Reklama

„Dziedziczka lipowej alei” Celiny Mioduszewskiej już w księgarniach (recenzja, konkurs)

Data:

- Reklama -

Czy zdarzyło Ci się kiedyś przenieść w czasie i przestrzeni podczas lektury książki? Czy marzyłaś o odkryciu historii silnych kobiet, które przetrwały trudne czasy i pozostawiły swoje piętno w świecie? Jeśli tak, to powieść „Dziedziczka lipowej alei” napisana przez Celinę Mioduszewską jest idealnym wyborem dla Ciebie. Ta poruszająca opowieść zabierze Cię w podróż m.in. na malownicze Podlasie, gdzie poznasz niezwykłą bohaterkę i jej niezłomną siłę.

Historia siłaczki znad Narwi

Powieść „Dziedziczka lipowej alei” to niezwykła opowieść o niezłomnej kobiecie, Stefanii Karpowiczównie, która urodziła się w czasach, gdy głos kobiet był zagłuszany przez męskie dyskusje. Mimo przeciwności losu, Stefania nie zbagatelizowała swoich marzeń i zachowała wiarę w to, że może zmienić świat.

Historia bohaterki prowadzi czytelników do dworu w Janowiczach Górce, małej wsi Krzyżewo na Podlasiu, do Wilna, Warszawy, Krakowa, Paryża. W powieści poznajemy Stefanię, córkę Michała Karpowicza, na przestrzeni wielu epok – od Młodej Polski, przez dwudziestolecie międzywojenne, aż do dwóch wojen. W trudnych czasach dla Ojczyzny, nie wahając się, pomaga potrzebującym. Spotyka wiele znanych postaci, takich jak Sienkiewicz, Żeromski, Reymont, Tetmajer, Skłodowska-Curie, Gloger, które wpływają na jej życie i poglądy. Spotkania te wydają się wręcz niewiarygodne. Stefania, mimo tego, że jest ceniona przez elity, kochana przez chłopstwo, jest także jest narażona na zawiść i krytykę.

Opowieść o niezwykłej kobiecie

„Dziedziczka lipowej alei” to powieść, która ukazuje niezwykłą siłę i determinację Stefanii Karpowiczówny. Kobiety, która niezależnie od okoliczności, walczy o swoje marzenia i pomaga innym. Jej dobroć i niezłomność są inspirujące. Powieść porusza wiele ważnych tematów, takich jak równouprawnienie kobiet, praca organiczna, kultura i historia Podlasia. Czytając tę książkę, możemy zanurzyć się w świat przeszłości i lepiej zrozumieć, jakie przeszkody musiały pokonywać silne kobiety tamtych czasów.

Celina Mioduszewska w „Dziedziczce lipowej alei” przenosi nas w magiczny świat Podlasia. Opisując wieś Krzyżewo i jej okolice, autorka ukazuje nam piękno i urok tego regionu. Przywołuje przed naszymi oczami zapierające dech w piersiach krajobrazy, które stanowią tło dla historii Stefanii i jej najbliższych oraz przyjaciół.

Każdy, kto ma słabość do podróży literackich, pokocha tę książkę. C. Mioduszewska potrafi wciągnąć czytelnika w świat swoich bohaterów i sprawić, że czujemy się jakbyśmy byli tam razem z nimi.

Autorka tak pisze w Epilogu o swojej najnowszej powieści: Oddałam w Państwa ręce opowieść o niezwykłej kobiecie – erudytce, Europejce, emancypantce, malarce, nauczycielce, filantropce, wiejskiej lekarce. Śledząc losy Stefanii Karoliny Karpowicz, byłam pełna podziwu dla jej samozaparcia i konsekwencji dążenia do celu wbrew trudnościom. Największa porcja mojego współczucia bohaterce wiąże się z okresem jej życia po śmierci siostry Felicji Bortkiewicz. Odtąd nie miała niczego własnego, dostatecznych środków do życia, blisko siebie, a może i wcale, nikogo z rodziny. Powieść ukończyłam, z czego jestem rada, bo ograniczenie czasowe wynikające z wywiązania się z umowy spędzało przez trzy miesiące sen z moich powiek. Jest to jednak satysfakcja częściowa, albowiem zgłębianie biografii bohaterki okazało się nadzwyczaj ciekawym zajęciem i wciągało niczym, w moim przypadku, chęć zjedzenia ciasta z masą, ale nie udało mi się pozyskać żadnych informacji o losie siostry Jadwigi Czarkowskiej i jej potomstwie, poza jednym, że córka odziedziczyła majątek po matce w Janowiczach Górce, a później zamieszkała w Warszawie. (…) Moim celem było przybliżenie sylwetki kobiety zasłużonej dla społeczności polskiej. Stefania Karolina Karpowicz jako „autorka” wielkiego dzieła, jakim była i nadal jest szkoła w Krzyżewie, pozostała znana tylko w środowisku lokalnym. Mam nadzieję, że za sprawą niniejszej powieści dowie się o niej Polska.

„Dziedziczka lipowej alei” to niezwykle poruszająca powieść, która z pewnością zostanie w pamięci czytelnika na długo. C. Mioduszewska kreuje bohaterkę, której trudno nie polubić, z której można czerpać inspirację i jej kibicować. „Dziedziczka lipowej alei” to powieść, która z pewnością zainteresuje miłośników historii, świata opisywanego z kobiecej perspektywy i literatury dotyczącej regionu podlaskiego. To historia o wytrwałości, miłości i sile, która tkwi w każdym z nas.

Jeśli szukasz inspirującej powieści, która poruszy Twoje serce i umysł, to „Dziedziczka lipowej alei” jest bardzo dobrym wyborem. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Novae Res i jest dostępna w sprzedaży na stronie: https://bit.ly/Dziedziczka_lipowej_alei


O autorce: Celina Mioduszewskaabsolwentka polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończyła także studia podyplomowe w Instytucie Badań Literackich PAN. Jest autorką powieści obyczajowych: Powierniczka tajemnic (2020), Sawantka (2021), Kaszmirowa chustka (2022) i Złodziejki żon (2023). Uwielbia podróże, dobrą literaturę i kreowanie piórem nowych światów.


Dzięki uprzejmości wydawnictwa Novae Res nasi Czytelnicy mogą wygrać 2 egzemplarze książki „Dziedziczka lipowej alei” autorstwa Celiny Mioduszewskiej. Aby wziąć udział w losowaniu, wystarczy do 15 lutego do godz. 10.00 wysłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl odpowiedź na pytanie: Gdzie Stefania Karpowiczówna poznała Marię Skłodowską-Curie?

Książki wygrywają: Katarzyna Michaluk i Grażyna Balczeniuk.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Recenzja książki „Buldożer” autorstwa Moniki Brańskiej (konkurs)

"Buldożer" to intrygujący thriller, który prowadzi czytelnika przez zakamarki...

Najnowsza książka Edgara Hryniewickiego już w sprzedaży

Z przyjemnością prezentujemy recenzję najnowszej książki Edgara Hryniewickiego -...

Książkowy debiut Martyny Bielskiej już dostępny (recenzja)

"Pochłonięte" to książka, która mnie wciągnęła od pierwszych stron...

Kosmici nad Wigrami? Nowa książka Katarzyny Barcikowskiej już na półkach (recenzja, konkurs)

Katarzyna Barcikowska, autorka znana z "Tajemnicy szopy nad Wigrami",...