Wspólne Suwałki to nazwa komitetu wyborczego stworzonego przez mieszkańców miasta, których połączyły „wspólne cele i marzenia”. Podczas konferencji w Hotelu Loft 1898 w Suwałkach w piątek, 16 lutego komitet zaprezentował swojego kandydata na prezydenta Suwałk – Karola Korneluka oraz kandydatów na radnych z Platformy Obywatelskiej, Nowej Lewicy i Polski 2050 – Szymona Hołowni.
Karol Korneluk to 44-letni społecznik i samorządowiec urodzony w Suwałkach, obecny wiceprzewodniczący Rady Miejskiej. Ukończył studia z zarządzania i marketingu oraz zootechniki. Pracuje jako kierownik Zespołu Obiektów w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Suwałkach. W życiu prywatnym jest mężem Ewy, lekarki i ojcem dwójki dzieci. Aktywnie uczestniczy w radach rodziców, był przewodniczącym Rad Nadzorczych, członkiem związku zawodowego i zaangażowanym społecznie w różne inicjatywy mieszkańcem.
W energetycznej „operacji wybory 2024” Korneluk obiecuje coś zupełnie nowego – kampanię pozytywną, skierowaną bezpośrednio do mieszkańców, aktywną obecność w mediach społecznościowych i w spotkaniach z wyborcami na ulicach Suwałk.
– Suwałki potrzebują zmiany. Decyzje nie mogą być podejmowane jednoosobowo. Muszą być też podejmowane szybko. Nasz program będziemy tworzyć wspólnie z mieszkańcami – podkreślił Karol Korneluk, zaznaczając, że w jego wizji zarządzania miastem kluczowe jest zaangażowanie społeczności lokalnej.
Z KWW „Wspólne Suwałki” startują do Rady Miejskiej m.in.: Lidia Kulik, Filip Olszewski, Rafał Truchan, Michał Paruch, Jakub Rusanowski, Beata Czyż, Wiesława Kwaterska, Adam Ołowniuk, Andrzej Kaszkiel, Magdalena Zielińska-John.
Program zmian proponowanych przez komitet obejmuje: wprowadzenie planu modernizacji dróg, chodników i ścieżek rowerowych dla poprawy bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców; inwestycje w przestrzenie miejskie, parki, place zabaw, i tereny rekreacyjne dla wszystkich grup wiekowych, celem stworzenia przyjaznego środowiska; programy promujące ochronę środowiska, energooszczędność i zrównoważony rozwój; wzmocnienie służb mundurowych oraz inwestycje w systemy monitoringu miejskiego; inwestycje w edukację i kulturę poprzez rozbudowę szkół, bibliotek; tworzenie programów wsparcia i usług społecznych dla osób starszych i potrzebujących, dla zapewnienia godnych warunków życia i opieki medycznej; promowanie otwartości i transparentności w działaniach urzędu miejskiego poprzez regularne konsultacje z mieszkańcami oraz udostępnianie informacji; tworzenie programów i ulg podatkowych dla lokalnych przedsiębiorstw, wspierając rozwój gospodarczy Suwałk i tworząc nowe miejsca pracy; działania promocyjne mające na celu promowanie turystyki i bogactwa kulturowego Suwałk; rozwój sieci transportu publicznego i infrastruktury komunikacyjnej, dla poprawy dostępności i mobilności mieszkańców Suwałk.
Fot. Niebywałe Suwałki