wielu jego pracach.

Murawski zyskał uznanie na krajowej i międzynarodowej arenie artystycznej, dzieląc się swoim talentem jako wykładowca w Instituto Cubano del Libro na Kubie. Swoje prace prezentował na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych zarówno w kraju, jak i za granicą.

Otwarcie wystawy w Suwałkach to nie tylko wydarzenie artystyczne, ale także społeczne. To okazja dla mieszkańców miasta i odwiedzających, aby doświadczyć stylu Murawskiego i zrozumieć, jak bardzo nasz region wpłynął na jego twórczość.

Elżbieta Murawska, żona zmarłego w 2022 roku artysty, odebrała z rąk prezydenta Czesława Renkiewicza podczas wernisażu Medal za Zasługi dla Miasta Suwałk. Małżeństwo wielokrotnie wspierało inicjatywy społeczne w naszym mieście, przekazując pomoc na rzecz dzieci, a nawet dofinansowując powstanie pomnika papieża Jana Pawła II.

Wystawa w Suwałkach prezentuje prace Murawskiego, które były inspirowane jego doświadczeniami z młodości i lat późniejszych, również doświadczeniami z czasów wojny. Wszystko, co widzimy na obrazach, odzwierciedla głębokie związki artysty z tym miejscem. Marian Murawski zawsze czuł, że Suwałki są miejscem wyjątkowym i specyficznym, co wyraził w swojej twórczości – o czym przypomniała podczas otwarcia ekspozycji jego małżonka. W przyszłym roku prace Elżbiety i Mariana Murawskich mają zostać zaprezentowane w Stanach Zjednoczonych.

Fot. Niebywałe Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Marian Murawski – ilustracje. Wystawa w Muzeum Okręgowym

Marian Murawski, pochodzący z Suwalszczyzny artysta (zm. w 2022...

W tym tygodniu – moc wydarzeń

Im bliżej weekendu, tym więcej propozycji - w tym...

W tym tygodniu…

Spotkania, pokazy filmowe (w tym w cyklu "Kino konesera"...

W piątek finisaż wystawy malarstwa i rysunku „Pole sztuki”

Suwalski Ośrodek Kultury zaprasza na finisaż wystawy malarstwa i...