Reklama

Nad Wigrami najwięcej kormoranów

Data:

- Reklama -

Jezioro Wigry jest nie tylko atrakcyjnym turystycznym celem, ale także domem dla licznych gatunków ptaków. Badania prowadzone nad jego brzegami dostarczają wielu informacji na temat flory i fauny tego ekosystemu. Sprawozdanie z monitoringu ptaków jeziora Wigry w 2023 roku, opracowane przez dr hab. Dorotę Zawadzką oraz Grzegorza i Jerzego Zawadzkich, ukazuje fascynującą dynamikę populacji ptaków w tym obszarze.

W ciągu roku przeprowadzono łącznie 6 liczeń ptaków, od maja do października. Wyniki tych badań rzucają światło na bogactwo gatunkowe jeziora Wigry, które w sumie oszacowano na 58 różnych gatunków ptaków. Różnorodność ta jawiła się w zróżnicowanych liczbach osobników obserwowanych podczas poszczególnych liczeń. Najmniejsza liczba gatunków (20) zanotowana została 5 września, podczas gdy największa (37) pojawiła się 2 maja. Szczególnie interesujące są dwie daty – 13 października i 5 września – kiedy to odnotowano najwyższą liczbę osobników, kolejno 4905 i 4111. 

Autorzy opracowania zauważyli, że kormoran stał się najliczniejszym gatunkiem na jeziorze Wigry. Jednakże, warto zaznaczyć, że nie tylko on przyciągnął uwagę badaczy. Wzrost liczebności kolonii mewy białogłowej i srebrzystej na Wyspie Mysiej to kolejne dane pozyskane przez obserwatorów. Ta zmiana oznacza ponad dwukrotne zwiększenie populacji tych ptaków w porównaniu z latami poprzednimi. Niemniej, liczebność innych gatunków mew i rybitw pozostała niska.

Nad Wigrami pojawiła się także duża kolonia lęgowa czapli białej w trzcinowiskach koło Rosochatego Rogu. 

Liczebność perkoza dwuczubego i gągoła była bardzo niska. Również populacje łyski i krzyżówki utrzymywały się na niskim poziomie.

Z analizy danych wynika, że stabilna była liczebność łabędzia niemego. Warto też zauważyć, że w ciągu roku zaobserwowano również rzadkie gatunki kaczek na Wigrach, takich jak świstun, cyraneczka, krakwa i bielaczek.

Sprawozdanie zawiera także informacje dotyczące ptaków drapieżnych. Nad jeziorem Wigry stwierdzono łącznie 9 gatunków, w tym bardzo rzadkie jak rybołów, trzmielojad i kania ruda. Interesujące było śledzenie bielików, z maksymalną obserwowaną liczbą 7 sztuk podczas jednego liczenia (5 września). W sezonie lęgowym z jednego gniazda wyleciały nawet 2 młode.

Warto też zaznaczyć, że w 2023 roku zarejestrowano obecność kilku rzadkich gatunków ptaków na Wigrach, takich jak perkozek, piskliwiec, czajka, samotnik, mewa mała, dzięcioł zielony, brzegówka i wąsatka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Nie tylko spotkania i koncerty

Przed nami sporo wydarzeń w Suwałkach, Olecku, Augustowie, Sejnach,...

Zwierzęta zimą – posłuchaj opowieści z Wigierskiego Parku Narodowego

Wojciech Misiukiewicz, autor podcastu, opowiada o zimowych zachowaniach zwierząt....

Biznes, poezja, muzyka i spotkania

Sprawdźmy, jakie propozycje kulturalne, biznesowe, warsztatowe i sportowe czekają...

Rykowisko, koncerty, filmy

W tym tygodniu, prócz dużego koncertu organizowanego w Suwałkach...