Reklama

W „Pograniczu” powstają sejpaki

Data:

- Reklama -

W Pograniczu trwają warsztaty rękodzielnicze związane ze starą techniką tkacką zatytułowane PIĘKNO STAREGO ORNAMENTU. POWRÓT DO TKANIA SEJPAKA. Od maja do grudnia 2023 roku w Pracowni Tkania realizowany jest kolejny projekt związany z kulturą ludową i tradycyjną. Zadanie dotowane jest przez Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego.

Uczestnicy projektu poznają tajniki techniki tkackiej powstałej na Sejneńszczyźnie i ziemi Augustowskiej, którą nazwano sejpak. Ten sposób tkania kiedyś cieszył się dużą popularnością, kobiety wykonywały tkaniny ze swoich autorskich wzorów i często wieloletni dorobek przekazywały młodszemu pokoleniu. Tą starą techniką wykonywano głównie makaty i nakrycia, które zdobiły elementy wiejskich domostw.

W pierwszym etapie zadania uczestnicy zapoznali się z bogatą historią i wzornictwem sejpaka. Przez parę miesięcy zaproszona do działań mistrzyni Małgorzata Huścio z Żegar,( która samodzielnie nauczyła się tej techniki )wprowadza wybrane osoby w tajniki dawnej sztuki. Prowadząca przybliża tradycje związane z zastosowaniem tej pięknej techniki, uczy rysowania wzorów i tkania ich na starych krosnach ludowych, znajdujących się w Pracowni Tkania. Grupa projektowa, aby pogłębić wiedzę, odwiedziła Muzeum Regionalne w Puńsku, gdzie obejrzała zbiory litewskich tkanin. Osobną prezentację swojego dorobku miała też mistrzyni, która w domowej pracowni pokazała swoje prace zainteresowanym.

Najważniejszym etapem zadania stały się praktyczne warsztaty sejpaka. Aby utkać samodzielnie autorskie, kolorowe makaty, po wykonaniu plastycznych projektów, uczestnicy przygotowali nić osnowy i uczyli się nakładać ją na krosno. Następnie rozpoczął się długi proces nauki. Projekt zakończy się wystawą wykonanych prac, pokazem dokumentacji fotograficznej i filmowej. Na podsumowanie zaproszone zostaną między innymi szkoły z regionu a po zakończeniu wszystkich przewidzianych działań, sejpaki będą udostępniane różnym innym grupom oraz indywidualnym odbiorcom.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Sejneńska Akademia Artystyczna działa już rok

Dobiega końca pierwszy rok Sejneńskiej Akademii Artystycznej, którą Pogranicze...

Jakub Mączyński laureatem Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”

W sobotę, 25 listopada, w Białej Synagodze w Sejnach...

W Sejnach Gala Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata” 

Rzecz nie w ich spektakularnych przedsięwzięciach, choć zdarzają się...

W Sejnach powstały filmy o drzewach. „Pogranicze” rozszerza Kolekcję Filmową

„Opowieści o świętych drzewach" to spotkanie, podczas którego młodzi...