Reklama

Tydzień w Galerii Strumiłło w Maćkowej Rudzie: Wystawy, spotkania, filmy

Data:

- Reklama -

W tej chwili Galeria Strumiłło w Maćkowej Rudzie na Suwalszczyźnie jest jedynym miejscem, w którym obejrzeć można prace Andrzeja Strumiłły oraz – wyjątkowo w tym tygodniu – gwasze autorstwa Danuty Strumiłło. W programie znalazły się także spotkania z reżyserem Waldemarem Czechowskim i Bożeną Wajdą oraz pokazy filmowe.

Wydarzenia w Galerii Strumiłło w Maćkowej Rudzie objęte są patronatem medialnym portalu „Niebywałe Suwałki.

Po otwarciu wystawy obrazów Mariana Murawskiego w Galerii Sztuki „Stara Łaźnia” w Suwałkach, która będzie tam prezentowana przez najbliższe pół roku, Maćkowa Ruda 17 jest jedynym miejscem na Suwalszczyźnie, gdzie obejrzeć można twórczość rodziny Strumiłłów. Stałym elementem ekspozycji są prace Andrzeja Strumiłły, przeplatane zmieniającymi się małymi wystawami innych członków rodu. Najnowsza prezentacja to gwasze autorstwa Danuty Strumiłło. Jak podkreśla obecna opiekunka galerii – Anna Strumiłło, niewiele osób pyta o mamę, która była stale obecna w procesie twórczym Andrzeja Strumiłły. – Była jego opoką. Dzięki niej osiągnął to, co osiągnął – dodaje Anna Strumiłło, zapraszając na wystawę gwaszy z podróży obojga rodziców do Wietnamu. Prace można oglądać do 13 sierpnia.

Codzienna zmiana w galerii dotyczy z kolei cyklu prac „Mandala” – za drewnianym krzesłem (fotelem) wykonanym przez Rafała Strumiłłę prezentowany będzie każdego kolejnego dnia inny obraz tworzący tę serię. Zanim sezon dobiegnie końca, w galerii zaprezentowane zostaną również „Twarze” A. Strumiłły. Warto pamiętać o tym, że poza sezonem Maćkową Rudę także warto odwiedzić – galeria jest czynna do października (wizyty należy potwierdzać od września telefonicznie).

W tym tygodniu w galerii spotkać będzie można wieloletniego przyjaciela domu Strumiłłów – Waldemara Czechowskiego, reżysera, który w tej chwili przygotowuje się do nakręcenia nowego filmu pod roboczym tytułem „Apokalipsa i cisza”, dotyczącego twórczości Andrzeja Strumiłły. Waldemar Czechowski o dokumentach będzie rozmawiać w Maćkowej Rudzie w środę, 9 sierpnia o godz. 19.00.

Fot. Niebywałe Suwałki

Zanim jednak do spotkania dojdzie, warto galerię odwiedzić we wtorek, 8 sierpnia o godz. 19.00 – odbędzie się tam maraton filmowy poświęcony dokumentom o muzyce rockowej (więcej informacji poniżej).

Z kolei na prezentację albumu fotograficznego „Dzikim tropem. Opowiadania prawdziwe”, autorstwa Bożeny Wajdy, Anna Strumiłło zaprasza 12 sierpnia o godzinie 13:00. Autorka to miłośniczka przyrody, która swoją pasję przekłada na niezwykłe fotografie i opowieści. Będzie to spotkanie towarzyszące Festiwalowi Literackiemu „Patrząc na Wschód”, którego gros propozycji programowych ma mieć miejsce w Budzie Ruskiej – w gospodarstwie Piotra i Agnieszki Malczewskich.

Tydzień w Galerii Strumiłło w Maćkowej Rudzie zakończy koncert pieśni zespołu „Kalina” (niedziela, 13 sierpnia o godz. 18.00), upamiętniający 100. rocznicę urodzin śpiewaczki ludowej Anny Andruszkiewicz z Wiżajn. Szczegóły dotyczące wydarzeń można znaleźć poniżej i w naszym kalendarzu.

„Rysunki ostatnie” Andrzeja Strumiłły w Galerii Strumiłło w Maćkowej Rudzie

Wystawa rysunków Danuty Strumiłło w Galerii Strumiłło w Maćkowej Rudzie

Maraton muzycznych filmów dokumentalnych w Galerii Strumiłło w Maćkowej Rudzie

Strumiłło – impresje filmowe: spotkanie w Galerii Strumiłło w Maćkowej Rudzie

Pieśni o życiu – koncert w Galerii Strumiłło w Maćkowej Rudzie

„Dzikim tropem” – spotkanie autorskie z Bożeną Wajdą w Galerii Strumiłło w Maćkowej Rudzie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wspomnienie z okazji 96. urodzin Andrzeja Strumiłły

W piątek, 27 października, w Galerii Strumiłło w Maćkowej...

W tym tygodniu muzyka i słowo

Końcówka października przyniesie w regionie sporo wydarzeń będących okazją...

15 lat Stowarzyszenia „Nad Czarną Hańczą”: Jubileusz z Krzysztofem Daukszewiczem

Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych "Nad Czarną Hańczą" właśnie obchodził swoje...

Kolejny tydzień koncertów: Shamrock, Trzaska, Molesta, Bokka, Możdżer, Miss God

Przed nami emocjonujące wydarzenia kulturalne - niezależnie od tego,...