Reklama

Relaks, przyroda, książki i rozmowy: Festiwal „Patrząc na Wschód” w Budzie Ruskiej jeszcze przez dwa dni

Data:

- Reklama -

Latem na Suwalszczyźnie mają miejsce wydarzenia, które na stałe wpisały się w krajobraz kulturalny tego regionu. Buda Ruska jest jednym z takich miejsc, gdzie od wielu, wielu lat odbywa się jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń roku – Festiwal Literacki „Patrząc na Wschód”.

Festiwal „Patrząc na Wschód” w Budzie Ruskiej i w Suwałkach to w tym roku 7 dni (8-14 sierpnia) pełnych fascynujących spotkań, które jak co roku pozostawiają niedosyt dyskusji. Za nami większość programu – spotkania, warsztaty i prelekcje, ukazujące piękno i bogactwo literatury oraz przyrody. Przed nami – niedziela i poniedziałek z warsztatami, relaksem, kolejnymi rozmowami i prezentacjami.

„Patrząc na Wschód” – suwalski początek festiwalu. Środowe spotkania w Bibliotece Publicznej

Kto zdąży dotrzeć, ten w sobotę (12 sierpnia o godz. 19.30) usłyszy jeszcze Annę Szafranowską i zespół Ancyjas. Następnie odbędzie się jeszcze spotkanie z Adamem Strugiem oraz kameralny koncert.

Kolejny dzień festiwalu skupia się ponownie na dwóch fundamentach wydarzenia – naturze i podróżach. Wielobarwne warsztaty i spacery przyrodnicze zapewniają uczestnikom – także tym najmłodszym – fascynujące doświadczenia. Dzieci mają okazję twórczo spędzić czas podczas „chmurkowo-plastycznych” zajęć prowadzonych przez klimatolożkę Dorotę Matuszko. Spacer botaniczny w towarzystwie Hanny Michoń oraz przyrodniczy spacer z Michałem Książkiem z pewnością przyciągną miłośników przyrody. Wieczorem odbędą się również spotkania z autorami takimi jak Grzegorz Kłosowski i Tomasz Kłosowski oraz pokaz filmu „Król Biebrzy” ( i spotkanie z reżyserką Beatą Hyży-Czołpińską).

Ostatni dzień festiwalu to kolejne spotkania z autorami, którzy skupiają się na współczesnej literaturze oraz reportażach. Goście festiwalowi mają okazję spotkać się m.in. z Mikołajem Grynbergiem, Urszulą Arter i Wojciechem Koronkiewiczem. Wieczorny pokaz filmu „San” i spotkanie z reżyserem Piotrem Czabanem stanowią ciekawe zwieńczenie tegorocznego „patrzenia na wschód”.

To, co wyróżnia festiwal „Patrząc na Wschód”, to nie tylko bogaty program, ale także wyjątkowe miejsce, w którym się odbywa. Gospodarstwo Agnieszki i Piotra Malczewskich w Budzie Ruskiej nr 16 stanowi idealne tło dla tego wydarzenia. Miejsce to jest przesiąknięte duchem Wschodu, co nadaje festiwalowi unikalny charakter. Atmosfera jest niezwykle przyjazna i swobodna, a uczestnicy mogą cieszyć się spotkaniami w otoczeniu przyrody i wsi. Głodni stąd nie wyjadą – swojski chleb ze smalczykiem, karkówka i ciasta skutecznie zapobiegną burczeniu w brzuchu. Na starych wyjadaczy książkowych czeka także stoisko z publikacjami wydawnictwa „Paśny Buriat”, od lat współtworzącego wydarzenie w osobie Piotra Brysacza.

Nie dziwi fakt, że festiwal przyciąga ludzi z różnych stron, którzy chcą wspólnie odkrywać piękno terenów i czerpać inspirację z natury i kultury. To nie tylko festiwal literacki, to prawdziwa podróż przez słowa i obrazy, otwierająca przed uczestnikami nieznane horyzonty, pełne piękna i wymiany doświadczeń. 

Fot. Niebywałe Suwałki – Marcin Tylenda

Sprawdź szczegóły programu:

Festiwal Literacki „Patrząc na Wschód” w Suwałkach i Budzie Ruskiej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

„Patrząc na Wschód” – suwalski początek festiwalu. Środowe spotkania w Bibliotece Publicznej

Festiwal Literacki Patrząc na Wschód od lat skupia w...

Kolejny tydzień koncertów: Shamrock, Trzaska, Molesta, Bokka, Możdżer, Miss God

Przed nami emocjonujące wydarzenia kulturalne - niezależnie od tego,...

Cotygodniowy przegląd wydarzeń artystycznych

W Suwałkach i okolicach czekają na nas liczne wydarzenia...

W tym roku dwa festiwale w Budzie Ruskiej – literacki i podróżniczy

Czerwiec i sierpień w Budzie Ruskiej zapowiada się bardzo...