W restauracji Kuchnia Tatarska U Alika w Suwałkach została otwarta ekspozycja, która przybliża historię klubu siatkarskiego Ślepsk Malow Suwałki. Wśród wielu inicjatyw związanych z klubem sportowym, ta wystawa stanowi nie tylko hołd dla jego historii, ale także okazję dla fanów do przyjrzenia się bliżej swoim idolom.
Dariusz Ułanowicz, dyrektor sportowy klubu, wyraził swoje zadowolenie z otwarcia wystawy, podkreślając, że jest ona dostępna dla wszystkich odwiedzających restaurację. W ramach tej inicjatywy można poznać historię drużyny, zobaczyć trofea, koszulki oraz bilety z ważnych meczów i wydarzeń z przeszłości klubu.
Klub Ślepsk Malow Suwałki ma swoje korzenie w Augustowie, gdzie został utworzony w 2004 roku. Inicjatywa ta zrodziła się dzięki kilku osobom, w tym Romanowi Roszkowskiemu i trenerowi Antoniemu Kolasińskiemu, którzy postanowili zgłosić drużynę do III ligi piłki siatkowej. Jednak na początku potrzebowano wsparcia finansowego, które zapewnił Józef Wiszniewski, właściciel stoczni jachtowej Ślepsk i pasjonat sportu.
Stowarzyszenie powołane do życia przez Michała Wiszniewskiego i Piotra Krasko pomogło zarejestrować Zakładowy Klub Sportowy Ślepsk Augustów i przystąpić do rozgrywek trzecioligowych. Wtedy to drużyna skupiała ludzi, którzy zdobywali podstawy siatkówki w szkole średniej, a także tych bez doświadczenia w kierowaniu stowarzyszeniem sportowym. Jednak determinacja i zaangażowanie pozwoliły klubowi rozwijać się, a trzecioligowe mecze i treningi dostarczały wiele radości i zabawy.
W miarę jak klub rozwijał się, pojawiła się potrzeba podniesienia poziomu sportowego drużyny. W sezonie 2005/2006 klub awansował do drugiej ligi siatkarskiej, otwierając nowy rozdział w swojej historii. Przejście do drugiej ligi stanowiło wyzwanie, zarówno dla zawodników, jak i zarządu klubu. Jednak pomimo trudności Ślepsk utrzymał się w tej klasie rozgrywkowej i podniósł poziom organizacyjny. Mecze przeniesiono do nowej hali w Raczkach, a liczba kibiców na trybunach zaczęła rosnąć. W miarę rozwoju klubu, główni sponsorzy, w tym Stocznia Ślepsk, kontynuowali swoje wsparcie.
W sezonie 2009/2010 drużyna awansowała do pierwszej ligi. To jednak nie był łatwy okres, klub musiał stawić czoła trudnościom finansowym i organizacyjnym. Dzięki wsparciu prezydenta Suwałk, Józefa Gajewskiego, klub otrzymał halę do gry, bazę treningową i finanse, które pozwoliły mu utrzymać się w pierwszej lidze.
Debiut w pierwszej lidze nie był łatwy, ale Ślepsk Suwałki zarówno wtedy, jak i teraz, trzyma poziom, walcząc o zwycięstwo w każdym meczu.
Dzięki determinacji zawodników, zaangażowaniu zarządu i wsparciu lokalnych władz i firm – sponsorów, Ślepsk Malow Suwałki stał się ważnym elementem sportowej historii regionu i miasta. Wystawa będąca inicjatywą klubu kibiców i Emilii Popławskiej z Kuchni tatarskiej „U Alika” jest dowodem na to, że pasja, zaangażowanie i współpraca mogą przekształcić marzenia w rzeczywistość.
Fot. Niebywałe Suwałki