Reklama

Konwencja Razem dla Suwałk Czesława Renkiewicza: Od 45 lat jestem w jednej partii, która nazywa się Suwałki

Data:

- Reklama -

W czwartek, 29 lutego, w sali konferencyjnej Parku Naukowo-Technologicznego Polska-Wschód odbyła się konwencja KWW „Razem dla Suwałk – Czesław Renkiewicz”. W trakcie tego wydarzenia mieszkańcy miasta mieli okazję ocenić dotychczasową pracę prezydenta ubiegającego o reelekcję oraz poznać plany na przyszłość – no właśnie czyje? Prezydenta czy kandydatów na radnych?

Artykuł z komentarzem.

Prezydent Czesław Renkiewicz, odkąd po raz pierwszy wystartował na główny urząd w mieście, powtarzał, że pomysły, które zamierza zrealizować, są jego autorstwa. Nie inaczej było dzisiejszego wieczoru. Prezydent oznajmił, co zamierza wykonać w najbliższych latach. Co do kandydatów na radnych (może i nie było czasu na prezentację własnych pomysłów, to trzeba podkreślić – taki był charakter wydarzenia) – w wielu przypadkach trudno powiedzieć, co myślą o programie, bowiem nawet na stronie KWW „Razem dla Suwałk” i w ulotce w kilkunastu przypadkach można znaleźć informacje dotyczące tego, czym radni, jeśli zostaną wybrani, zamierzają zająć się w nowej kadencji. O tym, w jakiej dziedzinie planują działać najbardziej aktywnie wspominają (w niektórych przypadkach uwzględniłam hasło wyborcze – przyp. red.): Mariola Karpińska, Aneta Jolanta Szmidt, Juliusz Błażewicz, Zbigniew De-Mezer, Grzegorz Gorlo, Beata Jeleniewicz, Wojciech Fałtynowicz, Krystyna Gwiazdowska, Marek Bronikowski, Zdzisław Przełomiec, Dariusz Górski, Joanna Jędzul, Mariusz Słomiński, Mieczysława Gajewska.

Skupmy się jednak na konkretnych działaniach, których realizację obiecuje prezydent. Z Misia, który przez chwilę zajął nawet media ogólnopolskie, przekierujmy uwagę na założenia programowe KWW „Razem dla Suwałk”. Co działo się podczas oficjalnej części konwencji komitetu?

Czesław Renkiewicz, kandydat na prezydenta Suwałk, podczas wydarzenia (był nawet kącik dla dziecis) skoncentrował się na przedstawieniu faktów i informacji dotyczących działań podejmowanych przez obecną ekipę w ostatniej kadencji. Zwrócił uwagę na konieczność weryfikacji zrealizowanych obietnic i przedstawił pomysły na rozwój Suwałk na kolejne 5 lat.

Wspomniał o jubileuszu 20-lecia Polski w UE, przypadającym w maju, podkreślił, że ostatnie 5-lecie było okresem wyjątkowym z powodu pandemii, emigracji i inflacji. Cz. Renkiewicz dodał, iż mimo trudnych warunków, udało się zrealizować wiele inwestycji – z obiecanych 99 zadań, zrealizowanych zostało 77. Wydatki na inwestycje wyniosły 526 mln złotych. Środki pozyskane z różnych źródeł przekroczyły 300 mln złotych. Przypomnijmy, że zgodnie z projektem budżetu – zadłużenie miasta osiągnie 274 mln złotych (18 mln złotych pochłonie obsługa długu).

Suwałki z rekordowym projektem budżetu na rok 2024 (infografika)

W ramach przedstawionych sukcesów, prezydent Renkiewicz wskazał realizację Trasy Wschodniej za 130 mln złotych (z czego połowa to środki z budżetu miasta). Wybudowano również nową halę sportową – Suwałki Arena za ponad 30 mln złotych (Ślepsk Malow Suwałki zajmuje 12. miejsce na 16 drużyn). Dodatkowo, zrealizowano termomodernizację szkół, wybudowano 23 ulice i 21 km ścieżek rowerowych.

Wartościowe inwestycje objęły także modernizację szkół i obiektów sportowych oraz lotnisko z utwardzonym pasem startowym – tu nie bez znaczenia pozostaje Forte. Wśród osiągnięć urzędujący prezydent wymienił także budowę 101 mieszkań komunalnych i socjalnych, zakup nowoczesnych autobusów na gaz CNG, oraz modernizację oświetlenia ulic, podobno efektywną, ale ze względu oszczędności, lampy są gaszone w nocy.

Lotnisko oficjalnie otwarte (foto)

Prezydent Czesław Renkiewicz nawiązał do zadłużenia miasta, jednocześnie podkreślając, że „pieniądze zostały zainwestowane, a kredyty nie zostały przejedzone”.

Plany

Wśród planów na przyszłość prezydent Czesław Renkiewicz przedstawił kompleksowy program rozwoju miasta. Zwrócił uwagę na przygotowane wnioski i dokumenty strategiczne, mające na celu pozyskanie dodatkowych środków finansowych, które wykorzystane mają zostać w wielu dziedzinach życia. Główny aspekt programu obejmuje seniorów, będących znaczącym głosem prezydenta, pojawiającym się jako główny w filmiku wyborczym, który… podobno ma również przyciągnąć do Suwałk młodych ludzi. W jaki sposób? Pojęcia nie mam.

Kandydat na prezydenta podkreślił również zaangażowanie w rozwijanie Suwałk jako miejsca przyjaznego dla przedsiębiorców. W tym kontekście zapowiedziano utworzenie m.in. odrębnej strefy podatkowej dla przedsiębiorców w centrum Suwałk, przy ul. T. Kościuszki. Choć to tylko jeden z pomysłów.

Inne to m.in.: program „40/50” – sprzedaż działek dla młodych osób – do 40. roku życia za połowę ceny, co ma zatrzymać odpływ młodych ludzi do sąsiednich gmin. Propozycje KWW „Razem dla Suwałk” i Czesława Renkiewicza dotyczą także dalszego rozwoju budownictwa społecznego, komunalnego i wsparcia kultury (osobny budżet obywatelski) oraz wyzwań – zatrzymania odpływu młodych osób z Suwałk.

Komitet proponuje konkretne rozwiązania w obszarach, takich jak rozwój infrastruktury (sprzedaż działek w sąsiedztwie lotniska), wsparcie przedsiębiorców i dialogu z nimi, dbania o zdrowie kobiet (darmowe badania ginekologiczne), seniorów (kompleksowe badania) oraz integracji społeczności lokalnej. W planach jest m.in. ogłoszenie i przeprowadzenie referendum w sprawie budowy medioteki lub pogłębionego badania z udziałem suwalczan.

Wybory 2024: Kto startuje z urzędującym prezydentem Suwałk?

Co ciekawe, prezydent nie pominął politycznego akordu, który wybrzmiewa od lat podczas wyborów samorządowych.

Nie chcę tworzyć podziałów, lecz dążyć do współpracy. Nie ma czasu na walki polityczne. Jestem związany z jedną partią od 45 lat – nosi ona nazwę Suwałki. Jestem jej wierny i pragnę budować mosty, zarówno między ludźmi, jak i ideami. To nasza misja na kolejne lata. Obserwuję tendencje innych partii politycznych, które zdają się ubiegać o władzę w miastach, lecz w przypadku Suwałk jakoś im to nie wychodzi. Niech tak pozostanie. Członek partii najpierw słucha swoich przełożonych, a następnie mieszkańców. Niech tak dalej zostanie. Chyba nie chcecie takiego prezydenta? – zapytał Czesław Renkiewicz, uzyskując gromkie brawa na sali.

Wspominając poprzednie kampanie, uważam za słuszne, aby dodać jeden aspekt, który w świetle brutalnej ekonomicznej prawdy może zadziwiać (przyp. red. COVID-19, inflacja, podatki, Polski Ład, protesty rolników, sytuacja na Wiejskiej – obecnie): kandydaci, którzy wyrażali wcześniej krytykę, gdy tych problemów jeszcze nie było – wobec nadmiernej polityki zadłużeniowej miasta na rzecz inwestycji, nie zdobyli mandatów do Rady Miejskiej. Pomysły dotyczące zabezpieczenia energetycznego miasta również nie zostały zrealizowane.

Fot. Niebywałe Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Przed drugą turą „straszenie Juszkiewiczem” i zwolnieniami

Kontrkandydat urzędującego prezydenta Suwałk, Czesława Renkiewicza - Jacek Juszkiewicz...

Paweł Wnukowski z najlepszym wynikiem w okręgu nr 2 do Sejmiku

W wyborach do Sejmiku Województwa Podlaskiego w okręgu nr...

Będzie druga tura. Czesław Renkiewicz powalczy o wynik z Jackiem Juszkiewiczem

W Radzie Miejskiej w Suwałkach 12 mandatów zdobył komitet...

Prezydent Suwałk obiecuje utrzymanie niskich cen za ciepło

146 mln zł kosztować będzie budowa nowych kotłów parowych...